Важно е не само какво ядем, а и в какви часове
През втората половина на деня обменните процеси се забавят
Хората, които спазват диети за отслабване, са забелязали, че те не винаги имат ефекта, който се очаква от тях. С други думи – гладуваш, а не слабееш. Количеството на храната, разбира се, има значение, но е много важно кога я ядем – някои продукти не бива да се консумират през втората половина на деня.
Нивото на активност на човешкото тяло се променя през деня. Ако сутрин всички метаболитни процеси протичат енергично, то през втората половина те се забавят. Условната линия, която разделя деня в съответствие с тези полярни състояния, се нарича „екватор“ от диетолозите. Времето за преминаване на „екватора“ за всеки човек е индивидуално и зависи от много фактори - например от броя на часовете сън, активността на начина на живот и хранителните навици.
Някъде след 15 часа, тоест следобед, всеки организъм намалява скоростта на обменните процеси. През първата половина на деня тялото ни е по-енергично. Дори и да сме в покой, то изгаря енергията по-бързо, не позволява тя да отиде в мастните депа.
„Правилото на екватора“ казва, че следобед, когато метаболитните процеси се забавят, трябва да се изоставят високоенергийните храни. Наричат ги още храни с висок гликемичен индекс – торти, шоколади, печива, мед, сушени плодове, продукти, съдържащи нишесте (картофи, моркови, цвекло). Те имат способността да повишават нивото на глюкозата в кръвта и съответно да осигуряват енергия. Ако има твърде много глюкоза, инсулинът допълнително я преработва в мазнини като резерв.
Излишната енергия ускорява стареенето, защото пречи на производството на растежен хормон, който е най-активен по време на сън. Този хормон е отговорен за растежа в детството, а при възрастните възстановява тъканите, хрущялите, ставите, кръвоносните съдове, мускулите, а също така изгаря мазнините, което изисква енергия. Растежният хормон отнема енергия от мастната тъкан и превръща мазнините в енергия, от която се нуждаем. Оказва се, че ако ядем храни, които ни дават много енергия, хормонът престава да се отделя в достатъчни количества. Като минимум няма да отслабнем, а хормонът ще престане да се справя с възстановителните си функции и ще остареем по-бързо.
И така, за вечерта е най-добре да оставите храните с нисък гликемичен индекс и високо съдържание на протеини - постно птиче месо, риба, извара, задушени зеленчуци.