С възхода на дигиталните технологии физическите пари започнаха да губят своята роля
Данните осигуряват на корпорациите и институциите подробна информация за поведението на потребителите
Парите в брой позволяват бърза реакция при криза
Фразата „Кралят умря, да живее кралят!“ отбелязва мигновената смяна на владетеля. В наши дни тази символика придобива нова форма – не за корони и тронове, а за свят, доминиран от финанси, технологии и непрекъснато променящи се системи на стойност. Ако някога „цар“ е бил монархът, то днес той е кешът – универсалният език на властта и влиянието. Но дали този „цар“ също не е пред смяна?
Фразата „Кешът е цар“ (Cash is King) винаги е била свързвана с парите в брой или ликвидните активи, които лесно могат да бъдат превърнати в пари в брой, особено във времена на несигурност. Някои я приписват на бизнеса с недвижими имоти, където купувачите в брой имат предимство пред тези, които се нуждаят от финансиране. Други - на фондовия пазар, където се смята, че компаниите с много пари в брой са в по-силна финансова позиция и конкурентно предимство. Смята се, че фразата набира особена популярност чрез главния изпълнителен директор на „Волво“ след кризата на фондовата борса от 1987 година.
За дълго време кешът като физически банкноти и монети беше неизменна част от всекидневието. Приемаше се за символ на доверие, материална сигурност и непосредствен контрол върху средствата. Но светът се промени. С възхода на дигиталните технологии и мобилните плащания, физическите пари започнаха да губят своята роля.
В развити икономики като Швеция и Норвегия, използването на физически пари е спаднало до исторически ниски нива. Вместо това доминират онлайн и банкови карти, приложения за мобилни разплащания и криптовалути. Дали дигиталната революция не е новият монарх?
Все повече анализатори смятат, че кешът е изместен от нов „крал“ – данните. В дни, когато всяка покупка, трансакция и финансова операция оставят цифров отпечатък, данните се превръщат в новата валута. Компании като Google, Amazon и Facebook печелят милиарди не защото контролират физически активи, а защото притежават и обработват огромни количества информация.
Данните осигуряват на корпорациите и институциите не само финансови ресурси, но и подробна информация за поведението на потребителите. Те вече не се интересуват толкова от това дали държите пари в брой, а от това как и къде ги харчите. Вашите предпочитания, навици и поведение имат по-голяма стойност от самите пари.
И все пак, новият „крал“ идва със свои рискове. Докато парите в брой дават на хората независимост и анонимност, дигиталният свят премахва тези предимства. Всяка транзакция може да бъде проследена, всяко действие – анализирано.
Дигиталната икономика е силно зависима от инфраструктурата – интернет връзка, банкови системи и електронни устройства. Какво се случва, ако системата се провали? Какво става, ако хакери атакуват сървърите на банка или дигитален портфейл?
А настъпването на криптовалутите? Децентрализирани валути предлагат алтернатива на традиционния финансов модел. Те не зависят от централни банки или правителства, а функционират на принципа на блокчейн.
Застъпниците на криптовалутите обясняват, как блокчейните комбинират предимствата на кеша – от една страна предлагат независимост и анонимност, а от друга – дигиталните иновации.
Ликвидността е изключително важна в несигурни икономически времена, тъй като тя осигурява способността на фирмите и физическите лица да се адаптират бързо към промените в условията на пазара. Ликвидността дава сигурност и гъвкавост, което е ключово за оцеляването в трудни финансови периоди. Затова се смята, че наличието на активи като пари в брой позволява бързо покриване на текущи разходи и реагиране на непредвидени обстоятелства.