Падането на рублата продължава и днес

Руската рубла достигна ново дъно в котировките в сряда, на фона на конфронтацията между Запада и Москва, както и опасенията относно притока на чуждестранна валута на руския пазар след като Вашингтон затегна санкционната си политика спрямо банковия сектор на РФ.

Доларът и еврото поскъпнаха  на валутните пазари с 8,5% и почти 9%. Курсът на еврото към руската рубла достигна 120,72 рубли, за първи път от 22 март 2022 г., а на доларът - 114,50 рубли. Освен това курсът на юана на Московската борса надхвърли 15 руски рубли. Това се случи за първи път от 29 март 2022 г.

През днешната търговия акциите на енергийния дигант "Газпром" паднаха до историческо дъно - почти 1 долар. В своя пик една акция на компанията струваше 8,5 долара.

„Рублата отслабва, тъй като търсенето на валута продължава, а предлагането остава слабо поради санкциите срещу руския банков сектор и спад в цените на петрола“, заявяват анализаторите на BCS. От 21 ноември 50 руски банки са включени в черния списък от Министерството на финансите на САЩ, включително Газпромбанк, последната от големите държавни банки, които запазиха достъп до транзакции в еврото и системата SWIFT. 

От началото на август курсът на американската валута се е повишил с 25 рубли, или 29%, а на европейската с 24 рубли, или 26%.

Без намеса от страна на Централната банка рублата ще продължи да отслабва. Но властите не се нуждаят от силна рубла - напротив, девалвацията е „желана“ за правителството, което трябва да напълни бюджета, отбелязва анализаторът на Finam Николай Дудченко. Дефицитът на хазната тази година ще възлезе на 3,3 трилиона рубли и ще надхвърли първоначалния план на Министерството на финансите, припомня той.

TRUD_VERSION_AMP:5//
Публикувано от Труд онлайн

Този уебсайт използва "бисквитки"