Защо сигнал за престъпление на Бойко Рашков срещу обвинител №1 бе отхвърлен, а за други това предстои
Политическите набези срещу независимостта на съдебната власт рефлектират и върху ВСС
Неизменно в атаките участва и министърът на вътрешните работи Бойко Рашков
Близо година продължава водевила, подет от част от политическата класа у нас, в опит за отстраняването на Иван Гешев от поста на главен прокурор. Политическите набези срещу независимостта на съдебната власт логично рефлектират и върху работата на Висшия съдебен съвет (ВСС), който за пореден път трябва да обсъжда фабрикуваните сигнали на двама правосъдни министри през последната година срещу обвинител №1.
Вече, освен по сигнала на Надежда Йорданова, съдебните кадровици имат ангажимент да се произнесат и по този на нейния предшественик - служебния правосъден министър Янаки Стоилов. Ангажирането на целия ресурс на министерството на правосъдието в системни атаки срещу главния прокурор вещае и следващият състав на ВСС, ако такъв бъде избран в идните месеци, да бъде принуден да се занимава с министерските сигнали срещу Гешев.
Неизменно в атаките участва и министърът на вътрешните работи Бойко Рашков, който в последната година ангажира солиден ресурс на МВР, за да разработва компромати по адрес на обвинител №1. Рашков ползва ресурса на повереното му министерство и за незаконен натиск над Гешев, репресирайки членове на семейството на главния прокурор. Всъщност, и в двете искания на правосъдните министри до ВСС за отстраняване на ръководителя на българската прокуратура, се оказа, че пръст има Рашков.
Той стигна и по-далеч в атаката си срещу обвинител №1 - сезира Националната следствена служба (НСлС), на която в далечното минало е бил директор, с искане да разследва Гешев. Тъй като НСлС няма компетенциите да проверява магистрати, сигналът му бе изпратен в спецпрокуратурата, където още в края на 2021 г. бе постановен отказ за образуване на досъдебно производство по липса на данни за престъпления.
Така шумно прокламираното сезиране от Рашков в края на юли м. г. приключи тихомълком, както се случва и с останалите хибридни атаки срещу Гешев. Общото между тях е, че имат за цел не само да дискредитират главния прокурор, но и да поставят държавното обвинение в ситуацията непрекъснато да се обяснява по все по-абсурдно звучащи твърдения за извършени нарушения и дори престъпления.
Куриозното в сигнала на Рашков срещу Гешев бе, че според вътрешния министър главният прокурор е отговорен за публикувани записи от законно придобити специални разузнавателни средства, свързани с президента и с негови секретари. Това има своя контекст, свързан с факта, че Рашков бе назначен за служебен вицепремиер и вътрешен министър именно от държавния глава, а преди това бе негов съветник по юридическите въпроси. Нищо че към днешна дата източници от управляващото мнозинство твърдят, че отдавна отношенията между Радев и Рашков са влошени, тъй като вътрешният министър е избрал страната на премиера Кирил Петков в конфликта му със стопанина на “Дондуков” 2.
Още през ноември 2021 г. на 21 страници административният ръководител на Специализираната прокуратура Валентина Маджарова аргументира отказа си да привлече като обвиняем Иван Гешев по твърденията за незаконно разследване на Румен Радев, защото такова никога не е имало. Наблюдаващият прокурор посочва, че прокуратурата правомерно е предоставила част от съдържанието на Веществени доказателствени средства (ВДС) с цел да се информира обществеността за причините, довели до нуждата от отправяне на искане за тълкуване на разпоредби от Конституцията във връзка с отговорността на президента. Отхвърлени са твърденията на Рашков, че Гешев е разпоредил лично да бъде изнесена информация по проверката. Маджарова напомня, че разрешение за предоставяне на информация дават само наблюдаващите прокурори, на които обвинител №1 няма законови методи да въздейства. Административният ръководител на Спецпрокуратурата черпи аргументи за своето постановление дори от учебника “Специални разузнавателни средства” на Бойко Рашков, издаден през 2010 г. Прокурорското постановление бе публикувано на сайта на ВСС по молба на главния прокурор Иван Гешев.
