Парламентът спря избора на главен прокурор (обзор)

Само 6 месеца може един магистрат да е и. ф. на някои от “тримата големи”

Членовете на ВСС с изтекъл мандат не могат да гласуват за шефове на върховните съдилища и обвинител №1

Утрешното заседание на ВСС стана безсмислено

Пленумът на Висшия съдебен съвет (ВСС) може да прави предложение до президента за назначаване и освобождаване на председателя на Върховния касационен съд (ВКС), председателя на Върховния административен съд (ВАС) и на главния прокурор като в гласуването могат да участват само изборни членове, чиито мандат не е изтекъл към датата на предложението или вземане на решението. Този текст от Закона за съдебната власт (ЗСВ), предложен от “Възраждане” и отхвърлен ден по-рано от правната комисия на парламента, получи в пленарната зала 208 гласа “за”. Против него гласуваха само 29 депутати от ДПС-Ново начало.

След приемането му на практика стана безсмислено насроченото за утре от Пленума на ВСС гласуване на кандидатурата на Борислав Сарафов за главен прокурор. Бъдещият обвинител №1 ще може да бъде предложен само при обновяване на състава на ВСС, тъй като в момента там има само един човек с неизтекъл мандат - това е председателят на ВКС Галина Захарова, която по право е член на кадровия орган.

Но пленарната зала не спря дотук - единодушно и 230 депутати, участвали в гласуването, определиха само 6 месеца за всеки, който изпълнява функциите (и. ф.) на главен прокурор или председател на върховните съдилища. Това правило започва да действа от деня на обнародването на поправките в “Държавен вестник” (както изрично бе записано в преходните и заключителни разпоредби), а в случая засяга не само Борислав Сарафов, но и бившият председател на ВАС Георги Чолаков, който с изтекъл мандат остана на поста си като и.ф. Отхвърлена бе идеята правилото да има обратно действие, тъй като Сарафов е и.ф. от средата на 2023 г. Не бе прието също ограничението на който и да е и.ф. от “тримата големи в съдебната власт” да се кандидатира и да участва в изборите за титуляр, когато процедурата започне новоизбрания ВСС.

Парламентът прие също текстове, които връщат предишното име Върховна касационна прокуратура, определят главният прокурор да има само двама заместници и му отнемат прякото ръководство над Националната следствена служба.

TRUD_VERSION_AMP:1//
Публикувано от Труд news

Този уебсайт използва "бисквитки"