След няколко отлагания, множество изтичания на информация, политическа вражда в Словения и драматична оставка в последния момент, Урсула фон дер Лайен представи своя нов екип от еврокомисари за следващите пет години.
26-те номинирани все още трябва да преминат изслушвания за потвърждение в Европейския парламент и някои може да отпаднат поради минали противоречия, липса на компетентност или просто доброто старомодно партийно отмъщение.
Независимо от това, предложената от Фон дер Лайен структура предлага уникален поглед върху това как тя иска да преформатира изпълнителната власт, за да се справи с огромните предизвикателства, залегнали в Европейския съюз, от войната на Русия срещу Украйна и нелоялната конкуренция на Китай до стагниращия икономически растеж, бързо застаряващото население, постоянно нарастване на търсещите убежище и широко разпространените опустошения от изменението на климата.
Ето и най-големите изненади от дългоочаквания анонс.
Австрия получава миграция
Австрия, страната, която Съдът на Европейските общности осъди за незаконно разширяване на граничния контрол, която призова да се използват средства от ЕС за огради и която блокира пълното интегриране на Румъния и България в Шенгенското пространство, получи ресор "Вътрешни работи и миграция".
Ако това не е достатъчно странно, фактът, че номинираният от Виена, Магнус Брунер, има чисто финансово минало, прави задачата още по-главоломна.
Но това също е знак. Дебатът относно нелегалната миграция се измести силно надясно, както показват последните събития в Германия, така че предоставянето на деликатния ресор на член на Европейската народна партия (ЕНП) довежда Комисията до по-голяма хармония с Парламента и, най-важното, Съвета.
Този ход подчертава намерението на Фон дер Лайен да проучи „нови начини за противодействие на незаконната миграция“, както тя написа в своите политически насоки. Този евфемизъм (наричан още „иновативни решения“) се свързва с оспорвани планове за възлагане на процедури за предоставяне на убежище на страни извън ЕС – подход, който по случайност Австрия подкрепя.
Говорейки при условие за анонимност, високопоставен служител на Комисията прогнозира, че Брунер ще има "тежко" парламентарно изслушване, но каза, че може да бъде "полезно" да се представи гледната точка на политик от страна, която е имала предизвикателства с Шенген.
Половин подарък за Мелони
Един от основните въпроси около новия отбор на Фон дер Лайен беше: Колко ще даде тя на Италия?
Мистерията беше подхранвана от публичното противопоставяне на премиера Джорджия Мелони на преизбирането на президента: първо тя се въздържа, когато лидерите на ЕС си разпределиха висшите постове, а по-късно тя инструктира евродепутатите от нейната твърдо дясна партия Братя от Италия да гласуват срещу Фон дер Лайен в парламента.
Антагонизмът разби фасадата на Мелони като прагматична държавничка и извади наяве трайния евроскептицизъм, който я подтикна да се изкачи на власт. Това също изглеждаше пагубно за усилията й да осигури икономическо вицепрезидентство на Италия.
В крайна сметка номинираният от Италия Рафаеле Фито стана един от нейните шестима изпълнителни вицепрезиденти, както Мелони желаеше. Но възходът беше провален наполовина: Фито ще отговаря за сближаването и реформите, роля, която включва до голяма степен административни отговорности и го отстранява от трудни дискусии относно фискалните правила, конкуренцията и данъчното облагане.
Все пак номинацията на Фито представлява първият път, когато твърдо десен политик ще заема толкова високо ниво в Комисията.
"Италия е много важна страна и един от нашите основатели и това трябва да се отрази и в избора", каза фон дер Лайен, като аргументира, че парламентът вече има двама вицепрезиденти от твърдо дясната група на Фито.
Странни хибриди
Фон дер Лайен знаеше много добре, че трябва да рационализира йерархията в своята Комисия, която в някои случаи страдаше от припокриване и излишък. За целта тя преименува портфейлите, преработи назначенията и изтри едно ниво на власт, избирайки шестима изпълнителни вицепрезиденти, които да наблюдават 20-те комисари.
Но когато тя започна да описва структурата на следващия си екип, веждите неизбежно бяха повдигнати. Някои портфейли изглеждаха мощни хибриди на напълно несвързани теми, повдигайки сериозни въпроси как това ще работи на практика.
Пример A: Хаджа Лахбиб от Белгия е натоварена със задачата да отговаря за готовността и управлението на кризи - което включва надзор на милиарди спешна помощ за справяне с природата всички бедствия и подпомагане на разкъсаните от войни региони – но също и с Равенството, което обхваща правата на жените, правата на LGBTQ+, предотвратяването на домашното насилие и борбата срещу расизма.
