Петьо Блъсков: С машините за гласуване беше извършен атентат срещу демокрацията

31 години след промените в България миналата година срещу демокрацията беше извършен атентат. В него участваха за съжаление всички политически сили, включително и Конституционният съд със своето решение. Атентатът беше срещу едно от основополагащите права на демокрацията - правото на избор. Без право на избор няма демокрация, заяви главният редактор на "Труд" Петьо Блъсков на пресконференцията на инициативния комитет, който събира подписка срещу задължителното машинно гласуване.

Правото на избор беше отнето с решение на политическите сили и на Конституционния съд. Аз се съмнявам, че към съда беше отправено коректно питане, което да отчете тази особеност Ако го бяха питали дали отнема право на избор, нямаше да разреши това заповедно състояние - отнемане право на избор, добави Блъсков.

Този атентат, ако огледате процеса още веднъж, ще видите, че той беше много добре организиран, много добре планиран, с едни странни участници, търговци на машини, контролът беше поверен на една фамилна група. Истински атентат, организиран по всички правила на това скверно дело, заяви главният редактор на "Труд".

Действията, които сега предприемаме, трябва да възстановят едно основно право на гражданина в демократичната страна - правото на избор как да гласува, призова той.

Колкото до машините, това е една пълна подигравка, една гавра с вота на хората. Тъй като всички знаем, че тези машини се манипулират и тези избори бяха фалшиви. Но те си свършиха работата.

Миналата година изписахме тонове мастило за събитията около тия машини в последните десет години по света - как са довели до диктатура във Венецуела, как бяха забранени от конституционния съд в Германия. Доказано е в световен мащаб, че те са инструмент за манипулиране и за промяна на вота на хората, каза още Петьо Блъсков.

Имаше изследване на резултатите в секциите без машини и там те съвпадаха с прогнозите и с екзитполовете, напомни главният редактор на "Труд".

Ние и до ден днешен в момента не знаем тази хора, които ни управляват, как са дошли на тези позиции. И, ако ние искаме това нещо да престане и да знаем, че ние като народ избираме хората, които ни управляват, трябва да прекратим абсолютното престъпление, наречено машинен вот, каза зам.-главният редактор на "Труд" Петьо П. Блъсков.

TRUD_VERSION_AMP:3//
Публикувано от Труд онлайн

Този уебсайт използва "бисквитки"