"Гласът на детето" ще се разпространява в обучителни центрове за магистрати в страни от ЕС
Опитът на съдии от Окръжния и Районния съд във Варна при разглеждане на дела с участието на деца влиза в документален филм по европейския проект "Гласът на детето". Снимките прави нидерландски екип, който през тази седмица документира изслушването на подрастващи и експертизи в производства в Районния съд, свързани с родителски спорове.
Кадрите са както от съдебните зали, така и от т.нар. „Синя стая“ за щадящо изслушване на деца и са направени с изричното съгласие на родителите и при гарантиране на поверителност, тъй като филмът ще се разпространява само в обучителни центрове на магистрати в страни от ЕС, съобщиха от пресцентъра на Варненския окръжен съд. Оттам допълниха, че съдействие за проекта оказват от Дирекция „Социално подпомагане“, както и адвокатите по делата. Нови епизоди ще бъдат заснети през януари и февруари.
Проектът „Гласът на детето“ е инициатива на Центъра за международно правно сътрудничество, реализирана в партньорство с българския Национален институт за правосъдие. В рамките му ще бъде представена практиката на съдиите от Хага /Нидерландия/, Тренто /Италия/, Антверпен /Белгия/ и Варна /България/. Изборът на Варна не е случаен, тъй като Районният и Окръжният съд в града бяха първите в България, в които преди близо 10 години бяха създадени специализирани състави за разглеждане на дела с участието на деца, и единствените съдилища, в които тази специализация е запазена и в момента. Магистратите в така наречените „детски състави“ са преминали многобройни обучения за придобиване на специфични умения и нямат друг аналог в българската съдебна система. От 2016 г. двете съдилища ползват изградената по швейцарски проект „Синя стая“, в която социален работник или психолог подготвят детето за изслушването и при нужда му „превеждат“ въпросите на съдията, без то да влиза в пряк контакт със страните в процеса.