Правителството на Великобритания ще забрани продажбата на райски газ. Според властите азотният оксид има вредно въздействие върху мозъка на младежите и употребата му води до "по-голямо беззаконие".
Райският газ, който се предлага в метални контейнери, е втората след канабиса най-употребявана дрога на Острова във възрастовата граница между 16 и 24 години, отбелязва Би Би Си. В България също е забранена продажбата на райски газ, но само на деца до 18 години.
По предварителни данни забраната на райски газ на Острова може да бъде издадена съгласно Закона за злоупотреба с наркотици от 1971 година. Той регулира химическите вещества на базата на оценка за тяхната вреда и възможностите за злоупотреби.
Michael Gove defends UK government plans to ban sale of laughing gas – video https://t.co/rBtnQfXlFy
— The Guardian (@guardian) March 26, 2023
По закон за психоактивните субстанции от 2016 година във Великобритания и сега е незаконно производството, предлагането и вносът на азотен оксид за вдишване, но не и неговото притежание.
Прекомерният прием води до дефицит на витамини и поразява нервите на гръбначния стълб. Независим консултативен съвет за злоупотребата с наркотици препоръча на кабинета да не използва закона от 1971 година, който допуска доживотни присъди за снабдяване или производство на някои субстанции.
Според съвета по-подходящо би било прилагането на закона от 2016 година за психоактивните субстанции, който ограничава наказанията на до 7 години затвор.
Експертният доклад посочва, че в противен случай санкциите за нарушения ще са непропорционално големи на вредите, причинявани от райския газ и ще затруднят силно легитимните потребители на субстанцията.
Азотен оксид се използва редовно като обезболяващо средство в медицината, включително стоматологията, както и за получаване на бита сметана в кулинарията. Следващата седмица правителството ще публикува подробности по плана за справяне с антисоциалното поведение, информира БНТ.
Стратегията предвижда ефективно преследване на употребата на наркотици на обществено място, нерегламентираното изхвърляне на контролирани отпадъци и дребни престъпления като графити. Отговорните за вандалски прояви ще трябва да поправят щетите до 48 часа след получаването на заповедта.