Русия се нуждае от мигранти, за да се развива заради намаляващата си вътрешна работна сила, заяви говорителят на Кремъл Дмитрий Песков в интервю.
„Мигрантите са необходимост“, каза той пред държавните медии.
„Имаме напрегната демографска ситуация. Живеем в най-голямата държава в света, но не сме толкова много“, каза той.
По-рано тази седмица руският парламент одобри закон, забраняващ „пропагандата за бездетност“, който на практика забранява на всяко лице или организация да насърчава другите да нямат деца.
Това е стъпка, която има за цел да помогне за преодоляване на демографската криза, наследена от съветската епоха и която се задълбочи след конфликта в Украйна.
„Нуждаем се от работна ръка, за да имаме динамично развитие и да реализираме всички наши проекти за развитие“, каза Песков.
Той заяви, че руските власти приветстват миграцията.
Антимигрантската реторика е често срещана в Русия, особено по отношение на работниците от бившите съветски републики в Централна Азия, които запълват ключови сектори на икономиката.
През юли Кремъл призна, че ниският брой на населението е „катастрофален за бъдещето на нацията“.
Населението на страната не се е възстановило от времето на Съветския съюз, въпреки че правителството на руския президент Владимир Путин предлага щедри помощи и субсидии за ипотеки на многодетни семейства.
Сред последните демографски проблеми са ниската раждаемост, големият брой смъртни случаи от Ковид и стотиците хиляди мъже, които бягат от страната, за да не бъдат мобилизирани да се бият в Украйна.
През 2023 г. коефициентът на раждаемост е 1,41 раждания на жена в детеродна възраст, сочат оценки на националната статистическа служба Росстат, цитирани от РБК.
Това е под коефициента от 2,0, необходим за заместване на съществуващото население.
Данните на Росстат показват, че между януари и септември тази година в Русия са се родили 920 200 бебета, което е с 3,4% по-малко в сравнение със същия период на миналата година.
Според руските медии това е най-ниският брой раждания от 90-те години на миналия век.