Пак натискат за такса водомер

С нов закон предлагат въвеждането на двукомпонентна цена за ВиК услугите

Определят правилата с наредба

Въвеждането на такса водомер отново лансират от Министерство на регионалното развитие и благоустройството (МРРБ) с изцяло нов Закон за водоснабдяването и канализацията, който е пуснат за обществено обсъждане.

Идеята на министерството да накара домакинствата да плащат за вода дори без да я потребяват не е нова. При предишния парламент също беше подготвен подобен законопроект, но след отправени редица критики той въобще не беше внесен в Народното събрание. В предишни години също имаше опити чрез закон да бъде въведена такса водомер.

В момента домакинствата плащат за вода според потребеното количество - на кубик вода, измерен от водомера. Идеята на МРРБ е домакинствата да не плащат само за потреблението, а и за това, че въобще имат водомер и, ако пожелаят, могат да използват вода. В проекта на закон е предвидено цената на ВиК услугите да стане двукомпонентна и да включва - цена за достъп до ВиК услугите и цена на куб. метър за ползваните услуги.

Предоставяните от ВиК операторите услуги на битовите абонати са три - доставяне на вода за питейно-битови цели; отвеждане на отпадъчните води от имотите на потребителите чрез канализационната мрежа; и пречистване на отпадъчните води. Предложението е за всяка от тези услуги домакинствата да плащат две цени - за достъп и за количество изразходвана вода.

В редица населени места в страната има режим на водата. При въвеждане на две цени на водата хората ще трябва да плащат дори, когато има режим и вода от чешмата не тече. При приемане от парламента на предложението за въвеждане на такса водомер, доставчиците на електроенергия е възможно да поискат да има и такса електромер, опасяват се потребители. Подобен подход може да отвори вратата за прокарване на редица нови такси за гражданите. Зевзеци дават пример с налагане на задължение всеки в страната да си купи винетка, дори да не шофира по републиканските пътища и дори да няма автомобил - човекът може да няма кола, но при наличие на хубави пътища може да реши да си купи, а освен това вероятно използва пътищата, като се вози в колите на приятели и роднини и е добре да плаща за това.

Въвеждането на такса водомер ще удари най-много собствениците на вили, селски къщи, ваканционни имоти и няколко апартамента. Те ще трябва всеки месец да плащат за това, че имат водомер, дори да използват имота само няколко седмици през годината.

В проекта на закон има и вътрешни противоречия. В него е записано, че при определяне на цените на ВиК услугите Комисията за енергийно и водно регулиране (КЕВР) трябва да прилага принципа “замърсителят плаща”. А в същото време е предложено за имотите, в които не използват вода, собственикът също да плаща.

В проекта на закон е записано, че цените за водата трябва да са две - за достъп и за количество употребена вода. Но каква да бъде тежестта на всяка от тези две цени в общата сметка за вода на домакинствата ще бъде уточнено с наредба, приета от Министерския съвет по предложение на КЕВР. По този начин реално правителството ще има съществена роля за определяне на размера на сметките за вода на битовите потребители.

Плащаме и при кал от чешмата

Важна е рентабилността на ВиК оператора

Домакинствата ще трябва да плащат дори от чешмата да тече кал вместо чиста вода, предвижда проектът на Закон за водоснабдяването и канализацията, разработен от МРРБ.

В проекта е записано, че Комисията за енергийно и водно регулиране (КЕВР) трябва да регулира качеството на ВиК услугите. Това означава да бъдат определени единни условия и изисквания към ВиК услугите за територията на цялата страна, чрез показатели за качество и ефективност. За качеството при доставка на питейна вода са посочени девет показателя. Сред тях са качество на питейната вода при потребителя; непрекъснатост на водоснабдяването; аварии на водоснабдителните системи; общи загуби на вода.

Но качеството на питейната вода от чешмата няма да оказва влияние върху нивото на цените, които определя КЕВР. Ако качеството на водата бъде влошено, няма да намаляват месечните сметки на битовите абонати. Вместо това, при определяне на цената на водата КЕВР ще трябва да следи да има “икономически обоснована норма на възвръщаемост на вложения капитал”. Тоест трябва да бъде гарантирана определена печалба за ВиК оператора.

