Буламач от отрицания на възможните коалиции за съставяне на правителство сочат проучвания на общественото мнение дни преди вота. Голяма част от избирателите не искат правителство, представено от ГЕРБ-СДС, няма да подкрепят и правителство на ПП-ДБ, ще са против и кабинет, съставен съвместно от двете водещи партии. Но същевременно повечето очакват да има правителство. Под десет процента са тези, които искат да продължи служебното управление. Логично възниква въпросът до каква степен ще бъде прието правителство между една от водещите партии съвместно с останалите, влезли в парламента. И ще бъде ли възможно съставянето му, без подкрепата на другата силна партия.
Видя се в предишния парламент, че няколко гласа не стигнаха, за да проработи кабинетът “Габровски”. Тези гласове сега най-вероятно се очакват от едната или двете партии на ръба, които все пак ще преминат бариерата. Най-вероятно това да е Левицата. Проблемът е дали депутатското представителство в новия парламент ще е достатъчно за да подпомогне съставянето на правителство. Причината е, че засега Левицата черпи гласове за сметка на БСП. И сборът от гласовете им може да се окаже недостатъчен. Иначе очакванията са, че ДПС и БСП най-вероятно ще участват в съставянето на кабинет, подобен на този на професора.
Няма да е новина, че водеща в съставянето ще бъде коалицията ГЕРБ-СДС. От Възраждане вече заявиха, че няма да подкрепят никой, а ПП-ДБ със сигурност ще са против. Няма да коментираме “оптимистичните” предизборни прогнози на ПП-ДБ, че те ще са първа политическа сила с мнозинство, че да управляват самостоятелно. Тази приповдигнатост на нейните лидери тутакси ще се изпари и превърне в разочарование по същия начин, както се случи, когато набързо загубиха властта. Ще пропуснем и възможността партията на псевдопромяната да състави коалиционен тип правителство, защото отсега е ясно, че могат да се надяват на подкрепа единствено от БСП.
Те вече веднъж са им я дали, и макар че сега шикалкавят и дори изключват тази възможност, няма да се поколебаят да влязат във властта, ако видят, че може да стане реалност. По-същественият въпрос е до каква степен би се приело правителство под шапката на ГЕРБ-СДС. И няма ли то да предизвика яростна съпротива и жълтопаветни изстъпления.
ПП са доказали, че когато не стане на тяхното, те започват да рушат – при това не се колебаят да унищожават демократични традиции, да нарушават конституцията, да предизвикват безсмислени парламентарни дебати и най-вече да стимулират обществено недоверие, последвано от бунт срещу опонентите им. Както се вижда от проучванията на обществените нагласи, тази възможност не се включва във въпросниците. Вярно, опитът на ГЕРБ-СДС да съставят такова правителство се провали в предишния парламент, но тя съществува. И е добре избирателите да се питат.
Още повече, че може и да е изненадващо, но лидерът на ДБ бе този, който повдигна завесата: „Може да се окаже логично конструирането на някаква парламентарна конфигурация, която да поддържа правителство, да започне с конструирането на конституционно мнозинство, което е много по-широко и е големият фактор за преодоляване на разделенията“, заяви съпредседателят на ДБ Христо Иванов. Условието, което очаквано той поставя, е да се направят конституционни промени във връзка със съдебната реформа. Според него от ГЕРБ-СДС и ДПС били дали знаци. А от движението още преди години са представили свой проект. ГЕРБ-СДС също имали предложение за разделянето на Висшия съдебен съвет на две. Това изявление не е за пренебрегване. Най-малкото защото потвърждава, че ДБ нямат намерение да се превърнат в придатък на ПП.
Изводът, който може да се направи е, че има възможност, независимо от предполагаемата патова ситуация, да спре безвремието и да се създаде правителство на съгласието по национални приоритети. Те, разбира се, няма да са свързани само със съдебната реформа, нито с популистки и фалшиви “ненамеси” във войната в Украйна, а най-вече в обединение около излизане от икономическата криза и неутрализиране на лошите сценарии. Това може да стане, не с вироглавата неотстъпчивост и шарлатаниите на “знаещите как” да ни загробят, както вече веднъж го направиха, а с конкретни обединени усилия, не само на представените в парламента, но и на бизнеса и потърпевшите избиратели.