Невяна Митева - Воин с президентски пагони

Някак си изненадващо за всички ГЕРБ извадиха неподозирана двойка за президентските избори и така отвърнаха на предизвикателството, което Румен Радев отправи към партията. Ректорът на Алма Матер - проф. Анастас Герджиков и полковникът от Министерството на отбраната - Невяна Митева.

Професор Герджиков е уважаван от всички - и от ляво, и от дясно. Единствено нечестните хора могат да кажат нещо лошо за него. Той респектира с познания, с поведение, с баланса, който внася във всяка среда, в която влезе. Той е известен на публиката, но виж, неговият кандидат за вицепрезидент - полковник Невяна Митева изненада всички.

Медиите, колегите, бяха толкова изненадани от нейната номинация, че бъркаха нейния чин, длъжност и биография. Основните акценти, които изваждаха бяха “шампион по плуване”, “пиар на ВВС”. Не, че не е истина и това, но тези ѝ постижения са в миналото.

Истината е, че Невяна Митева отдавна е готова за голямата политиката, макар и с униформа. Тя от години създава политики в Министерство на отбраната.

Тя е сърцето и моторът на Сдружението на жените военнослужещи. Това е организация, която често е била трън в очите на този мъжки свят, какъвто е армията. Обаче не армията, а жените в армията организираха много страхотни инициативи за децата на загиналите военнослужещи - всички тези, които дадоха живота си, пратени от страната си в Ирак, Афганистан, загинали при изпълнение на служебните си задължения тук.

Пак жените с пагони са тези, благодарение на които се приеха важни промени в законите, за да има равнопоставеност между половете в армията. Равенството не означава само жените да получават рамо, а и мъжете. Затова днес един военнослужещ може да излезе “по майчинство” - полагаем отпуск за отглеждане на дете.

За Невяна тепърва ще се чува много - и покрай изборите, и след това.

“Гордея се, че съм родена, живея, създала съм семейство и съм отгледала децата си в България”, заяви кандидатът зa вицепрезидентът Нeвянa Митева пo време нa представянето нa кaндидaтурaтa ѝ c прoф. Анастас Герджиков за предстоящите избори. За мен е чест и отговорност, ще дам всичко от себе си, за да оправдая доверието”, заяви тя по време на номинацията ѝ в НДК.

Коя е тя? Невяна Митева е завършила средното си образование в училище “Г. С. Раковски” в град Добрич. Като изявен спортист се е обучавала по индивидуален план в спортните училища в София и Пловдив.

През 1989 г. постъпва като военнослужещ в Централния спортен клуб на армията, наречен ЦСКА, в следствие на плувните си постижения по време на XXIV Олимпийски игри в Сеул, Южна Корея през 1988 година.

Спортните рекорди, които е постигнала за България - Митева има национален рекорд по 200 метра бътерфлай, постигнат 1988 г., който от тогава не е подобрен!

Следва в Националната спортна академия, която по-късно завършва и става учител и треньор по плуване в Централния спортен клуб на армията.

От 1998 до 2000 г. е заместник-командир в армейската спортна школа, отговаряйки за логистиката.
От 2000 г. влиза в състава на Корпус “Противовъздушна отбрана” в най-голямото военно съединение на ВВС към онзи момент. Изпълнява длъжността офицер по “Връзки с обществеността”. След няколко години преминава за кратко като специалист “Човешки ресурси” в централата на Военновъздушните сили.

Паралелно с това е учила във Военната академия “Г. С. Раковски” и през 2005 година е първата жена офицер, завършила специалността “Военновъздушни сили”.

Между 2007 и 2009 г. е отговаряла за международните отношения в кабинета на началника на Генералния щаб на Българската армия.

През 2009 г. е назначена за главен експерт “Двустранно сътрудничество и регионални инициативи” в дирекция “Отбранителна политика” на Министерство на отбраната.

Полковник Невяна Митева е един от учредителите на Сдружението на жените военнослужещи (СЖВ), създадено през 2006. Тя е и вторият председател на сдружението в периода 2009 - 2019 година. Сдружението е неправителствена организация, чиято цел е да подпомага въвеждането на международните политики жени, мир и сигурност в рамките на българския сектор за сигурност.

Съпругът ѝ е ген.-майор Явор Матеев, който от 2015 до 2019 г. е командир на 68-а бригада “Специални сили”. През 2019 г. той става командир на Съвместното командване на специалните операции. През 2018 г. всъщност благодарение на усилията на генерал Матеев, България има специални сили на световно ниво и пак благодарение на него, в София ще имаме специални сили.

 

Има колективно мислене

Много е амбициозна, борбена и не е конфликтна личност. С нея бяхме в един отбор, плувахме на олимпиадата в Сеул, делили сме една стая. Нейните рекорди стоят и до ден днешен. Спортът изгражда личности, а тя е от онези хора, които има колективно мислене, а не мисли само за себе си. Много е дисциплинирана, целеустремена и честна. И както в нашия спорт резултатът се решава от метри и хронометър, в живота си тя се бори за всяка педя. Разбира и от шега.

Таня Богомилова, единствената ни олимпийска шампионка по плуване

 

Има качества и може да носи отговорност

Една жена, която е достигнала до званието полковник, благодарение на качества, които е проявила, благодарение на спомената вече отговорност, която тя умее на носи. Но това не е единствената школа, през която минава - другата е на професионалния спорт. Той култивира дух и воля, учи на феърплей, на хъс да се справяш с предизвикателствата и на екипност. Невяна е човек на каузите. На нея ѝ се налагало да защитава непопулярни каузи и да работи за другите.

Проф. Амелия Личева, литературовед

 

Тя е находка за обществото

Невяна е човек, който предизвиква вълни от симпатии към себе си. Тя е толкова автентична, толкова е човечна и в също време толкова дискретна и скромна. Със сигурност тя е била находка, в сферите в които е работила и се е развивала, но според мен, тя е находка и за обществото. Не казвам за политика, защото тя няма да бъди политик в класическия смисъл - и по-добре. Но мисля, че тя е точно този образ, с който милиони жени в България могат и искат да се идентифицират. Лоялна, предана, отговорна и родолюбива българка.

Радомир Чолаков, председател на Инициативния комитет

Първата единодушно избрана за шеф на комитет на НАТО

От 2013 до 2015 г. е избрана за председател на Комитета на НАТО по равнопоставеността на жените и мъжете. От 2015 до 2017 г. е действащият председател на Комитета. Тя е първата българка, единодушно избрана за председател на комитет на НАТО по време на Българското председателство на Комитета на НАТО по равнопоставеността на жените и мъжете на проекта за дигитализация на процеса по обобщаването от страните-членки на НАТО на базата данни, необходима на Алианса за прилагане на политиките по равнопоставеността на жените и мъжете.

TRUD_VERSION_AMP:3//
Публикувано от Михаил Леонов

Този уебсайт използва "бисквитки"