Заради "Морава звезда кървава" отнемат ордените за храброст на писателя
Разгръща се една от най-мащабните мракобеснически кампании в националната ни литература
"Морава звезда кървава" нажежи страстите до червено. През 1935 г. патриотари с пагони обявиха романа на Константин Петканов за "пораженчески". Книгата беше конфискувана, а авторът унизен. Отнеха му ордените за храброст от войните за национално обединение.
Константин Петканов участва в Балканската, Междусъюзническата и Първата световна. Познава героиката и ужаса, саможертвата на фронта и черните забрадки в тила. Драмата на българския селянин, оставил ралото, за да хване пушката. "Морава звезда кървава" е четвъртата книга от селската хроника "Жътва". Предишните са "Старото време", "Хайдути" и "Вятър ечи".
Романът се появява в края на 1934 г. като издание на автора. За да стане литературен факт, Петканов взема заеми от роднини и приятели. Печатница "Художник" тиражира книгата в 1500 екземпляра. С корица от големия майстор Илия Бешков и епиграф от народна песен:
Изгряла й звезда морава,
морава, дори кървава,
гряла е три дни и нощи,
измори стадо гоено –
от триста, три са остали.
Критиката приветства книгата. "Ще кажа веднага: – пише Георги Цанев – новият роман на Петканов "Морава звезда кървава" е един извънредно сериозен опит да се погледне на войната с трезвия и честен поглед на художника. Да се посочи с безпощадна искреност нейното същинско лице. Много работи е трябвало да бъдат преодолени, много увлечения – преоценени."
Георги Константинов, Васил Каратеодоров, Георги Крънзов, Стефан Мокрев и други също се изказват ласкаво. Малчо Николов сочи недостатъци, но като цяло оценката му е положителна. И ето, че от подмолите на злословието изпълзява Йордан Бадев. По неговото име е изковано нарицателното "бадевщина" – задушаване на всяко свободомислие. На 23 април 1935 г. той излиза във вестник "Зора" с текст, забъркан в катран.
Бадев обвинява Петканов, че представя войната като "бяс на духовно и материално разложение". В книгата е събран "глухия, вечния и тъмен ропот на масите". По страниците се чува единствено "грохота на разрушението, воят на инстинктите, проклятия, ругатни, отрицания". Накрая Бадев сравнява Петканов с Анри Барбюс и Ерих Мария Ремарк. Така от висотата на своето скудоумие нарежда нашия автор в световната класика!
По онова време Барбюс и Ремарк са отричани като пацифисти и паралелът е сигнал за домашна атака. "На нож!", командва запасното офицерство, което се чувства поругано в романа. Междувременно той е награден от Софийската община и признанието налива още ярост. На 8 юни вестник "Отечество", орган на запасните, помества на първа страница статията "Един нечуван скандал":
"Някаква комисия при столичната община премирала, между другите, и книгата на г. К. Петканов "Морава звезда кървава". Всяка премия, особено когато тя се прави от името на едно официално място, включва елемент на обществено признание. От това гледище дадената премия смути мнозина."
Разгръща се една от най-мащабните мракобеснически кампании в националната ни литература. Офицерството вдига на щиковете позив под наслов "Награден писателски позор". Хвърчащият лист е разпространен в столицата и провинцията. Военният министър ген. Стефан Цанев получава доклад, който го информира: "Странно е, че такава отрова, каквато е книгата на Петканов, е могла да бъде допусната от цензурата, защото въздействието й е равносилно на цианкалий." И още: "Според нас по-добре е в едно село да проникне един вагон болшевишка литература, отколкото само една книжка от този роман…"
На 24 юни 1935 г. заседава Министерският съвет под председателството на премиера Андрей Тошев. Взема решение за конфискуване на "Морава звезда кървава" и уволнение на Константин Петканов като държавен чиновник. Сълза Петканова, дъщеря на писателя, разказва:
"На 27 юни у дома дойдоха един цивилен агент и един униформен полицай. Направиха обиск и иззеха повече от хиляда екземпляра от книгата. Не претърсиха само детската ни стая, където в една възглавница имаше скрити няколко книги. При обиска намериха и един стар пистолет, който също конфискуваха. По време на обиска татко не беше вкъщи и затова полицейския протокол подписа мама."
Стреснато от репресиите, писателското братство минава в отстъпление. Георги Цанев се среща с председателя на СБП Никола Атанасов. Казва му, че съюзът трябва да се застъпи за Петканов и книгата му. Той не се съгласява, защото предполага, че общото събрание няма да подкрепи каузата. Правила се анкета пораженческа, антинационална и антисоциална ли е "Морава звезда кървава". Събирали сведения кои са писали положително за романа. Литературният законодател Владимир Василев отсъдил, че Петканов не бивало да излиза сега с такава книга.
На 8 юли е свикано събрание на ПЕН-клуба. "Това събрание беше позор за Пенклуба! – негодува Георги Цанев. – Защото не дойде никой или почти никой. От настоятелството дойде само Александър Балабанов. От членовете бяха само 6 души: аз, Петканов, Каралийчев, Трифон Кунев, Фани Попова-Мутафова и Константин Мутафов. Балабанов ми даде да разбера, че всъщност другите членове от настоятелството са против Петканов или поне против това да се прави нещо в негова защита."
Не всички обаче са вдигнали бялото знаме. Още на 29 юни седемдесет и двама интелектуалци пращат протест до властимащите. Сред творците на словото са имена от величината на Антон Страшимиров, Георги Стаматов и Тодор Влайков. Подписали са се художниците Илия Бешков, Илия Петров, Сирак Скитник и Дечко Узунов. Скулпторите Иван Лазаров и Любен Димитров, композиторът Димитър Ненов и актрисата Невена Буюклиева също са тук. "Молим да се спре ожесточението срещу писателя Константин Петканов, както и да му се върне конфискувания роман", призовават достойните българи.
Вместо това в Дирекцията на полицията пристигат сведения за обиските из страната. В Кърджалийско са конфискувани седемнадесет книги. Районът на Малко Търново се отчита с четири. Три са открити в Търговищка околия и две в Поповска. Софийската община си иска обратно наградата от 7500 лева. Софийското дружество на запасните офицери изключва запасния поручик Константин Петканов. Да върне ордените за храброст, нареждат фуражките!
В строя на униформените най-големият резил е на полк. Петър Дървингов. Той пише цяла книга срещу книгата на Константин Петканов. В "Два свята" сравнява "Морава звезда кървава" с "Под разветия щандарт" на колегата му по пагон Никола Подгоров. За Дървингов, Подгоров е гений, а Петканов "самозабравил се писач" и "пораженец".
Прокуратурата също не спи. Опитва се да подведе автора под отговорност по Закона за защита на държавата. "Не вярвам да успеят", надява се той. "Бяха замислили и убийството ми, но не биде", кръсти се набеденият национален предател.
Полемиката около "Морава звезда кървава" продължава няколко години. После затихва до 1945 г., когато излиза второто издание на скандалния роман.