Пример Б: Дубравка Шуица от Хърватия грабна чисто новата роля за Средиземноморието, съсредоточена върху развитието на всеобхватни партньорства със съседните страни за засилване на икономическите връзки и ограничаване на незаконната миграция, като същевременно запази сегашното си портфолио за демография, което се съсредоточава върху намаляването на населението в ЕС.
Пример В: Уопке Хоекстра от Холандия ще бъде зает да жонглира с действия в областта на климата, включително участие в срещи на върха на ООН и прилагане на Зелената сделка, с данъчното облагане, включително борбата срещу данъчните измами и реформата на корпоративното данъчно облагане.
Жените на самия връх
Стремежът към баланс между половете определя президентството на Фон дер Лайен от 2019 г., когато тя поиска от държавите членки да предложат двама кандидати, мъже и жени, за да се гарантира равенството. Тази година тя направи същата молба, но призивът й беше категорично отхвърлен.
Изправена пред доминиран от мъже изпълнителен директор, Фон дер Лайен се ангажира със задкулисен натиск, за да промени мнението на някои столици и да осигури по-голямо представителство на жените. Лобирането проработи с Румъния, която изостави Виктор Негреску и предложи Роксана Минзату, и със Словения, която смени Томаж Весел к с Марта Кос (причинявайки вътрешна бъркотия по пътя).
Междувременно България беше единствената страна, която изпълни искането на президента и предложи две имена.
Всичко това е възнаградено. Минзату, непознато лице в Брюксел, беше издигнат до изпълнителен вицепрезидент за хора, умения и готовност. Кос, чиято номинация все още не е окончателна, получи желаното портфолио Разширяване, което се очаква да бъде изключително значимо. Българката Екатерина Захариева ще отговаря за стартиращи фирми, изследвания и иновации, управлявайки мултимилиардната програма на блока "Хоризонт".
Освен това Финландия, една от малкото страни, които предложиха жена от самото начало, получи изпълнителен вицепрезидентски пост за Хена Виркунен, действащ евродепутат. Тя ще отговаря за техническия суверенитет, сигурност и демокрация.
Като цяло четири жени и двама мъже ще заемат шестте изпълнителни заместник-председатели - жените съставляват 40% от Колегията - ясно доказателство колко важен е балансът между половете за фон дер Лайен.
Испания грабва мега портфолио
Ако говорим за силни жени, Тереза Рибера заслужава своя рубрика.
От самото начало испанката бе сочена за добра позиция в тима на Фон дер Лайен. Нейният опит в управлението в лявото правителство на Педро Санчес и нейният международен опит в борбата срещу изменението на климата я превърнаха в безспорен фаворит за поемане на командването на Европейската зелена сделка.
Рибера ще бъде изпълнителен вицепрезидент за чист, справедлив и конкурентен преход, хоризонтален мандат, който ще обхваща целта за намаляване на емисиите с 90% за 2040 г., дизайна на споразумение за чиста промишленост, насърчаване на кръговата икономика и борбата срещу енергийната бедност, наред с други.
Предвиждайки обратната реакция на дясната страна, президентът възложи Climate, Net Zero и Clean Growth на Уопке Хоекстра, холандски консерватор, който ще работи под надзора на Ribera. „Добрата координация, доброто сътрудничество е от първостепенно значение“, обясни фон дер Лайен.
Нещо повече, на Рибера е поверена политиката за конкуренцията, наследявайки Маргрете Вестагер. Конкуренцията е една от най-големите награди в Брюксел, защото договорите дават на Комисията единствената компетентност да взема решения относно сливания, държавна помощ и антитръстови правила.
Как да се адаптират правилата за конкуренция на ЕС към новия икономически пейзаж, оформен от съперничеството между САЩ и Китай и революцията на ИИ, ще бъде една от най-належащите задачи на Рибера. Това означава, че испанката ще бъде под интензивното наблюдение на Берлин и Париж, които лобират Брюксел да разхлаби кесията, за да позволи появата на европейски шампиони. Но тази грандиозна визия се възмущава от средните и малките държави-членки.
Прогресивните въздъхват с облекчение
Балансът между половете беше един от основните критерии на Фон дер Лайен при формирането на новия й колеж, но със сигурност не единственият. Партийната принадлежност беше съществен фактор при разпределянето на ролите и предложената структура отразява пазарлъка между дясно, център и ляво.
ЕНП, най-голямата група в парламента, получава президентския пост (Фон дер Лайен) и един изпълнителен заместник-председател (Виркунен). Социалистите и демократите (S&D) получават два изпълнителни вицепрезидента за Рибера и Минзату, докато либералите от Обнови Европа завладяват други два високи поста: Кая Калас като върховен представител за външните работи и Стефан Сежурне за просперитета и индустриалната стратегия.
