Отделението по акушерство и гинекология на болницата във Велико Търново с нов ехограф 

Отделението по акушерство и гинекология на МОБАЛ „Д-р Стефан Черкезов“ във Велико Търново вече разполага с нов ехографски апарат от последно поколение. Стойността на модерната апаратура възлиза на 189 600 лв., а средствата за него са осигурени от Министерство на здравеопазването.

През последните 9 години, Отделението по акушерство и гинекология на МОБАЛ „Д-р Стефан Черкезов“ – Велико Търново се превърна в едно от водещите в Централна Северна България. Всяка година в него  се реализират над 1000 раждания. През последните няколко години все повече нараства тенденцията жени от други съседни региони да избират да проследяват своята бременност и впоследствие да станат майки под грижите на екипа на отделението.

Новият ехографски апарат, предоставен  за нуждите на ОАГ, при МОБАЛ „Д-р Стефан Черкезов“ АД, представлява диагностична ултразвукова система CANON Aplio А, модел CUS-AA000. Той е предназначен за визуализация на структури и динамични процеси в човешкото тяло, посредством ултразвук и предоставя образна информация за диагностика на патология на бременността, плода и гинекологично-болната жена.

„Принципите на работа на този вид апаратура се свеждат до изпращане на ултразвукови сигнали в човешкото тяло чрез сонда (трансдюсер) и приемане на отразеното ехо от човешкото тяло посредством същия трансдюсер. След това приетите сигнали се обработват и се показват като изображения на екрана (LCD монитор). Тази система дава възможност за основни измервания, включително разстояние, време, ъгъл и очертаване на крива, както и комбинации от някои основни измервания. Въз основа на измерените стойности, могат да се извършват изчисления в областта на акушерството и гинекологията, като се използват емпирични формули. Резултатите от изчисленията могат да се показват като стойности, таблици или графики“ , пояснява началникът на отделението доц. д-р Светлозар Стойков.

Апаратът разполага с цветна Доплерова визуализация на скоростта на кръвотока в магистралните съдове на майката и плода. Това се показва като Доплерово изображение, което отразява скоростта на кръвотока на вертикалната ос, времето на хоризонталната и представя мощността като яркост.

„Наличието на специален трансдюсер, позволяващ 3D и 4D изображения на растящия вътреутробно плод, дава възможност за детайлна визуализация на някои структурни аномалии на плода“, допълва още доц. д-р Стойков.

Новият ехографски апарат съдържа AI-технология, която подобрява изображението и подпомага за по-точно измерване на отделните биометрични показатели на плода. Апаратът разполага с висок клас трансдюсери – коремен, ендовагинален и абдоминален с 3D и 4D изображения, с по-добра резолюция. Налице е по-широко поле, с много добър контраст между тъкани, с различна ехогенност (пропускливост на ултразвуковите вълни). Последните проникват на по-голяма дълбочина. Наличният Доплер е с много възможни приложения, позволяващи измерването на скоростта на кръвотока и в най-малките съдове на плода и майката.

През последните десетина години, в световен мащаб, се отделя особено внимание на майчиното и детското здравеопазване. Поради това е препоръчително, през време на бременността, да се извършва т.нар. „фетална морфология“. За тази цел, ехографистът трябва да е сертифициран за осъществяване на този вид дейност. Ранната фетална морфология се реализира между 11 гестационна седмица и 13 седмици и 6 дни. Изследването става чрез ултразвуково изследване през коремната стена на бременната, като се измерват 5 важни ехографски параметра, имащи отношение към нормалното или патологично развитие на плода.

През същия ден се взема венозна кръв, за изследване в Националната генетична лаборатория „Майчин дом“, гр. София. Там се установяват стойностите на два важни биохимични параметъра – човешки хориогонадотропин и свързан с бременността плацентарен протеин А. При някои хромозомни заболявания, тези показатели се променят.

Съществуват програми, които компилират резултатите от ехографското изследване и ранния биохимичен скрининг и дават с вероятност до 95% възможността за наличие или липса на хромозомни аномалии.
Между 19-та и 23-та гестационна седмица се извършва същинската фетална морфология, пак от специалист по фетална медицина, за да се огледат ехографски детайлно органите и системите на плода.

Късната фетална морфология се реализира между 28-та и 36-та гестационна седмица – освен някои аномалии, свързани с развитие на костните структури на плода, които не могат да се видят между 19-та и 23-та седмица, се проследява и растежа му, както и скоростта на кръвотока в някои важни кръвоносни съдове чрез Доплерово изследване.

„Наличието на новия ехографски апарат CANON Aplio А, с който разполага Отделението по акушерство и гинекология при МОБАЛ „Д-р Стефан Черкезов“ АД, гр. Велико Търново, позволява извършването на фетална морфология през тези  срокове на бременността, като и ранна диагностика на гинекологичните заболявания на женската популация“, пояснява още началникът на отделението.

 

TRUD_VERSION_AMP:0//
Публикувано от Веселина Ангелова, "Труд news", Велико Търново

Този уебсайт използва "бисквитки"