Наши лекари публикуват в световно научно списание

Разкриват молекулярни биомаркери, които могат да предскажат ефекта от лечението при рак на пикочния мехур

Мъжете боледуват по-често, но при жените смъртността е по-висока

Статия с водещи автори д-р Георги Димитров – онколог в Клиниката по медицинска онкология на УМБАЛ „Царица Йоанна – ИСУЛ“, и доц. д-р Еленко Попов – уролог в Клиниката по урология и андрология, беше публикувана в престижното научно списание Cancers. Сред авторите са също акад. проф. д-р Чавдар Славов, началник на Клиниката по урология и андрология, и онкологът д-р Радослав Мандалджиев.

В публикацията лекарите предлагат нови начини за прогнозиране на ефективността на различни типове лечения за всеки конкретен пациент при рак на пикочния мехур. Статията разглежда най-новите изследвания върху специфични туморни маркери, известни като молекулярни биомаркери, които могат да помогнат на специалистите да предвидят как ракът на пациента ще реагира на определено системно лечение.

Това е поредната съвместна публикация на двамата лекари в престижно международно издание. Преди половин година тяхна статия, посветена на рака на простатната жлеза, беше публикувана в едно от най-реномираните научни списания в света - International Journal of Molecular Sciences.

Д-р Георги Димитров

„Ракът на пикочния мехур е сериозно и предизвикателно за лечение заболяване с много лица. Като се фокусираме върху тези биомаркери, целта ни е да се подобри персонализираната медицина, при която терапията се адаптира към уникалния туморен профил на всеки пациент“, обяснява д-р Георги Димитров.

„Уротелиалният карцином на пикочния мехур, известен със своята значителна хетерогенност, създава трудности при прогнозиране на отговорите на системните терапии и резултатите след радикална цистектомия (премахване на пикочния мехур). Стратифицирането на пациентите въз основа на техния постлечебен риск от рецидив или прогнозиране на ефикасността на конвенционалните и целеви терапии може да ни помогне да предложим на всеки пациент възможно най-добрата терапия, с по-малко странични ефекти“, допълва доц. д-р Еленко Попов.

Ракът на пикочния мехур е едно от най-честите злокачествени заболявания в урологията. Боледуват по-често мъжете, при които диагнозата се среща 3-4 пъти по-често, но въпреки това при жените смъртността е по-висока. Основни рискови фактор са тютюнопушенето, възрастта, пола, наследствеността и излагането на отрови. А комбинацията мъж-пушач, над 65 г., който има кръв в урината, е задължителна индикация за изследване за рак на пикочния мехур, предупреждават специалистите.

TRUD_VERSION_AMP:1//
Публикувано от Труд news

Този уебсайт използва "бисквитки"