Капитан Вангелов: Имаше добри индикации, но сезонът върви много слабо
В Царево са спрели улова заради опасни течения
Дори за курбана нямаше прясна риба
Молебен за риба са направили морските вълци от селището Ченгене скеле край Бургас. Това се е наложило, защото изведнъж, преди седмица, рибата просто “секнала”. Пасажите от паламуд изчезнали.
В същото време, точно по това време на годината, по традиция е пикът на есенния риболов. Освен паламуд, трябва да се лови и чернокоп, хамсия, лефер. В момента, само на Поморие, колегите им хващали малко чернокоп.
“Направихме молебен, за да дойде отново слуката. Свети Николай, закрилникът ни, да помага”, обясни пред Труд news, опитният риболовец Жельо Попов.
Направили молебена както те си знаят- сготвили курбан и седнали да си поговорят и да отправят молба за слука.
“Дори за курбана нямаше прясна риба, заколихме пиле. Нека да се види, че просто няма улов. Пихме по една ракия и сега чакаме. Надежда имаме обаче, че паламудът ще се появи”, казаха морските от Ченгене скеле.
Малцина обаче са песимисти и смятат, че миграционните пътища на рибата са се променили. Паламудът например имал вече нова “магистрала”, която минавала край Царево и заобикаляла северните части на залива, Бургас и Созопол.
Докато риба няма, морските вълци, са се отдали на направа на консерви от вече наловения паламуд. Правят го в буркани с боб и кисели краставички.
От другата страна на залива, към Несебър, положението е същото.
“Почти няма риба. Изключително малки количества ловим, колкото да не се откажем”, каза капитанът на риболовен кораб - Красимир Вангелов.
Капитан Вангелов обясни, че паламудът е малко и е на юг - край Приморско и Царево. -“Сезонът започна обещаващо, паламуди скачаха край корабите, имаше индикации за добър есенен улов, но сега върви много слабо. Корабите вадят на ден по десетина касетки, което е изключително малко. Не знаем на какво се дължи. Не можем да кажем, че е на топлата вода, защото тя вече не е толкова топла- 20 градуса е”, коментира капитанът.
“От два - три дни не сме влизали в морето, има опасни течения”, казаха риболовците от Царево. Днес вече те ще хвърлят мрежи, надявали се, че времето “ще падне”, т. е. ще е по- добро.
На Север мрежите са пълни
На брега пълнят кофи със зарган
Килограм зарган е по 18 лв. на борсата.
Даниела Фархи,
Труд news, Варна
Есенният сезон започва добре за собствениците на риболовни кораби. “В морето има риба, дано и времето да е добро. Хващаме паламуд, барбуна, сафрид, от 2 седмици има и чернокоп. Тук там в мрежите се хваща и по някой лефер, въпреки че тази хищна риба обичайно кръстосва в по-плитки води и се лови с лодки”, каза пред “Труд news” Емил Милев, председател на сдружение “Черноморски изгрев”, което обединява флотилия от рибарски кораби.
С илария, лефер и бебето му - чернокоп, се връщат лодкарите. Радват се и на смарид. Сребристата рибка, наподобяваща на вкус сафрида, живее само в кристално чисти морски води. По Северното Черноморие няма изобилие от паламуд, както бе на юг, но рибарите се надяват през следващите седмици с падането на температурата на водата да се появят големи пасажи от чернокоп.
Цената му на рибната борса е 15 лв. - с 3 лв. повече от килограм паламуд. Лефер там все още не се предлага, а сред скъпите риби е зарганът - 18 лв. Масово я ловят въдичари край буните във Варна и курортите на север. Дългата риба обаче е много хитра и за хващането є се искат и търпение, и майсторлък. Месото є е вкусно и пържено, и печено, става и хубав чироз.