Петролен бос поема енергетиката в САЩ

Крис Райт отменя зелените политики на демократите

Увеличава максимално добива на нефт и газ

Глобалното затопляне било измама

Новоизбраният президент на САЩ Доналд Тръмп заяви, че ще номинира Крис Райт - изпълнителен директор на петролната компания “Либърти енерджи”, за министър на енергетиката, предаде “Ройтерс”.

Базираната в Денвър компания е основен доставчик на услуги в енергийния сектор в Северна Америка. Очаква се Райт да подкрепи плана на Тръмп за максимално увеличаване на добива на нефт и газ, както и за увеличаване на производството на електроенергия.

Райт неведнъж е упреквал екоактивистите, че създават излишни тревоги сред хората и е сравнявал усилията на демократите за борба с глобалното затопляне с комунизма от съветски тип. “Няма такова нещо като климатична криза и ние не се намираме в разгара на енергиен преход”, казва Райт във видео, публикувано миналата година в социалните мрежи.
Райт, който няма никакъв политически опит, е писал многократно за нуждата от по-голям добив на изкопаеми горива като средство за справяне с бедността, отбелязва “Ройтерс”. Той се откроява сред ръководителите на петролни и газови компании със свободолюбивия си начин на живот и определя себе си като технологичен маниак.

Райт нашумя в медиите през 2019 г., когато изпи пред камера течност за фракинг, за да докаже, че тя не е опасна.

При управлението на Байдън добивът на петрол в САЩ достигна най-високото си ниво в историята на страната, припомня “Ройтерс”, като допълва, че не е сигурно в каква степен Райт и бъдещото правителство на Тръмп ще могат да надхвърлят този обем. Повечето решения за сондиране се вземат от частни компании, работещи на земя, която не е собственост на федералното правителство, отбелязва агенцията.

Министерството на енергетиката на САЩ отговаря за енергийната дипломация и контролира стратегическия петролен резерв, който Тръмп заяви, че иска да попълни. Освен това ведомството има програми за отпускане на безвъзмездни средства и заеми за развитие на енергийните технологии.

Министърът на енергетиката също така извършва надзорна дейност върху ядрения оръжеен комплекс на САЩ, ядрените отпадъци, както и върху 17 национални лаборатории.

Ако Сенатът утвърди Райт като министър на енергетиката, той ще поеме поста от Дженифър Гранхолм - поддръжничка на електромобилите, новите енергийни източници като геотермалната енергия и производството на вятърна, слънчева и ядрена енергия.

Райт вероятно ще е ангажиран и с издаването на разрешителни за пренос на електроенергия и разширяване на ядрената енергетика, която се ползва с подкрепа както сред републиканците, така и сред демократите. Издаването на лицензи в сферата на ядрената енергетика обаче е сложна процедура, която е свързана с изразходването на много финансови средства.
Междувременно в. “Ню Йорк таймс” пише, позовавайки се на осведомени източници, че  Борис Епщайн, роденият в Русия съветник на Тръмп, може да стане специален пратеник на новоизбрания президент в Украйна, който да търси начини за договаряне на мир.

Епщайн е адвокат, който ръководи наказателната защита на Тръмп и твърди, че изборите през 2020 г., които Байдън спечели, са били фалшифицирани. Той е роден в Русия и е живял там като дете, а семейството му има връзки както с Русия, така и с Украйна.

Изданието отбелязва, че Тръмп се доверява на съветите на Епщайн - дори милиардерът Илон Мъск е отбелязвал в частни разговори, че бил изненадан от голямото му влияние върху Тръмп.

TRUD_VERSION_AMP:1//
Публикувано от Труд news

Този уебсайт използва "бисквитки"