Отнемането на автомобила на Ивайло Цветков - Нойзи е щяло да го превърне в "изкупителна жертва за назидание на останалите членове на обществото без реален принос за повишаване на нивото на трайно занижената транспортна безопасност". Това става ясно от мотивите, с които съдът оправдава решението си да не вземе колата на журналиста, след като той беше хванат да шофира в нетрезво състояние.
На 17 ноември миналата година Нойзи беше арестуван, след като бе спрян на Околовръстния път в София. Тогава дрегер отчете 2,12 промила алкохол. Кръвната проба, направена по-късно, показа дори по-голяма концентрация на алкохол - 2,52 промила.
През февруари 2024 г. СРП внесе делото в съда, като Цветков беше обвинен за шофиране в пияно състояние, за което се предвижда наказание от 1 до 3 години затвор и глоба от 200 до 1000 лева. Нойзи сключи споразумение и получи 10 месеца условно. Но за разлика от много други шофьори, автомобилът му не беше отнет от съда.
Държавното обвинение обаче счете решението на съда за незаконосъобразно. Според прокуратура отказът да се отнеме автомобилът на Нойзи е в разрез със закона, който влезе в сила през август миналата година. Според промените "съдът отнема в полза на държавата моторното превозно средство, послужило за извършване на престъплението".
Мотивите на съда защо автомобилът на Нойзи не е бил отнет, публикувани в lex.bg:
От материалите по делото се изяснява, че Ивайло Цветков е неосъждан, както и че наложените му до момента наказания за неспазване на правилата за движение по пътищата не са от естество да го характеризират като изключително недисциплиниран водач на МПС.
Той е трудово ангажиран и с позитивни характеристични данни в обществения живот. В конкретния случай се касае за инцидентната престъпна проява и за лице, при което не е изграден устойчив динамичен престъпен стереотип. Що се отнася до установената концентрация на алкохол в кръвта, макар същата да надвиша значително минималния законоустановен праг от 1,2 ‰, то посоченото обстоятелство е било отчетено акуратно при наложената му комплексна санкция - „лишаване от свобода" в размер на 10 месеца с изпитателен срок от 3 години, както и „лишаване от право да управлява МПС" за срок от 1 година и 2 месеца. Не са констатирани и други несъставомерни вредни последици от престъпното деяние, в т.ч. пряка и непосредствена опасност от засягане на живота и здравето на другиго.
Не са констатирани и други несъставомерни вредни последици от престъпното деяние, в т.ч. пряка и непосредствена опасност от засягане на живота и здравето на другиго.
Ето защо съдът намира, че евентуалното отнемане на моторното превозно средство, послужило за извършване на престъплението, се явява непропорционално както на ниската обществена опасност на дееца, така и на обществена опасност на самото деяние.
„Конфискацията" на автомобила ще накърни напълно неоправдано правото на собственост на осъденото лице и по никакъв начин не би допринесла за осигуряването на изискуемия баланс с правото на живот и телесна неприкосновеност на гражданите, имайки предвид, че ще го превърне в изкупителна жертва за назидание на останалите членове на обществото без реален принос за повишаване на нивото на трайно занижената транспортна безопасност в страната.