Има няколко обществени поръчки за над 3 млн. теста за учениците, но няма фирми, които да могат да доставят такива количества за кратките срокове, които ни трябват. Обективният проблем е, че тестове в България няма, парите са налице. Няма достатъчно тестове от фирмите, които да ги доставят. Това каза пред БНР министърът на образованието Николай Денков.
И посочи, че досега на училищата са предоставени над 1 млн. теста.
"За да пуснем всички ученици, са ни необходими 1,4 млн. теста седмично. Това, което липсва в момента, са тестове в страната, които да бъдат доставени от дистрибуторите. Когато се появят тестове в склада на БЧК в село Лозен, те се разпределят в училищата. Ние получаваме на малки порции по 100 000 - 150 000 теста, които позволяват да поддържаме 1 до 4 клас, но не позволява да пуснем по-големите ученици, защото няма за тях. Междувременно учениците от 5 до 12 клас в почти половината общини минаха на ротация заради спадналата заболеваемост. Има и ученици в присъствено обучение".
"Децата не са убийци, но те се заразяват, някои от тях губят живота си. Вчера стана ясно, че 22-ро дете е изгубило живота си от Covid-19 от началото на пандемията. Грижата за това децата да запазят здравето си е изключително важна, затова трябва да бъде слагана в целия баланс, който правим, когато обсъждаме присъственото обучение", допълни Денков.
Според него родителите имат избор, ако искат децата им да са в училище - могат да се ваксинират, могат да се тестват, където има тестове, или да предоставят документ, че са преболедували, "иначе паралелката остава вкъщи".