В проекта е предвидено да налагат глоби на ВиК оператора за лошо качество на водата в размер от 5 хил. до 20 хи. лв. Но тези глоби няма да бъдат налагани във всички случаи. За да бъде санкциониран ВиК оператор, той трябва да не е изпълнил годишните целеви нива на показателите за качество, заложени в бизнес плана. Това означава, че ако само една седмица водата не става за пиене, глобата може да му се размине. Освен това неизпълнението на бизнес плана трябва да е по причини, за които ВиК операторът отговаря. Така лошото качество на водата може да бъде обяснено или с твърде много или с липсата на валежи.

В Благоевград монтират дистанционни водомери

Светлана Василева
Труд news, Благоевград

В Благоевградска община започна монтирането на дистанционни водомери. То ще става поетапно, сега ВиК-Благоевград започна процеса от вилната зона на града и околните села. Едно от условията, за да бъде изградена и въведена в експлоатация такава система, е водомерите на битовите и промишлени потребители да са до имотната граница.
Освен дистанционното отчитане на потреблението, новата система позволява то да бъде проследявано в реално време. Първоначално това ще е възможно за дружеството-оператор, а в бъдеще и потребителите ще могат да следят и контролират потреблението на вода.

В Бургаско разчитат на два язовира, но те не са готови

В язовир “Камчия” вода има за четири-пет месеца.

Ако “Камчия” пресъхне, няма резервен вариант

Мария Кехайова
Труд news, Бургас

Трета година е суша и нивата на основните язовири в Бургаско - “Камчия” и “Ясна поляна”, са на около 21% от полезния обем. “За да се избегне водният режим е нужно да ползваме вторични водоизточници, като язовирите “Порой” и “Ахелой”. Там трябва да се довършат започнатите ремонти, за което са необходими средства”, каза директорът на дружеството Цветан Мирчев. Той алармира за ситуацията преди броени дни, когато министърът на регионалното развитие Виолета Коритарова инспектира язовирите, захранващи Бургас с питейна вода.

Надеждата на всички е, че двата малки язовира “Порой” и “Ахелой”, ще бъдат включени във водоподаването и криза няма да има. Главният инженер на ВиК-Бургас Александър Маринов уточни, че за ремонтите на двата язовира са нужни 18 млн. лв., без изграждането на пречиствателна станция. “За изграждането є имаме готов проект и строително разрешение. За “Порой” довършваме ремонта на кулата до края на годината, но няма инвестиционен проект в работна фаза там”, каза Маринов.
Тези два язовира не са в готовност, ако сега пресъхне язовир “Камчия”. Вода има за четири-пет месеца и всички се надяват на дъждове. Изграждането на пречиствателната станция за “Ахелой” щяло да отнеме поне година работа, а за “Порой” поне две години.

От областната администрация апелираха хората да пестят вода. Туристическият сезон е проблем. “Като започне сезонът, хотелиерите пълнят басейните си с вода, пълнят ги и през зимата”, недоволстват бургазлии.

30 селища в Търновско са на режим на водата

Илиян Илиев, управител на “ВиК Йовковци” ООД.

Сериозно е положението в Павликени

Веселина Ангелова
Труд news, Велико Търново

30 населени места в област Велико Търново са на воден режим към момента, но малко от тях са свързани с язовир “Йовковци”. В община Велико Търново това са селата Ресен и Никюп, най-много са в Павликенско - общо 9, където без вода са селата Лесичери, Долна Липница, Недан, Върбовка, Димча, Караисен, Патреш, Сломер и Горна Липница. 11 населени места и улици в Елена са на воден режим, две са в Златаришко, 4 в община Свищов и две в община Горна Оряховица.

“Най-сериозно е положението в община Павликени, където населените места са на собствени водоизточници, а водопроводите са построени на базата на съществуващите преди години канали на напоителни системи, които сега са разрушени. Ние като оператор направихме 11 сондажа в региона, но нито литър вода не излезе от там”, каза Илиян Илиев, управител на “ВиК Йовковци” ООД във Велико Търново.