Интересен момент е, че Рашков искаше прокуратурата да разследва Иван Гешев и заради разгласени през лятото на 2020 г. записи, от които стана ясно, че укриващият се в Дубай Васил Божков има отношение към протестите срещу тогавашния премиер Бойко Борисов, излиза наяве и комуникация между бизнесмена Пламен Бобоков и президентския секретар по антикорупция Пламен Узунов. Тук Маджарова изнася лекция на Бойко Рашков по наказателно право, макар вътрешният министър да се гордее, че е преподавал на студенти по наказателен процес. Шефката на спецпрокуратурата напомня на вътрешния министър, че няма как, както Рашков твърди, хем Гешев да е разпоредил да се публикува нещо от прокуратурата, хем с бездействието си да не е упражнил контрол за това какво е публикувано на интернет-страницата на държавното обвинение.
Наблюдаващият прокурор отхвърля твърденията на вътрешния министър, че е налице престъпление, защото спецпрокуратурата е публикувала само части от комуникацията между Бобоков и Узунов, а не цялата и то след внимателна преценка с оглед на необходимостта да се предостави информация по случай от обществен интерес. Маджарова обръща внимание, че съставът, по който Рашков смята, че Гешев е трябвало да се разследва, засяга изготвянето на неистински или преправянето на истински записи, като целта е да се заблуди орган на съдебната власт, каквато хипотеза в случая не е налице. А самото им публикуване е част от задълженията на държавното обвинение да информира обществеността за своята дейност.
Прави впечатление, че макар искането на Рашков за разследване на Гешев да е отхвърлено още преди половин година, до момента вътрешният министър не е коментирал несъстоятелността на своите твърдения срещу обвинител №1.
Вместо това в координация МВР-шефът и правосъдният министър успяха да изфабрикуват за няколко месеца още близо дузина твърдения за нарушения и дори за престъпления, чиято съдба няма да е по-различна от предните. Отново несъставомерни, манипулативни и клеветнически ще се окажат твърденията за вина на Гешев по т. нар. “Жосигейт”, за неправомерно повдигане на обвинения на лица като част от план за последващ фалит на КТБ и прочие компромати, с чието мултиплициране в публичното пространство е натоварен осъденият за хулиганство срещу журналисти и представящ се за граждански активист Георги Георгиев от “БОЕЦ”. Фенът на Цветан Василев (двамата се снимаха в лоби-бар на белградски хотел) сам се хвали, че подава сигналите на МВР, по които Рашков незабавно впряга огромен ресурс на две дирекции - ГД “Национална полиция” и ГД “Борба с организираната престъпност”. Прави го, за да може на това основание Надежда Йорданова да ги включи и в своя сигнал до ВСС срещу главния прокурор.
Рано или късно и този водевил ще претърпи фиаско подобно на отчайващия опит на Рашков да внуши как Иван Гешев нямал диплома за завършено висше юридическо образувание при положение, че именно той като шеф на следствието навремето го е назначил за следовател.
Вече една година и изпълнителната, и законодателната власт водят пагубна за държавата война със съдии, прокурори и съдебни служители, като ключовата мишена несъмнено е обвинител №1. И вече се вижда, че от тези атаки интерес имат само спонсорите на партиите от управляващото мнозинство, които имат за решаване тежки съдебни казуси, причинени от разследвания основно на спецпрокуратурата.
Очакваният от социолози и анализатори скорошен крах на правителството на Четворната коалиция изглежда дава лъч надежда, че на първо време следващите служебни министри на вътрешните работи и на правосъдието, ще имат държавнически подход и ще намерят път към възстановяване на нормалността в комуникацията между МВР и прокуратура, между правителство и съдебна власт. Обратното обрича държавата на продължителна междуинституционална война, цената на която ще платят всички, които живеят в нея.