Пикът ще е през следващия месец, твърдят епидемиолози
Увеличение на пациенти има във всички пулмологични отделения в страната
Често причина е самолечението
От началото на тази година са нараснали пневмониите като усложнения на грипа. Това е причина и за повишаване на хоспитализациите в лечебните заведения. Увеличението на пациенти се отчита във всички пулмологични отделения в страната. Нараснали са и острите респираторни инфекции, които също са резултат от усложнения на грипа. Най-голям е броят на пациентите във възрастовите групи от 5 до 14 години и от 15 до 29 години, както и хора в напреднала възраст. Вследствие на вирусна инфекция като грипа се развиват и остри бронхити, предупреждават лекари. Описват го като инфектиране на лигавицата на бронхите предизвикващо дразнеща, честа кашлица, зачервяване на гърлото, висока температура, умора и отпадналост.
По последни данни на Националния център по заразни и паразитни болести (НЦЗПБ) през декември на 2024 г. 11% от изследваните проби за грипни вируси А и В са положителни.
Преобладава грипният щам “Тайланд”, или грип A(H3N2) като с него са заразени почти половината от установените пациенти. Останалите положителни за грип пациенти са с пандемичния A/H1N1, както и с B “Виктория”.
Причина за по-високите нива на заболеваемост от щама “Тайланд” е по-ниското ниво на имунитет към него на българите. Това смята главният държавен здравен инспектор доц. Ангел Кунчев. “Той почти не е циркулирал на нашите географски ширини”, заяви той.
Доц. Ангел Кунчев успокои, че върлуващия в Китай метапневмовирус рядко води до високи нива на заболеваемост.
Обясни, че се притеснява най-много именно от тайландския щам, защото протича и по-тежко. “При него е характерно, че е много динамичен и е в състояние за две седмици да обърне от много ниска в предепидемична обстановка”, обясни доц. Кунчев.
По думите му лечението и предпазването е еднакво за всички щамове - чрез ваксиниране и избягване на контакт с болни хора.
“Грипът се разпространява изключително лесно - една класна стая с 20-25 деца, ако не се проветрява, ако няма дезинфекция, концентрацията на вируса е голяма”, уточни главният държавен здравен инспектор. Той заяви, че все още сме в началото на грипна вълна, чиито пик ще бъде през февруари.
По отношение на върлуващия в Китай метапневмовирус доц. Кунчев успокои, че не е непознат и е един от тези, които рядко водят до високи нива на заболяемост и тежест на самото боледуване. “Следим ситуацията отблизо, нещата вървят към успокояване и в самия Китай”, добави епидемиологът. Според него няма основания да се прави паралел с COVID-19.
Доц. Атанас Мангъров: Изписват се антибиотици на поразия
И в ситуацията с грипните усложнения некомпетентността е преобладаваща. Като се задържи по-дълго високата температура, много лични лекари лекуват така, както се лекува бактериална инфекция - ръководят се от т. нар. CRP (С-реактивен протеин), което е маркер за възпаление, а не за бактериална инфекция. Изписват антибиотици на поразия. А антибиотиците по никакъв начин не помагат при грип. Въведоха е-рецепти, за да се намали изписването на антибиотици, но това не помага. Защото дали да изписваш или не изписваш антибиотици, не е въпрос дали да ги изписваш електронно. То е въпрос на компетентност.
В Инфекциозна болница половината от болните са с грип. Всеки, който вдигне по-високо температура и я задържи по-дълго, на личните лекари им е по-лесно да го пратят в болница, вместо да ги търсят по няколко пъти на ден и да ги питат защо е повърнал, защо пак е вдигнало температура и т.н.
Проф. Нели Корсун, завеждащ лаборатория “Грип и ОРЗ” в НЦЗПБ: Вирусът H3N2 най-често се среща при деца и възрастни
Тайланд е названието на щама, който влиза в състава на ваксината. Той е от субтип H3N2. Този субтип е много по-изменчив, поради което имунитетът, който човек притежава в резултат на прекарана инфекция или ваксинация е много по-слаб в сравнение с другите субтипове и затова е възможно да има реинфекция.
Много силно нарасна честотата на доказване на грипните вируси. Имаме много доказани, от края на годината рязко се повиши броят им.
Най-голям е броят на регистрираните случаи H3N2, това е Тип А, увеличава се тяхната честота. По-често се среща в крайните възрастови групи - при малките деца и при възрастните хора. В сезоните, през които той доминира има повишен брой хоспитализации.
Свински грип разболява варненци
От Румъния пак дебне „Флурона“
Даниела Фархи,
Труд news, Варна
Грип тип А, популярен като свински, поваля на легло варненци. Още преди празниците в града и региона бе отчетен ръст на случаите, съобщи д-р Анка Баева, началник отдел “Противоепидемичен контрол” в РЗИ-Варна. В периода от 20 декември до 2 януари лабораторно доказаните случаи на грип скочиха до 69 при 14 за предходния период, а при острите респираторни заболявания имаше спад - от 505 на 402 случая. В навечерието на празниците РЗИ регистрира ръст на пациентите с пациентите с усложнения след прекарани вирусни инфекции. Броят им достигна 133 души, повечето от които в активна възраст. Усложненията са различни - бронхити, трахеобронхити, пневмонии, обостряне на ХОББ, обясни д-р Баева.
