От АЕК: Изпуснахме „Лудогорец“ и пари

„Лудогорец“ е все по-близо до изхода на Лига Европа. „Орлите“ записаха трети пореден мач без успех в груповата фаза след 1:1 с АЕК (Ларнака). Българският шампион дори трябва да бъде доволен от точката заради начина, по който се разви мачът в Никозия. Голът за „зелените“ бе дело на Джоди Лукоки в 6-ата минута, дошъл след страхотен пробив и последвал пас на Вандерсон. Силните минути за гостите обаче секнаха още в средата на първата част, след което на терена доминираше АЕК. Тогава домакините изравниха чрез дузпа, отсъдена за нарушение на стража Ренан. През втората част, а и в заключителните минути, именно кипърците бяха по-настоятелни за крайния успех. Нов гол обаче не падна, а „Лудогорец“ взе първа точка. Двубоят бе дебютен за новия наставник Антони Здравков, заменил Паоло Аутори в началото на седмицата. Българският специалист сам призна, че шансовете вече изглеждат илюзорни за място на 1/16-финалите.

„Ако бяхме вкарали преди дузпата, щяхме да затворим мача и да спечелим с лекота – призна Здравков. - Сега шансовете ни да продължим са малки. Ще опитаме до края на кампанията да търсим победата, във футбола всичко е възможно.“

А доскорошният селекционер на младежите разкри и причината да заложи на система 4-2-4: „Това бе риск, който имаше възможност да бъде оправдан. Можеше и да загубим и щях да поема отговорността.“

Здравков призна, че се чувства добре приет от отбора след треньорската рокада.

„Те ми имат доверие, както и аз на тях. Има няколко неща, които технически трябва да изчистим, но смятам, че нещата ще вървят добре.“

В Кипър обаче приеха точката с горчив привкус.

„Първите 15-20 минути не бяха добри за нас, но като цяло заслужавахме повече от 1:1. Бяхме по-добрият отбор и имахме повече възможности за гол“, обясни наставникът на домакините Андони Ираола.

Подобно мнение изрази и Хорхе Лорена, авторът на изравнителното попадение.

„Опитахме се да спечелим. През първите 15 минути „Лудогорец“ игра по-добре, след това ние коригирахме играта си и докрая на срещата владеехме инициативата. Имахме много добри положения, но не успяхме да отбележим. Все пак трябва да сме горди.“

На Острова на Афродита отчитат все пак и финансовата облага от двубоя. А тя е, че в касите на АЕК и „Лудогорец“ ще влязат по 190 000 евро за точката. В Кипър се надяваха да вземат пълната премия от 570 000 евро, която УЕФА дава за успех, но обявиха, че ще опитат да увеличат печалбата в оставащите мачове от турнира.

А следващият двубой на „орлите“ отново е с тима от Ларнака. Този път в Разград. Евентуален успех все пак може да съживи надеждите на „зелените“ за нещо повече в турнира. Те обаче вече зависят и от останалите резултати. Шансовете им обаче намаляха драстично след изненадващия успех на „Цюрих“ над „Байер“ (Леверкузен) с 3:2 в Швейцария.

Иначе единственият български представител в евротурнирите се прибра късно през нощта на четвъртък срещу петък. „Орлите“ ще останат в София на лагер до двубоя със „Септември“ от Първа лига. Срещата е в столицата в неделя, а това ще бъде дебют на Здравков за шампионата. Още следващата седмица той ще изведе „зелените“ и за купата на България, а съперникът е „Славия“.