Част от основните фигури са познати от правителствата на Росен Плевнелиев
Още с първите си действия дуетът Кирил Петков-Асен Василев показа, че няма намерения да се съобразява с правилата
Получават атрактивни постове или консултантски договори
Зад лозунга “За промяна и законност” лейтенантите на Иво Прокопиев успяха да подменят ръководните екипи на ключови държавни структура. По израза на наш читател “бързат да си запикаят територия за времето, когато хората ще ги изхвърлят от властта”.
Операция “Блицкриг”- кодовото име на действията на кръга “Капитал” за овладяване на важни държавни лостове, се движи основно от близките до Иво Прокопиев и Саша Безуханова служебни министри Кирил Петков и Асен Василев.
Още с първите си действия дуетът Кирил Петков-Асен Василев показа, че нямат намерения да се съобразяват с правила, принципи и законодателни норми. По-нататъшните действия продължиха с лозунги и с уреждане на големият кръг на Прокопиев с атрактивни постове начело на държавни компании, агенции или скъпо платени консултантски услуги. Под чадъра на служебното правителство вече са направени много кадрови промени в министерството на икономиката, в министерството на финансите, в ББР, във Фонда на фондовете, БКК.
Назначения на хора от големия кръг на Прокопиев има и в министерствата на регионалното развитие и на туризма. Назначените от Кирил Петков съветници и консултанти в икономическото министерство надхвърлят 10 души, като всички имат конкретни бизнес и лобистки задачи.
Прави впечатление, че немалка част от играчите са познати от служебните правителства на Росен Плевнелиев. Така например Асен Василев бе служебен министър на икономиката, енергетиката и туризма при Марин Райков, Васил Щонов е министър на икономиката и енергетиката в друго служебно правителство на Росен Плевнелиев, начело с Георги Близнашки. Справка на “Труд” показва, че във всяко следващо служебно правителство кръгът от хора на Прокопиев се увеличава. Този път назначенията са десетки, а до излъчване на редовно правителство ще станат още повече. Кой ще носи отговорност за безотговорните действия и нарушението на законите няма отговор.
Сигнал до “Труд”: Кирил Петков е спестил и на ДАНС двойното си гражданство
Служебният икономически министър не е афиширал двойното си гражданство и пред ДАНС. Това става ясно от негова декларация от 27 май 2019 година по чл.63, ал.4 от Закона за мерките срещу изпирането на пари. Копие от документа бе получен в редакцията на “Труд”, а от него е видно, че във връзка с Фондацията си “Център по приложни изследвания и иновации”, Петков декларира само и единствено българското си гражданство, а не споменава и дума за канадското такова.
Декларацията е заверена отново при нотариус Валентина Механджийска. Тя бе заверила и апликационната форма за отказ от канадско гражданство на Петков, която той сам показа преди дни.
Менторство
Подготвят терена за техен човек и в БНБ
Калин Христов
Иво Прокопиев, по настояване на ментора си Иван Костов, подготвял терена и за свой човек, който да оглави БНБ, твърдят запознати. Фаворитът му за мястото на Димитър Радев е Калин Христов, който в момента е подуправител на БНБ. От 2009 г. два поредни мандата той ръководи управление “Емисионно”, което управлява 54 млрд. лв. валутни резерви и по същество представлява валутния борд на страната. Именно затова се прави опит изборът на управител на банката да се отложи за следващото Народно събрание. Хората на Прокопиев настояват подуправител да е Ивайло Николов, който е бивш служител в Центъра за икономически развитие, привърженик на Сорос и в момента съветник на президента Радев в БНБ.
Финансиране по европейските програми
Връзките във Фонд на фондовете
Камен Славов
Владимир Данаилов
Ваня Стойнева
Фонд мениджър на финансови инструменти в България” ЕАД (ФМФИБ) или Фонда на Фондовете разпределя целево публични средства от европейски програми и национално съфинансиране чрез специализирани схеми за финансиране. Затова много бързо екипът на Асен Василев в миниcтepcтвoтo нa финaнcитe cтapтиpa кoнкypc зa избop нa нoви диpeктopи нa Фoндa нa фoндoвeтe (ФнФ) В момента Изпълнителен директор и председател на Съвета на директорите до провеждането на конкурса е Владимир Данаилов. Той е бил член на УС на ФнФ, но звездата му изгрява още като юпи в Столична община, а после го прихващат кръга “Прокопиев” и го инсталират във Фонда на фондовете.
Камен Славов e зам.-председател и член на Съвета на директорите. Той е бил служител на Фонда, а преди да започне работа там, е бил мениджър “Корпоративно финансиране” в KPMG на Балканите. Точно неговото име се свързва с разрушаването на досегашната структура на Фонда от двустепенна в едностепенна, за да може по-лесно Василев и обкръжението му да имат лостове там.
Още по-интересно е, че Комисията за конкурса е от министри начело с Асен Василев.
Ваня Стойнева беше светкавично издърпана от Фонда и получи поста зам.- министър на финансите в служебното правителство. Тя е била в два служебни кабинета до момента. През 2013 г. е назначена за зам.-министър на труда и социалната политика в служебното правителство на Марин Райков. През 2017 г. става зам.-министър на образованието и науката в служебното правителство на Огнян Герджиков. Стойнева е била Ръководител звено “Съответствие” във Фонда на Фондовете. А очакванията са, че тя отново ще бъде върната там след въпросния конкурс.