Лични лекари твърдят, че след Нова година за помощ ги търсят цели фамилии, заразени с грип тип А. Болестта атакува с много висока температура и човек е принуден да остане на легло няколко дни. Много по-леко я карат ваксинираните, категорични са медиците. Според тях друга заплаха дебне от Румъния, където има заразени с “Флурона” - комбинирана инфекция между грипен щам и ковид, опасна за възрастните хора и тези с хронични заболявания. Предишни години у нас бяха установени единични случаи на заразени с нея.
Аптеките са заредени с комбинирани тестове
РЗИ-Благоевград: Няма тревожна картина към момента
Светлана Василева,
Труд news, Благоевград
“Към момента няма тревожна картина за заболелите от грип. С връщането на децата в училище след ваканцията се очаква да има нарастване на болните. Очакваме в края на месеца да има вероятен пик на грипната вълна.” Това каза д-р Веселка Мончева от РЗИ-Благоевград.
Все още обаче върлува букет от риновируси, които се прекарват по-тежко от деца и възрастни. Затова се препоръчва ваксиниране на възрастните хора.
В момента вирус, който нито е грип, нито ковид, се развива доста агресивно, бързо поразява бронхите, прави и пневмонии. Вътрешно отделение в Благоевград е пълно с пациенти развили вирусни пневмонии.
Джипитата пък съобщават, че вече върлува грип сред пациентите им. Кара се тежко с температура, втрисане, болки по тялото. Не минава за три дни, а тръшка болните поне за седмица. Предупреждават да не се вземат антибиотици, да не се самолекуват хората, за да не се стигне до усложнения. Следващата седмица ще се пратят проби, за да се види от кой вид е грипа.
В аптеките са заредени с комбинирани тестове за ковид и грип, те се купуват предимно от млади хора, възрастните отказват да се тестват. Цената им варира от 10 до 12 лева.
Медици от Велико Търново: Самолечението често води до усложнения като бронхит, пневмония, синузит и отит
Веселина Ангелова,
Труд news, Велико Търново
Грип А върлува във Великотърновска област като случаите на заболели напоследък се увеличават.
Медици споделят, че част от пациентите получават усложнения след прекараната остра вирусна инфекция. Това са предимно хора, които се опитват да изкарат болестта на крак или пък прилагат самолечение.
“Имаме случаи на бронхит, пневмония и обостряне на основните респираторни заболявания като астма или хронична обструктивна белодробна болест. По-специално внимание се обръща на пневмонията. Когато тя не се лекува или не се диагностицира навреме, често води до хоспитализация на пациента. Това се отнася особено за уязвими групи като възрастни хора и малки деца с отслабнала имунна система. Не са изключение и случаите на сърдечно-съдови усложнения, както и възникване на синузит и отит”, споделят от практиката си лични лекари от Велико Търново.
Специалистите пулмолози пък напомнят, че ранните симптоми на пневмония като кашлица, болки в гърдите, треска и задух приличат на тези на конвенционалния грип и при наличието им, веднага трябва да се потърси медицинска помощ.
71-годишен мъж и жена му, чиято дъщеря е пътувала до Китай, са заразените
Първи случаи на метапневмовирус са установени в Солун
Атина
Бойка Атанасова,
Наш кореспондент
Първи случаи на метапневмовирус (HMPV респираторен вирус) бяха официално регистрирани в Гърция и по-специално в Солун. Разпространението на заразата предизвиква опасения за нова здравна криза.
Инфектирани са мъж от Солун и жена му. Мъжът е на 71 години, а жена му на 60. Тяхната дъщеря е пътувала до Китай по време на празниците и няколко дни след завръщането си баща є е показал първите симптоми на заболяването.
Първоначално мъжът е посетил частна клиника, а на 3 януари е приет в болницата на Папаниколау. В събота е направен PCR тест и в понеделник резултатите показаха, че е е положителен за HMPV вируса.
Пациентът е изолиран веднага след излизане на резултата. Болните и техните близки, които бяха в същото отделение са уведомени, че посещенията са преустановени.
Тревога избухна сред здравните власти в Солун след откриването на втория потвърден случай на китайския HMPV вирус. Става въпрос за съпругата на 71-годишния мъж, която бе диагностицирана по-късно и също е настанена в болница “Папаниколау”.
Жената е с бъбречно заболяване, развила симптоми на метапневмовируса на 4 януари.
Първоначално е хоспитализирана като болен от грип в Първа патология заедно с още двама пациенти, също с бъбречно заболяване.
След специализиран тест, който се оказал положителен на вируса е преместена в изолатора на болница “Папаниколау”, а другите двама пациенти, които бяха с нея в отделението, са поставени под карантина с прекъсване на свижданията.
Какво е HMPV вирус?
Човешкият метапневмовирус идва със симптоми, подобни на банална и съвсем обикновена настинка. Често причинява инфекции на горните дихателни пътища, но това, което го прави особено опасен е, че понякога може да причини инфекции на долните дихателни пътища като пневмония, бронхиолит, астматични пристъпи или да влоши хроничната обструктивна белодробна болест (ХОББ).
Най-уязвими към човешкия метапневмовирус са децата до 5-годишна възраст (особено под 2 годинки и новородените), възрастни над 65 години, хора с хронични заболявания, както и такива с проблеми с дишането или отслабена имунна система.
Заразяването става чрез директен контакт с болен или от допир на вещи и повърхности, замърсени с вируса. HMPV се пренася чрез кашлица и кихане, ръкостискане, прегръщане или целуване, докосване на повърхности или предмети като телефони, дръжки на врати, клавиатури или играчки.
Симптомите на човешкия метапневмовирус включват кашлица, треска, хрема или запушен нос, възпалено гърло, хрипове, задух, обриви, пневмония.