Общински съветници от Велико Търново: НВУ никога не е плащал такса смет на община Велико Търново

Националният военен университет „Васил Левски“ никога не е плащал такса битови отпадъци на Община Велико Търново. Това стана ясно по време на съвместните заседания на постоянните комисии по Бюджет и финанси и по икономически въпроси на Общинския съвет на 27 декември след въпрос на народния представител от “Възраждане“ Ангел Янчев.

Янчев запита началника на дирекция „Местни данъци и такси“ Вежен Пенев защо в справката за платена такса смет от учебни заведения и ВУЗ-ове за изтичащата 2024 г. липсват информация за две общински и едно частно училище, както и за НВУ „Васил Левски“. Пенев първоначално отговори, че през годините военният университет е извозвал отпадъците си и затова не плаща такса. След това той призна, че до момента НВУ не е подавал данъчна декларация на базата на акт на собственост и не е бил облаган като данъчен субект. „НВУ не е подавало декларация и нямаше как досега да бъде обложено. Няма как ние да влизаме в университета и да определяме площта и да знаем данъчната му оценка“, призна Пенев.

В хода на дискусията, която се разгоря при предложението на съветници от ГЕРБ, БСП, ИТН, ВМРО , ИТН и др. от догодина да отпаднат облекченията на учебни заведения и ВУЗ-ове от плащане на ТБО, стана ясно още, че едва наскоро при среща на служителите от общинската данъчната дирекция с представители на военния ВУЗ, им е бил показан акт за собственост на НВУ от 2002 г.

 „Искате да кажете, че НВУ не е  плащало никога такса смет и е било 100% освободен от това задължение, въпреки, че е разположен в чертите на Велико Търново? За мен лично е притеснително, че такъв огромен обект десетилетия наред е бил освобождаван от плащане на данъци и никога не е подавал декларация“, заяви Янчев и получи утвърдителен отговор от Вежен Пенев с обяснението, че ВУЗ-ът тепърва ще започне да погасява задълженията си с лихва.

„Сметоизвозването е само част от услугата, която се калкулира в такса битови отпадъци. Трябва да е ясно защо военният университет е  освободен от тази такса“, заяви и общинският съветник от ПП-ДБ Калоян Янков.

„Шокиращо е това, което разбираме - НВУ не е подавало декларация и не е плащало данъци на общината“, заяви общинският съветник от ПП ГЕРБ Тодор Тодоров.

„Обект на отделна дискусия е защо военният университет не е плащал никакви данъци досега“, го допълни и съветникът от ИТН Момчил Иванов.

Двете комисии решиха да приемат предложението да бъдат отменени параграф 11 и параграф 12 от Наредба за определянето и администрирането на местните такси и цени на услуги, и от новата година учебни заведения и ВУЗ-ове да плащат пълния размер на ТБО, а не както досега - 60%. Комисиите отхвърлиха предложението на съветниците от „Възраждане“ да се увеличи срокът за подаване на декларации за изчисляване на таксата по друга методика – чрез количество смет, по член 22. Предложението на „Възраждане“ дава възможност за избор на училищата, които са неподготвени за отмяната на облекченията от таксата от  2025 г. По думите на Александра Тодорова, размерът на ТБО за много от училищата ще се запази ако изберат тази методика и те няма да натоварят бюджетите си. „При досегашната методика например, която включва 60% от плащането на такса смет, ОУ „Бачо Киро“ дължи 28 537 лева, ако избере да е на база количество смет, ще заплаща 29 000 лева и би си спестило повишение с още 19 хиляди лева при отпадане на облекчението“, посочи тя. Предложението на съветниците от „Възраждане“ обаче беше отхвърлено.

ПК по образование, наука, култура и религии потвърди взетото решение от останалите две комисии.

В хода на дискусията Ангел Янчев отбеляза, че в община Велико Търново не е ясно дефинирано дали се облагат собственици, ползватели и тези, които управляват чужд имот. Като в случая - учебните заведения, които са общински или държавни и са длъжни да плащат местни данъци. „Столична община например, никога не е предоставяла за управление сградите на училищата и те не плащат такса битови отпадъци“, посочи още той. Общински съветници отбелязаха, че и този въпрос не е решен, защото излиза, че училищата са се самонастанили в сградите, които са общинска собственост.

След края на заседанията Янчев коментира случилото се така: „Убеждавам се, че данъчната политика на община Велико Търново показва не само некадърност и слаб контрол върху събираемостта, и е абсолютно лишена от всякаква икономическа логика, но е и в ущърб на данъкоплатците. С желанието да запушат финансови дупки и да се осигурят още 200 000 лева в новия бюджет, се натоварват допълнително учебните заведения и ВУЗ-ове, а са „проспани“ десетилетия, без да се упражни контрол върху данъчната отговорност на НВУ към общината. Знаете, че военният университет представлява сериозен комплекс от сгради с голяма разгърната площ и към момента дължи местни данъци към община Велико Търново в размер на милиони. Ако той издължи задълженията си и те влязат в общинския бюджет, биха могли да обезпечат в голяма степен инвестиционната програма. С тях би например може да се построи нова детска градина и да се оправят улиците в няколко населени места“.

TRUD_VERSION_AMP:0//
Публикувано от Веселина Ангелова, "Труд news", Велико Търново

Този уебсайт използва "бисквитки"