Конструкция с двойни стени осигурява защита на колекциите
Предприети са всички необходими мерки за опазване не експонатите
Това е третата част от поредицата „Античният свят в контекст“ на музея "Гети"
Представени са емблематични открития като Вълчитрънското златно съкровище и Панагюрското златно съкровище
Опустошителните горски пожари в Лос Анджелис доближиха световноизвестния музей „Вила Гети“, където в момента са изложени български съкровища, сред които Панагюрското и Вълчитрънското, но от ръководството на музея са уверили генералното ни консулство в Лос Анджелис, че към момента няма непосредствена заплаха за сградния фонд, персонала и експозицията на музея. От „Гети“ са съобщили, че музейните галерии и библиотечните архиви са изолирани от дим чрез най-съвременна система за обработка на въздуха. Конструкцията с двойни стени на галериите също осигурявала значителна защита на колекциите.
„Вила Гети“ в Лос Анджелис
Министерството на културата публикува официална позиция, в която се казва че „са предприети всички необходими мерки за опазване на експонатите от изложбата“. Ето какво се казва още в съобщението:„Съгласно договора, сключен между Министерството на културата, Националния археологически институт с музей при БАН и музея „Дж. П. Гети“ Министерството на културата е информирано своевременно за случая от Музея „Дж. П. Гети“, както и от Генералното консулство на Република България в Лос Анджелис. Министерството на културата е в постоянен контакт с ръководството на Музея, откъдето уверяват, че са предприети всички мерки за гарантиране безопасността на експонатите.“
Министърът на културата Найден Тодоров е изпратил писмо, с което изисква експонатите да бъдат преместени на пожарообезопасено място в музея „Гети“ и е благодарил на ръководството на Музея за предприетите мерки. Съгласно договора всички експонати в изложбата са застраховани.
Изложбата „Древна Тракия и античният свят: Съкровища от България, Румъния и Гърция“ изследва културните отношения между траките и техните съседи в продължение на две хилядолетия. Откриването беше в началото на ноември миналата година в амфитеатъра на „Вила Гети“ в граничещия с Малибу квартал на Ел Ей Пасифик Палисейдс.
Експозицията, която ще продължи до 3 март 2025 г., включва над 200 предмета, сред които изкусно изработени метални изделия от злато, сребро и бронз, керамика, надписи, каменни релефи и други произведения на изкуството, показващи Тракия и връзките ѝ с други древни култури в Средиземноморието и отвъд него.
Вълчитрънското златно съкровище
Представени са емблематични за древна Тракия открития като Вълчитрънското златно съкровище, Панагюрското златно съкровище, комплексът предмети от могилата Голяма косматка край гр. Шипка, съдове от Рогозенското съкровище и много други. Включените в изложбата артефакти обхващат период от над две хилядолетия – от късната бронзова епоха (II хил. пр.Хр.) до времето на Римската империя.
Панагюрското златно съкровище
Това е третата част от поредицата „Античният свят в контекст“ на музея "Гети", която изследва разнообразните форми на взаимодействие, свързващи Древна Гърция и Рим с други култури от Средиземноморието, Близкия изток и други региони, заяви директорът на музея Тим Потс на церемонията по откриването.
Предишните изложби изследваха отношенията на класическия свят с Египет (2018 г.) и Персия (2022 г.) - култури, които са географски отделени от Гърция и Рим съответно от Средиземно море и от Сирия-Месопотамия, добави Потс.
„Вила Гети" носи името на Дж. Пол Гети (1892-1976 г.), американски петролен магнат, смятан за най-богатия човек в света към момента на смъртта си, посочва енциклопедия „Британика“. Притежава контролен пакет акции в петролната компания "Гети" и в близо 200 други концерна. През 1953 г. основава музея "Гети" в Малибу, западно от Лос Анджелис, където излага много от предметите на изкуството, които е събрал през живота си. Гети, който умира през 1976 г., завещава по-голямата част от състоянието си на настоятелството на музея. Тръстът "Гети" се превръща в голяма филантропска фондация и построява център "Гети" - културен комплекс в Лос Анджелис, открит през 1997 г.