Християн Пендиков е изплашен как ще се върне в Скопие, защото продължава да получава заплахи в социалните мрежи. Това е споделил той на министъра на външните работи на Република Северна Македония Буяр Османи по време на вчерашното посещение на външните министри на България и Република Северна Македония във ВМА при пострадалия в побой секретар на сдружението “Цар Борис Трети” в Охрид.
„Той е наш гражданин. Държавата трябва да създаде атмосфера на нулева толерантност към речта на омразата, защото тя няма да има край”, каза в интервю за ТВ 24 Буяр Османи, съобщи БТА.
Това съобщение е получил Християн Пендиков докато лежи в болницата:
Попитан защо е отишъл в София, защо самият Пендиков веднага е бил транспортиран за лечение там и дали конфликтът, при който е пострадал, има етническа или криминална основа, Османи отговори, че всеки гражданин на Република Северна Македония има право да се лекува извън страната.
„Разговарях с майката на жертвата, която беше много обидена, защото медиите (в Република Северна Македония) и обществото определиха сина й като наркоман и наркодилър. Все пак всеки гражданин на Северна Македония може да има различен начин на мислене, но това не означава, че ние имаме право да даваме публични квалификации, да обиждаме, да оспорваме това как се чувства някой или да подхождаме с насилие”, каза Османи.
Още в петък медиите в Северна Македония съобщиха, че в бюлетин на МВР в Северна Македония от 17.12.2022 г. има информация, че полицията в Охрид е съобщила за "съмнение за производство и разпространение на дрога, и при претърсване на охридското село Лескоец е открит кокаин". В бюлетина инициалите на заподозрения за това са на Х.П. на 22 г. В бюлетина на МВР за побоя над Християн Пендиков на 19.01 беше съобщено, че той е на 21 г. В съобщението на прокуратурата за повдигнато обвинение за причиняване на тежка телесна повреда при побоя беше съобщено, че случаят е започнал с удар по главата на пострадалия и думите на агресора „Не те ли е срам да се пишеш българин?!?”.
„Емоциите са асиметрични при всеки от нас и са субективни. Аз съм министър, който отговаря за бъдещето на държавата и гражданите, а това не се решава с емоции, а с рационална и умна политика, която гледа напред в дългосрочен план”, посочи Османи в интервюто за ТВ 24, уточнявайки, че с Николай Милков са говорили за налагане на позитивен дневен ред, който съществува, но не е толкова атрактивен за медиите и обществото.
„Най-добрият начин е фокусът на българската общност в Република Северна Македония да се върне към Скопие и няма нужда да отправят исканията си към България, защото те са граждани на Северна Македония”, посочи Османи.
По думите му е грешен фокусът, който се поставя върху България, по отношение на промените в конституцията на страната, за да бъдат вписани в преамбюла й българите в Северна Македония.
„Конституционните промени са отношение на нашите граждани към общностите тук (в Северна Македония), към етническите общности. Не поставяйте България в този контекст. Българите тук са граждани на тази държава и с основание питат защо са изключени от конституцията, както хърватите, черногорците и други общности. Имаме ли еднакво отношение или имаме някакъв праг на брой на общностите, под който те не трябва да бъдат вписани в конституцията? Затова казвам, че същинските промени в основния закон не са спорни. Смятам, че трябва да се отвори обществен дебат, да се калкулира всичко, да се отделят партийните „обвивки” по отношение на промените в конституцията и да се говори за същината им”, каза Османи.
По думите му е важно да се чуе, че трябва да се сложи край на провокациите и намерението на „малка група хора” да държат в заложничество отношенията между България и Република Северна Македония.
Попитан за това, че българското министерство на външните работи е извикало на консултации посланика на страната ни в Скопие Ангел Ангелов, Османи отговори, че вероятната причина е поканата към българския министър на външните работи Николай Милков да говори в парламента на България по темата за случая с Християн Пендиков.
„Затова е важно ние да бъдем проактивни, за да не позволим едностранно представяне на цялата ситуация пред българската общественост, но особено пред Европа. Фактът, че бях в София вчера и посетих нашия съгражданин показа, че това не е държавна политика на дискриминация или насилие към която и да е общност в Северна Македония. И да се чуе, че ще има нулева толерантност и наказуемост за всяка провокация, език на омразата или насилие. Ние ще бъдем в комуникация. Разбира се, възможно е да има и асиметрично представяне на ситуацията, но за нас е важно да бъдем проактивни и по отношение на адресирането на исканията на българската общност, но и по отношение на необходимостта останалите граждани в Северна Македония да не бъдат провокирани”, каза Османи.