По думите му единственото трайно решение за този район е водоподаване от язовир “Александър Стамболийски”, а в кратък период - отводняване с каналите на напоителни системи. Илиян Илиев припомни, че всички правени досега проби показват, че водата от язовира е напълно годна за пиене.

Варненци се жалват от чести аварии

Авариите на водопроводи във Варна са ежедневни.

Повреждат се перални и миялни машини

Даниела Фархи
Труд news, Варна

Варненци масово негодуват срещу ежедневните аварии, заради които цели райони остават без вода часове наред, а понякога и денонощия. Последният фрапантен случай бе в началото на ноември, когато чешмите на жителите на кв. “Възраждане” пресъхнаха за два дни, защото се оказа, че ВиК няма на склад резервна тръба като тази, която се е спукала. След като ремонтът приключи, от крановете потече мътна вода. Това се случва и на хората във вилните зони на север от града и живеещите край обектите от водния цикъл, които негодуват, че плащат 5,47 лв. за кубик, а водата спира често, след което заради наносите в нея се повреждат перални и миялни машини.

Заради повишената консумация от местни водоизточници и недостатъчния им дебит поради сушата цяло лято редица селища край града бяха на воден режим. Той трябваше да приключи на 1 ноември, но и в момента питейна течност се подава през ден за три села в община Долни чифлик. От ВиК имат план за възстановяване на стари сондажи и ремонт на амортизирани водопроводи за минимум 15 млн. лв., който са депозирали във ВиК холдинга. Друга мярка, която предлагат, е кметовете масово да глобяват хората, които през лятото си поливат градините и тревните площи с питейна вода.

Шумен е с мътна и миризлива вода

Цветелина Георгиева
ТРУД news, Шумен

Подадоха сигнал до прокуратурата

От началото на ноември абонатите на ВиК Шумен са обречени на непрекъснати спирания на водата, а когато я има, тя е със завишена мътност, има и странен мирис. Неволите на шуменци започнаха, след като беше присъединен новият 26-километров водопровод, по който градът се захранва с вода от язовир “Тича”.

Очакванията с него да се сложи край на авариите не се оправдаха, напротив започнаха нови аварии. Този път проблемите са в “Помпена станция 1300”. От ръководството на ВиК Шумен обясняват, че настоящите помпи са стари, необходима е подмяна.
От седмица, по данни на РЗИ Шумен, водата вече не е със завишена мътност и може да се ползва за пиене. Тя обаче има странен мирис. Според някои е прехлорирана, според други потребители миризмата е на тиня, защото нивото на язовир “Тича” спада и е нормално водата, която идва, да е с влошени качества.

Кметът на Шумен проф. Христо Христов е подал в петък сигнал до Окръжна прокуратура заради проблемите с водата в Шумен и близките села. Това обяви той на извънредна пресконференция. “Първото нещо, което съм направил, е да сезирам прокуратурата за извършване на проверка за цялата дейност по изграждането на водопровода и подаването на питейна вода за нуждите на жителите на община Шумен. Вторият документ е за сезиране на Комисията по енергийно и водно регулиране. Идеята е през периода, през който шуменци сме ползвали вода, която е негодна за питейни и битови нужди, цената на водата да бъде диференцирана”, заяви градоначалникът.

Цената на водата в Шумен е 5,48 лв. за кубик. Много от абонатите се заканват, че изобщо няма да си плащат сметките, защото не получават качествена услуга.

Отделна жалба, с която се готвят да стигнат и до европейски институции, подготвят и в шуменското село Панайот Волов. Там, в съседното село Белокопитово и в кв.”Макак”, също са на сух режим след подмяна на водопровода. Първо нямаха вода 9 дни, после още 

4 дни, а ВиК опитва да потуши гнева на хората с поставени водоноски.

TRUD_VERSION_AMP:2//
Публикувано от Стефан Кючуков

Този уебсайт използва "бисквитки"