Липсата на въображение може да се забележи по очите, показва ново проучване. Оказва се, че при хората с афантазия зениците не реагират на въображаеми тъмни и светли предмети.
Афантазията е психологическо проявление, при което човек не е в състояние съзнателно да си представи визуални образи. Досега тя се определяше чрез субективните усещания на хората, тъй като не съществуваше метод за "измерване" на способността за въображение.
Група учени от Австралия и Франция изглежда са успяли да намерят такъв метод, който определя дали човек има липса на въображение. Тяхното проучване е публикувано в eLife.
На първия етап от изследването учените включват в експеримента 42 доброволци, които посочват, че имат голямо въображение. Дадени са им специални очила, за да могат да се наблюдават движенията на очите и промените в размера на зеницата. Показвани са им поредица от светли и тъмни фигури на сив фон.
Според очакването, зениците на участниците се свиват, когато те гледат ярки, светли фигури, и се разширяват, когато гледат към тъмни. След това хората са били помолени, без да затварят очи, да си представят обектите, които са им били показвани. Тогава те посочват колко ярко са успели да го направят. Експеримента показва, че зениците реагират на въображаеми тъмни и светли обекти по същия начин, както и на реални такива.
Във втория етап на изследването са включени 18 човека, които смятат, че имат афантазия. При тестването им за реакция към реални тъмни и светли обекти става ясно, че хората с афантазия реагират като всички останали. Но, когато е трябвало да си представят тези фигури, техните зеници не показват реакции на тъмни и светли предмети.
Тези резултати се считат за първото физическо потвърждение за съществуването на афантазия. Изследователите смятат, че това е важна крачка към изработването на тестове, които да показват дали липсва въображение у даден човек.