Оспорвана битка за президент на САЩ: Тръмп и Харис изравнени преди първия дебат

Ново проучване на общественото мнение, публикувано по-малко от 48 часа преди първия телевизионен дебат между Камала Харис и Доналд Тръмп, показва, че двамата са наравно в предпочитанията на американските избиратели, съобщава ДПА в понеделник.

48% от вероятните избиратели биха гласували за Тръмп, а 47% за Харис. Ако се вземат предвид всички регистрирани избиратели, кандидатът на републиканците е оценен с 48%, а кандидатът на демократите с 46%, като допустимата грешка е 3%.

Анкетата, проведена от The New York Times и Sienna College и публикувана в неделя, включва някои предупредителни знаци за Харис, включително факта, че само 71 процента от американците казват, че знаят каквото трябва да знаят за настоящия вицепрезидент на Съединените щати, за разлика от 90% в случая на Тръмп.

Двамата кандидати ще се изправят в дебат, организиран от телевизионния канал ABC във вторник вечерта.

New York Times отбелязва, че 78-годишният Доналд Тръмп е имал труден месец след обявяването на оттеглянето на президента Джо Байдън от поста кандидат на Демократическата партия, но подкрепата на електората за него е стабилна. Фактът, че резултатите от проучването показват, че подкрепата за милиардера републиканец не е намаляла, трябва да бъде предупреждение за Камала Харис (59 години), допълва американското издание, цитирано от Agerpres.

Анализ, направен от американската телевизия CNN на базата на няколко социологически проучвания, проведени след конгреса на демократите през август, също сочи оспорвана надпревара между Тръмп и Харис. Според съответните социологически проучвания Камала Харис би имала подкрепата на 49%, а Доналд Тръмп - на 47% от американския електорат.

В сложната избирателна система на САЩ националните проучвания са само барометър на общественото мнение.

Повечето наблюдатели се фокусират върху така наречените "суинг щати" или "лилави щати", включително Мичиган, Уисконсин и Пенсилвания. "Суинг щат" може да "трепти" към републиканския или демократическия кандидат, оттук и алтернативното име "лилав щат" – между цветовете червено (републиканци) и синьо (демократи). Като цяло в тези щати разликата в гласовете между кандидатите и по принцип е много малка.

TRUD_VERSION_AMP:2//
Публикувано от Петя Кузева

Този уебсайт използва "бисквитки"