Българските антарктици помагат на първите експедиции на Гърция и ОАЕ
Българският научноизследователски кораб „Св. св. Кирил и Методий“ отплава днес от Морска гара-Варна за третата си мисия на Антарктида, оборудван с космическа лаборатория. Тя е дело на родната компания „Ендуросат“. „Екипажът ще има възможност да получава снимки от наши сателити по целия маршрут и да ползва данни от мултиспектърна камера, за да изследва състоянието на леда и целия му химически състав. Предстои лабораторията да бъде синхронизирана и с най-модерния ни сателит „Балкан -1“, който ще бъде изведен в орбита през февруари догодина“, каза създателят на „Ендуросат“ Райчо Райчев, който бе сред гостите на церемонията по иззпращането.
Попътен вятър на 34-членния екипаж начело с кап. II ранг Радко Муевски пожелаха областният управител проф. Андрияна Андреева, кметът на Варна Благомир Коцев, председателят на УС на Българския антарктически институт проф. Христо Пимпирев, началникът на ВВМУ флотилен адмирал проф. Калин Калинов, офицери и близки на моряците. Поздравителни адреси бяха прочетени от името на президента Румен Радев и на министъра на отбраната Атанас Запрянов.
На Морска гара бе и президентът на Световната метеорологична организация Абдула ал Мандус. Той съобщи, че на борда на българския полярен кораб ще се качат сеизмолог и метеоролог от Обединените арабски емирства. При първото си пътуване до Ледения континент те ще имат задачата да поставят станции за наблюдение на о. Сноу с помощта на нашите учени и военни моряци. НИК „Св. св. Кирил и Методий“ ще подпомогне и първата гръцка полярна експедиция, представена от две дами, които ще се качат на кораба от аржентинския порт Ушуайа.
37 учени ще участват в 33-ата българска експедиция до Антарктида, каза проф. Пимпирев. За първи път сред тях ще има орнитолози, които по време на дългото плаване ще изследват птиците на различни географски ширини. В състава е и специалист от Института по подводна археология, който със сонар ще проучи релефа на морското дъно край българската база на о. Ливингстън, за да бъде картографиран. Корабът ще пренесе още оборудване за лабораторията, която бе построена при миналата мисия. Ще продължи и проучването на рибите в района, след като през 2023 г. бе установено, че в тях има наличие на микропластмаса и тежки метали.
Очаква се преходът на НИК „Св. св. Кирил и Методий“ до Антарктида да е около 50 дни, след като военните моряци ще прекарат 45 дни на Ледения континент, преди да поемат обратно към Варна. Традиционно до испанския порт Картахена на борда практика ще карат 20 курсанти, а други четирима са част от екипажа.