За социалистите разделението е облекчение. Предишни изтичания на информация предполагаха, че те ще се представят зле, което накара ръководството да отправи остро предупреждение да не бъдат оставяни встрани. Сред либералите, които болезнено паднаха от трета до пета по големина група след изборите през юни, подобни притеснения натежаваха.
Но както показва структурата на Комисията, Фон дер Лайен е решена да запази трипартийната коалиция, която се оказа инструментална за нейното преизбиране, в опит да гарантира предвидимост за втория си мандат. Щедростта се проявява в пълна степен: Минзату ще наблюдава заетостта, приобщаването и социалните въпроси, задължителни за социалистите, докато Сежурне ще управлява единния пазар, ценен актив за либералите.
Единственият "аутсайдер" на самия връх ще бъде Рафаеле Фито, който произхожда от Европейските консерватори и реформисти (ECR), твърдо дясната група, която от време на време сключи партньорства с ЕНП, за голямо ужас на прогресивните.
Двама обновени ветерани
Валдис Домбровскис от Латвия и Марош Шефчович от Словакия са сертифицирани ветерани от Брюксел - те са работили по различни портфейли за няколко президенти. И двамата се считат за надеждни, гъвкави и лоялни колеги.
За втория си мандат Фон дер Лайен избра да разчита отново на тях, но със забележимо обновяване. И двамата са понижени от изпълнителен вицепрезидент до комисар и запазват част от старите си правомощия, докато получават нови.
В случая с Домбровскис той е натоварен с Икономиката и производителността, което вече попада в неговите правомощия, и се впуска в изпълнението и опростяването, намаляването на бюрокрацията, което Фон дер Лайен обеща на компаниите в ЕС. Всъщност при тази втора задача той ще докладва директно на президента, а не на вицепрезидента над него.
От своя страна Шефчович запазва междуинституционалните отношения и прозрачността и по неочакван обрат става комисар по търговията и икономическата сигурност, титла, която демонстрира колко тясно взаимосвързани са станали търговията и геополитиката през 21 век. Като такъв от Шефчович ще се очаква, от една страна, да подпише споразумения за свободна търговия с надеждни държави и, от друга, да се противопостави на нечестните практики на Китай.
По стечение на обстоятелствата търговският портфейл досега беше в ръцете на Домбровскис.
Орбан, хвърлен на вълците
Отношенията между Фон дер Лайен и Виктор Орбан са на най-ниското ниво за всички времена. Спорното посещение на премиера в Москва през юли отприщи бойкот срещу унгарското председателство на Съвета на ЕС и остър упрек от шефа на Комисията, който заклейми срещата му с Владимир Путин като "чиста мисия за умиротворяване".
В същото време Унгария отказва да плати глоба от 200 милиона евро, наложена от Съда на ЕС, и заплашва с автобуси търсещите убежище до Белгия, безпрецедентен опит за инструментализиране на миграцията срещу друга държава-членка. Будапеща също задържа 6,5 милиарда евро военна помощ за Украйна и е на път да провали съвместния заем на ЕС и САЩ за разкъсаната от война страна.
Всичко това вероятно е минало през ума на Фон дер Лайен, докато е избирала следващия си изпълнителен директор.
Резултатът от изчислението даде на Оливър Вархели, номинирания от Орбан, един от най-малко значимите портфейли в играта: здравеопазване и хуманно отношение към животните. Това несъмнено е изненадващо назначение за Вархели, който понастоящем отговаря за политиката за съседство и разширяване, значителна позиция, която придобива все по-голямо значение с времето.
Но провокациите на Орбан сериозно намалиха шансовете на Будапеща да запази значимостта си през следващия мандат. Запазването на разширяването в ръцете на Унгария не беше начинание предвид нежеланието на Орбан да подкрепи стремежите на Украйна към ЕС.
Най-важното е, че дългата поредица от противоречия на Вархели го прави кандидатът, който е в най-голяма опасност да бъде отхвърлен от парламента.
Друга страна, която извади късата сламка, беше Малта, която лобира за улавяне на новото портфолио за Средиземноморието, но завърши с Междупоколенческа справедливост, младежи, култура и спорт.
Вероятната причина? Номинирането на Глен Микалеф. Най-високата позиция, която 35-годишният мъж някога е заемал, е началник на кабинета на министър-председателя Робърт Абела, далеч от "компетентността на изпълнителната власт", изисквана от Фон дер Лайен.