Нов QR код стопира контрабандата с цигари

Хората ще може да проверят с GSM-а си къде са произведени кутиите

Промените ще бъдат в сила от 20 май 2019 г.

Нов QR код върху кутиите с цигари ще помогне на митниците в борбата с контрабандата. Този код ще се дава от БНБ и ще стане задължителен от 20 май 2019 г. Чрез сканиране на кода с мобилния си телефон всеки човек ще може да провери къде и кога е произведена всяка кутия с цигари и дали за нея е платен акциз. Промяната е част от пакета с изменения в данъчните закони, пуснат за обществено обсъждане от Министерството на финансите.

С директива на ЕС е въведено задължение всички потребителски опаковки на тютюневи изделия, произведени или внесени в ЕС, да бъдат маркирани с уникален идентификатор. Генерирането на този уникален код трябва да се извършва от трета, независима страна. За целта всяка държава от ЕС трябва да определи този издател на уникални идентификатори. Той ще отговаря за генерирането и издаването на уникални номера за всяка кутия с цигари и за големите транспортни опаковки. За България се предлага “издател на идентификатори” да бъде печатницата на БНБ, която при необходимост ще може да ползва и подизпълнители. Така и БНБ реално ще влезе в контрола върху търговията с тютюневи изделия.

Основна цел на маркирането на кутиите с цигари е тяхното проследяване по веригата на доставка, както и разрешаване на проблема с незаконната им търговия. За осигуряване на по-ефективен контрол и минимизиране единичната цена на уникалните кодове, е предложено печатницата на БНБ да отговаря за издаването на кодовете и за цигарите, произведени в друга държава от ЕС, но предназначени за българския пазар.

В кода върху кутиите с цигари първите цифри ще показват кой е производителят, следващите ще посочват марката цигари, на коя машина и кода са произведени. Като освен цифри, които ще може да се разчитат с човешко око, кодът ще се отпечатва и в QR вариант. БНБ първо ще раздаде уникални кодове на всички производители на цигари. А след това периодично ще им отпуска номера за производството на определени марки. Всички това ще става електронно. Дава се и възможност, когато се внасят малки количества тютюневи изделия, уникалните номера да се дават на хартия като те ще бъдат лепени върху кутиите във фабриката, където се произвеждат. В ЕС ще има обща база данни с всички издадени уникални кодове (ID номера), а Агенция “Митници” ще има достъп но нея.

 

Правила за колекционери на алкохол

Слагат стикери върху уникални бутилки

Въвеждат ясни правила за колекционирането на алкохол и пури. При закупуване или получаване на бутилирани алкохолни напитки или ограничени серии пури с колекционерска стойност, които подлежат на облепване с бандерол, но нямат стикер за платен акциз в страната, ще трябва да се подаде уведомление до митническото учреждение по местонахождение на обекта/помещението, където ще се съхраняват стоките, предлагат от МФ. Уведомлението ще се подава предварително и не по-късно от деня на закупуване/получаване на акцизните стоки. В 7-дневен срок акцизните стоки ще се въвеждат в данъчен склад за поставяне на бандерол. При изтичане срока на валидност на бандерола, нов няма да се поставя.

TRUD_VERSION_AMP:0//
Публикувано от Стефан Кючуков

Този уебсайт използва "бисквитки"