Българската банка за развитие (ББР) - мечтите се сбъдват
Васил Щонов
Валентин Михов
Васил Щонов е един от новите членове на Надзора в ББР. Той е магистър по финанси от Масачузетския институт по технологии в Кеймбридж. Има опит в американски фонд за рискови инвестиции в малки и средни предприятия в Лос Анджелис, в консултантската компания МакКинзи (McKinsey) като младши партньор, където е ръководил екипи по анализ и управление на търговски банки, и в инвестиционната банка Bear Stearns в Ню Йорк. Бил е главен директор стратегии и маркетинг на кабелната компания Blizoo. Служебен министър на икономиката и енергетиката през 2014 г.
Валентин Михов е едно от новите имена в надзора на ББР. Той е заемал високи позиции и в руската Сбербанк, като е развивал мрежата ѝ в редица страни от Централна и източна Европа. Това не е ли смущаващ факт, като проверено ли е по линия на националната сигурност какъв е точно характерът на мрежите, които е развивал. Не е ли притеснителен фактът, че Сбербанк е с наложени санкции от САЩ след анексирането на Крим и по времето, в което Валентин Михов все още работи там?
Валентин Михов е бил и в надзора на украинската банка ПУМБ с Георги Катанов, който е брат на Юри Катанов, известен член на кръга Капитал и преминал през няколко от компаниите, свързани с него. Георги Катанов е бил автор в Капитал. Юри Катанов може да бъде открит на сайта на Да България като член на контролната комисия. Подобна корпоративна и партийна обвързаност показателна ли е за успешния опит на кръга Капитал за овладяване на ББР?
Валентин Михов е брат на икономиста Илиян Михов, който оглави INSEAD в Сингапур.
Цанко Арабаджиев, назначен за Член на УС и изпълнителен директор на “Българска банка за развитие” е човек на Иво Прокопиев. Назначен е директно по заповед на Прокопиев, твърдят източници на “Труд”. Арабаджиев има интересна биография - преди да оглави държавната банка той е уволнен от ОББ за несправяне с работата. Това е официалната причина, но според неофициална информация е отстранен, тъй като играел покер в работно време. По-късно същият завежда дело срещу банката за неправомерно уволнение, което съдът отхвърля и обявява, че Арабаджиев е виновен.
Арабаджиев беше кандидат за депутат от Пловдив на предходните избори през април от листата на Демократична България от квотата на Зелено Движение. Той не влезе в листите за изборите на 11 юли, като според запознати причината е именно подготвянето му да оглави ББР.
Семейство Лорер
Даниел Лорер
Виолета Лорер
Даниел Лорер е назначен като консултант на министър Петков, а в същото време е и лектор във Фондацията на Кирил Петков - “Център за приложни изследвания и иновации”.
Той е и член на консултативния съвет на Българската асоциация за дялово и рисково инвестиране, която ще влезе като член в органите на Фонда на фондовете. Същевременно той е партньор в “БрайтКап венчърс”, което управлява 39,1 млн. лв. рециклиран ресурс от програмата JEREMIE, разработена през 2013 г. от Асен Василев, като министър на икономиката.
Даниел Лорер е съпруг на Виолета Лорер, настоящ заместник-министър на финансите, отговаряща за Фонда на Фондовете и бивш заместник-министър на икономиката, енергетиката и туризма в кабинета на Асен Василев, който беше служебен министър и в правителството на Марин Райков, назначено от президента Росен Плевнелиев през 2013 г.
Консултантите
Валери Андреев
Лена Бориславова
Валери Андреев е назначен за консултант на Кирил Петков. Той е бил изпълнителен директор на “Националната компания индустриални зони”, когато е подготвен формално проведения търг за продажба на правото на строеж на фирмата на Кирил Петков - “Волаком” през 2013 г.
Авокатската кантора, в която работи Лена Бориславова вече има договор с ББР. Месечното възнаграждение е 13 690 лв. или 164 289 лв. годишно без ДДС. Лена Бориславова е лектор в “Център за приложни изследвания и иновации”, основатели на който са Кирил Петков и проф. Николай Денчев. Съучредител е на “Да, България” заедно с Кирил Петков. Петков предоставя на същата и кабинет за ползване в сградата на министерството, на същия етаж, на който работи и той.
Асоциация за дялово и рисково инвестиране
Евгени Ангелов
Българската асоциация за дялово и рисково инвестиране се ръководи от Евгени Ангелов. Той е лектор във фондацията на Кирил Петков - “Център за приложни изследвания и иновации”. Освен това чрез “Силвърлайн Партнърс ООД” управлява 75,3 млн. лв. публичен ресурс, предоставен му от Фонда на фондовете и с източник Оперативна програма “Иновации и конкурентоспособност”. Евгени Ангелов е завършил Харвардското бизнес училище, а като съветник в президентството е лобирал за назначаването на Асен Василев за служебен министър на икономиката през 2013 г.
Зам.-министър Белколева също “ни е важна”
Канадско-имотна връзка в туризма
Мария Белколева
Зам.-министърът на туризма Мария Белколева също е назначение на кръга “Капитал”, показва проверка на “Труд”. Туристическият сектор с изненада посрещна назначението на никому непознатата дама на важния пост и веднага поиска оставката ѝ заради липсата на опит и какъвто и да е опит с туристическия сектор в професионалната ѝ биография преди служебния кабинет.
Интересен е фактът, че Белколева също идва от Канада, за да ръководи международните програми за инвестиции в туристическия сектор, както и програмите и проектите в туризма - тоест онези пера, по които може да се “усвои” чуждо финансиране.
Според запознати Белколева също е с двойно гражданство - канадско и българско, подобно на икономическия министър Кирил Петков, но за разлика от неговия пост, нейният не изисква да няма такова. Има придобита професионална степен по “Планиране и анализ на международни и корпоративни стратегии” в Toronto University в Канада.
През последните няколко години е директор на Борда на Директорите на канадска компания, като дейността ѝ е била в областта на дългосрочни международни инвестиционни проекти в сферата на недвижимите имоти.