Разпространявал се три пъти по-бързо от предишните варианти
Щамът засяга предимно млади хора и неваксинирани
Има над 50 мутации
След глътка въздух, свързана с отминаването на четвъртата вълна на COVID-19, нов щам “Омикрон” ни върна вирусната истерия. В момента вирусолозите нямат отговор дали ваксините ще ни предпазят от мутациите на щама, както и колко тежко ще боледуват заразените. Все още не се знае и дали е по-смъртоносен от познатите ни вариaнти.
Новият вариант е много по-заразен и е вероятно до месец да стане доминантен в света, категорични са експерти в областта на имунологията. Засега няма данни дали “Омикрон” “пробива” ваксините, казаха учените. Според тях най-вероятно ваксинираните ще бъдат защитени особено, ако имат и трета доза, но за преболедувалите ще бъде опасно.
Южноафриканците, които са се заразили с новия щам “Омикрон” на COVID-10, не боледуват тежко, предадоха ДПА и ТАСС, като цитираха Южноафриканската медицинска медицинска асоциация. Случаите на инфекцията не са сериозни, заяви председателят на асоциацията Анжелик Кутзи пред Би Би Си. “Пациентите се оплакват най-вече от болки в тялото и умора, силна умора. Това наблюдаваме при по-младото поколение, а не е при по-възрастните хора,” обяснява тя. Заразените с новата разновидност не са настанявани директно за лечение в болница. Притесненията са как ще се отрази новият щам на възрастните хора и на тези със съпътстващи заболявания като диабет или сърдечни болести.
Новият щам на COVID-19 - “Омикрон”, се разпространявал около 3 пъти по-бързо от предишните. Това сочат последните данни, които са получени от Южна Африка тази нощ, обяви проф. Радка Аргирова, член на експертния съвет към министъра на здравеопазването. Според нея щамът засяга предимно млади хора и неваксинирани.
“Знаем, че има над 50 мутации. Част от тях ги знаем от “Делта” и “Алфа” вариантите. Знаем какво могат да причинят тези мутации”, каза проф. Аргирова.
За да се противопоставим на новия вариант на COVID-19 - “Омикрон” ще е нужно поставянето на трета доза ваксина, заяви пред БНТ началник на Детското отделение на белодробната болница “Св. София”. Според нея ваксинираните ще бъдат защитени, но вариантът ще е опасен за преболедувалите.
Проф. Тодор Кантарджиев пред “Труд”: Чакаме отговор има ли имунно бягство
Проблемът е, че новият щам идва от Южна Африка, където болните от СПИН са твърде много. Това означава, че коронавирусът дълго време е бил в такъв тип пациенти и с това могат да се обясни големият брой мутации. От откритите 50 мутации в новия щам, 30 са в S протеина. През тази седмица ще трябва да се определят именно тези мутации и тяхното влияние. Очакваме и отговор на въпроса съществува ли феномена на имунно бягство, т. е дали не е намалено действието на ваксините и как действа новия щам върху преболедувалите.
Вече е на няколко континента
Мутациите могат да направят ваксините неефективни
Няма данни дали предизвиква по-тежко заболяване
Броени дни след откриването на новия вариант на коронавируса - “Омикрон”, в Южна Африка, той вече се разпространи на няколко континента. По данни към вчера заразени с него са засечени в Австралия, Хонконг, Израел, Ботсвана и редида европейски държави - Великобритания, Германия, Италия, Белгия. За момента “Омикрон” не е регистриран в САЩ, но според учените вероятно вече е разпространен и зад океана, съобщава Ройтерс.
СЗО класифицира “Омикрон” като “предизвикващ безпокойство” вариант и предупреди, че е възможно той да се разпространява по-бързо от останалите варианти на коронавируса.
Засега “Делта” остава доминантен в света, но не е ясно дали “Омикрон” ще успее да го измести. Той има над 30 мутации, при това и в части от вируса, към които са насочени създадените досега ваксини.
Възможно е тези мутации да направят познатите лечения на COVID-19 неефективни. Същевременно експерименталните хапчета срещу вируса - на Pfizer и Merck, атакуват части от вируса, които не са променени във варианта “Омикрон”, и тези лекарства могат да се окажат още по-важни, ако имунитетът от ваксини и прекарване на болестта бъде намален.
Учените обясняват, че ще отнеме няколко седмици дефинирането на типа болест, причинявана от “Омикрон”, както и установяването колко заразен е този вариант и доколко се е разпространил. Но най-големият въпрос, засега без отговор, е дали ваксините ще продължат да гарантират защита. Както и дали прекаралите COVID-19 ще имат имунитет и срещу “Омикрон”.
Специалистите към момента нямат отговор и дали “Омикрон” ще предизвиква по-лека или по-тежка форма на коронавируса.