Пандемията изтрила 6 млн. работни места в ЕС

С ефект по-тежък от финансовата криза 2008-2009 г.

По-младите претърпяха най-рязък спад в заетостта

Временно заетите, младите служители и жените - най-засегнати

Първата вълна на пандемията от COVID-19 е заличила близо 6 млн. работни места в ЕС, като най-засегнати са били временно заетите, младите служител и жените, които са изпитали ефект много по-тежък от финансовата криза през 2008-09. Това сочат резултатите от проучване на Европейската фондация за подобряване на условията на живот (Eurofound) към Европейската комисия, цитирано от агенция Ройтерс.

Според експертите дистанционната работа, намаленото работно време и държавната подкрепа са помогнали за запазване на работни места, но също така индиректно са допринесли за това по-голям брой хора да изпаднат в продължителна професионална пасивност вместо да се появяват в статистиката за заетостта.

“Заетите в ЕС са били 5,7 млн. по-малко през пролетта на 2020 г., отколкото през 2019 г. и са с още 6,3 млн. по-малко в сравнение с тенденцията, която можеше да се очаква преди пандемията от COVID-19”, посочва Eurofound в заключенията си.

“През 12-те месеца до пролетта на 2020 г., заетостта в ЕС е намаляла с 2,4%, седмичните часове на работещите са намалели с близо един час, а делът на заетите, но неработещи е нараснал повече от два пъти, до 17%”, се казва в доклада.

“По-младите работници претърпяха най-рязък спад в заетостта”, се казва в доклада, като се подчертава, че нивата на заетост сред младите хора в пандемията са се свили повече, отколкото по време на финансовата криза, започнала през 2008 г., рискувайки поредното “изгубено поколение”.

TRUD_VERSION_AMP:0//
Публикувано от Труд

Този уебсайт използва "бисквитки"