Изследване на US-учени, цитирано от “Ню Йорк Таймс”
Реакциите може да възникнат между 4-ия и 11-ия ден от първата доза
Писмото описва 12 отделни случая на хора, които са имали “сериозни закъснели локални реакции”, които са започнали между 4 и 11-ия ден, след като са получили първата доза от ваксината, като разликата между отделните случаи на възникване на проблема е средно осем дни. Докладът на лекарите не е контролирано медицинско изследване, а по-скоро серия от последователни случаи, които са възникнали под тяхно наблюдение в резултат на сигнали на пациенти, разтревожени дали могат да получат и втората доза от ваксината, посочва “Ню Йорк Таймс”.
Според писмото, подписано от Кимбърли Блументъл от Щатската болница на Масачузетс и още 10 нейни колеги, всичките 12 пациенти имали симптоми, като изтръпнала ръка след получаването на ваксината, преди усещането да изчезне. Последвано от закъсняла реакция - при петима души избили релефни петна обриви с над 10 см. диаметър в близост до мястото на инжектиране на серума. На двама са се появили обриви на отдалечени места, докато повечето пациенти съобщавали за постоянна умора и болка в мускулите.
Американското издание припомня, че компанията Moderna съобщи за нежелани кожни реакции, получили се при клиничните тестове на ваксината при 0,8% от получилите първата доза, и при 0,2% от получилите втора доза.
Писмото на лекарите от Щатската болница на Масачузетс не посочва спрямо какъв брой от ваксинираните пациенти са забелязани страничните реакции. “Ню Йорк Таймс” посочва че в лечебното заведение се поставя и ваксината на Pfizer/BoinTech, при която не са забелязани подобни реакции.
Здравният министър Костадин Ангелов:
Тестваме 600 проби в Германия за британския щам
Веселина Ангелова
ТРУД, Велико Търново
Изпратихме 600 проби в Германия за тестване, за да установим как циркулира у нас британският подвид на COVID-19. Над 90% от пробите на заболелите в Кюстендил и Бургас сочат, че са от тази разновидност на вируса. Това съобщи здравният министър проф. д-р Костадин Ангелов във Велико Търново, където е водач на листата на ГЕРБ.
Той заяви, че дори и при увеличаване на заболеваемостта няма да е логично да има затваряне в цялата държава, а ще се прилага локален подход.
“Кризата се управлява с разум, интелект и дисциплина. Неслучайно в Европа се заговори за българския модел на управлението на пандемията. Изходът от нея е ваксината, която е преградата между хората и вируса”, подчерта проф. д-р Ангелов.
Той допълни, че липса на ваксини има в целия свят. Според разчетите за доставката на 18 милиона дози, които са за 9 милиона души у нас, държавата е заделила 305 млн. лева. До момента са платени 15 млн. лева.
“Само през последното денонощие са ваксинирани 20 000 души”, допълни Ангелов.
В същото време в Електронната система за ваксинационните центрове у нас до тази сутрин се бяха регистрирали 25 000 желаещи ваксина, 14 000 от тях в София.
Парламентът прие:
Консултираме се с ЕК за руската ваксина
Мнозинството на ГЕРБ в парламента отхвърли предложението на БСП правителството да преговаря за доставката на руската ваксина “Спутник V”. След здравна комисия в четвъртък, от управляващото мнозинство редактираха предложението на БСП и в крайна сметка приеха в зала парламентът да възложи на Министерския съвет консултации с ЕК с цел проучване на възможността за покупка и на други ваксини срещу COVID-19, които са получили разрешение за употреба в държави извън ЕС и Европейското икономическо пространство.
Депутатите отхвърлиха с 65 гласа “за”, 9 “против” и 79 “въздържал се” предложението на БСП и народните представители от левицата напуснаха пленарната зала.
Лидерът на БСП Корнелия Нинова каза, че правителството на Бойко Борисов се е провалило във ваксинационния план. Според ГЕРБ обаче БСП прави предизборна кампания от въпроса с ваксините.
В червените зони от понеделник
Спират плановия прием и операциите
Спешните случаи ще се поемат
От понеделник спират плановия прием и операциите във всички болници в София, както и във всички градове в червената зона.
Ограничението не важи за дейностите, свързани с трансплантация на органи, тъкани и клетки, диагностиката и лечението на пациенти с онкологични и онкохематологични заболявания, дейностите по асистирана репродукция и ражданията, дейностите по рехабилитация, продължително лечение и психиатрична помощ. Забраняват се свиждания в лечебни заведения за болнична помощ на територията София-град, пише в заповедта на шефа на столичната РЗИ д-р Данчо Пенчев.
В Университетската болница във Варна и другата голяма болница във Варна - “Св. Анна” са в готовност да заделят 20% от капацитета си за лечение на пациенти с COVID-19.
В МБАЛ-Благоевград също могат да разкрият още COVID отделения, ако се налага. Вече са пълни три. Този сценарии е проиграван в болницата. Плановите и болните от други заболявания се поемат от частната болница или пък пациентите правят сами избор за лечение в София.
Заради COVID-19 спря плановият прием в МБАЛ Шумен от утре за една седмица. Областният кризисен щаб е взел решението, като изключение правят дейностите, свързани с диагностиката и лечението на пациенти с онкологични и онкохематологични заболявания, дейности по асистирана репродукция и ражданията, независимо от метода на родоразрешение, дейностите по рехабилитация, продължително лечение и психиатрична помощ.
Дни наред МБАЛ Шумен изпраща свои пациенти с коронавирус за лечение в съседно Търговище.
В Бургас, след заповед на шефа на РЗИ, плановите операции се прекратени още от 2 март. Според лекарите, това ще засегне очните болници, където се правят записвания за отстраняване на перде и други подобни манипулации, които не са спешни.
В държавната болница УМБАЛ- Бургас, заявиха, че тази заповед няма да повлияе на пациентите, тъй като при тях приемът на 90% е спешен.
В Пловдив не се очаква спиране на плановите операции, защото нивата на заболеваемост са под критичните. От понеделник обаче болниците ще трябва да отделят повече легла.