Допитването в община Казанлък относно евентуалното прехвърляне на паметника на връх Бузлуджа в собственост на общината се оказа неуспешно, поради ниска избирателна активност.
В референдума, проведен в неделя, са участвали 11 700 души или едва 18,95 % от имащите право на глас при необходима избирателна активност от 40 на сто.
От тях 93% са гласували за това Община Казанлък да поеме управлението на паметника и неговото стопанисване за период от 10 години.
"Подкрепяте ли Община Казанлък да получи и ползва безвъзмездно имот частна държавна собственост – Дом паметник на връх Бузлуджа, за 10 години", беше въпросът на местния референдум в Града на розите. Всеки от гласувалите трябваше да избира между отговорите "ДА" и "НЕ".
В момента монументът е държавна собственост, а идеята на общинското ръководство е да спре разрухата му и той да се превърне в туристическа атракция.
Община Казанлък има спечелен проект по европейска програма за 7 милиона лева с които да се реконструира покривната конструкция и да се поставят прозорци.
"Това е един успешен референдум за пряката демокрация в България. Референдум, който беше иницииран от самите граждани и беше проведен по всички правила на закона. Законът за прякото допитване обаче слага бариера за успешен референдум и това са 40% от имащите право на глас - това е един изключително висок праг. 93% от гласувалите 12 000 души са казали "да" на референдума", каза по БНТ Галина Стоянова, кмет на община Казанлък.