От кои храни бързо се пълнее

Много хора имат проблеми с бързото трупане на килограми. Затова учените често посвещават усилията си да разберат кое предизвиква затлъстяването и как може да се избегне. Освен начина на живот, от съществено значение е с каква храна, колко и кога се храним. В проучването, публикувано в The American Journal of Clinical Nutrition, се обръща внимание на това какво значение има вида на храната.

Популярно е схващането, че има зависимост между теглото и енергийния баланс. Тоест, че увеличаването на килограмите е свързано с това, че консумираме повече енергия като се храним, отколкото изразходваме. От това следва, че за да се отслабне е необходимо да се консумират по-малко калории, като се яде по-малко, както и да има физическа активност, чрез която да се изразходва енергия.

Проблемът е, че въпреки препоръките хората да се хранят по-умерено и да са физически активни, затлъстяването и произтичащите от това заболявания, се увеличават. Затова изследователите търсят други причини и начини за справянето с този проблем.

В гореспоменатото проучване участват хора на възраст от 18 до 50 г., чийто показатели са следени 12 месеца. Учените се опират на т.нар. въглехидратно-инсулинов модел, според който основната причина за затлъстяването е не само многото ядене, а и прекомерната консумация на храни с висок гликемичен индекс. Когато те присъстват в менюто ни се наблюдава скок в нивото на кръвната захар.

Към този тип храни, от които се пълнее, спадат т.нар. "бързи" храни, рафинираните и тези с бързо усвоими въглехидрати. Това са хлябът, тестените закуски, захарните и сладкарски изделия, белият ориз, просото, грисът, овесените ядки, зърнените закуски, картофите, сладките напитки и др.

Посочва се, че този тип храни предизвикват хормонален отговор, който променя метаболизма, предизвиква натрупването на мазнини, като така се увеличава теглото и се появява затлъстяване. Когато се храним с "бързи" въглехидрати, се отделя инсулин и се намалява производството на друг хормон - глюкагон. Това от своя страна сигнализира на мастните клетки, че трябва да съхраняват повече калории, което се отразява на мускулите и другите тъкани, които получават по-малко.

В резултат на това мозъкът получава информация, че на тялото не му достига енергия. Така се появява чувството на глад и метаболизмът се забавя, за да пести енергия. Получава се така, че независимо, че наддаваме килограми, се чувстваме гладни.
Затова е желателно да се избягват т.нар. "бързи" и преработени храни.

TRUD_VERSION_AMP:4//
Публикувано от Силвия Аризанова

Този уебсайт използва "бисквитки"