Природните аномалии ще сринат и големите икономики
Най-безопасно е да се живее в Катар
Събирайки географски данни и вероятностни модели, учените предоставят точен календар на цунамита, земетресения и изригвания, които ще ни ударят много скоро. Постоянните разрушителни земетресения, с многобройни жертви, ни напомнят колко сме уязвими, т.е. неподготвени за бедствията, които природата ни носи. Историята на Земята винаги се е определяла от природни бедствия, на които, независимо от нашия технологичен прогрес, не можем да повлияем. Някои райони на света са много по-често засегнати от подобни събития, които могат да убият хиляди хора. Въз основа на различни геоложки, метеорологични и други измервания, учените прогнозират кои природни бедствия могат да засегнат Земята в близко бъдеще, както и зоните, които са особено уязвими.
Най-несигурната страна в света е Вануату, тихоокеанска островна държава, която е застрашена от природни бедствия. Над 1/3 от населението й е изложено на риск от земетресения, вулканични изригвания и циклони. Затова Вануату заема първо място в списъка на World Risk Report с индекс от 36,72%. Следват Тонга, Филипините, Соломоновите острови и Гватемала. Държави с висок риск са също Карибите, Централна Америка и южните части на африканските страни.
В зоната на Европа по-застрашена е Албания, която е на 37-мо място по риск от природни бедствия, а на върха е Холандия. В доклада се твърди, че най-безопасно е да се живее в Катар, чийто индекс е едва 0,08%, както и Исландия поради високия капацитет в борбата с природните бедствия.
Слънчева буря
Най-голямото природно бедствие, което вероятно ще удари Земята, не идва от нашата планета, а от Слънцето. То има свой цикъл на активност, т.е. периоди на намалена и повишена активност като слънчеви изригвания и слънчеви петна, в зависимост от самия цикъл. Най-големият скорошен изблик на активност е регистриран през юли 2012 г., след като коронално масивно изригване преминава през орбитата на Земята и удря космическата станция STEREO-A. В резултат на това се изхвърлят облаци магнетизирана плазма с тегло милиард тона, а тя се държи като електромагнитен импулс, който действа върху електрониката на Земята.
Слънчевата буря съдържа слънчево изригване, високи нива на ултравиолетова радиация, енергийни частици, които унищожават ключови части на сателити. Земята избегна катастрофа през 2012 г., но ученият Пийт Райли, след като анализира записи на слънчеви бури от последните 50 години, смята, че следващия път няма да имаме такъв късмет. Според неговия анализ има 12% шанс голяма слънчева буря да удари Земята през следващите 50 години и е вероятно това да се случи до 2025 г. Тя ще наруши радиото, GPS, сателитните комуникации и милиони електронни устройства около планета и ще причини щети от 1 до 2 трилиона долара през първата година след удара.
Земетресение в Калифорния
Голямо американско геоложко проучване показва, че има голяма вероятност от земетресение с магнитуд над 8 по скалата на Рихтер, което причинява щети в радиус от няколко хиляди километра от епицентъра и се случва веднъж на 30 години.
Американците отдавна се страхуват от това земетресение и го наричат "Голямото". Най-вероятно то ще започне от разлома Сан Андреас и ще унищожи всичко от Южна Калифорния до вътрешността на Лос Анджелис. Повече от 300 световни учени създават „истински кризисен сценарий“ чрез компютърни проекции. Те прогнозират, че земетресението ще предизвика вторични трусове, които ще се движат със скорост от 11 600 км/ч и ще причинят огромни щети на пътища, къщи, мостове и сгради. Правителството инвестира над пет милиона долара в разработването на система за ранно оповестяване за земетресение и днес може да издаде предупреждение само 10 секунди преди началото му.
Цунами на Канарските острови
Учени от Лондонския университет в сътрудничество с тези от Калифорнийския университет, ръководени от д-р Стивън Уорд прогнозират, че вулканът Кумбре Виеха на Канарските острови ще изригне и ще създаде най-голямото цунами в историята на Земята. Те твърдят, че при последното земетресение в района, структурата на вулкана се е пропукала, поради което лявата му страна е нестабилна. Ако изригването се случи, то ще предизвика огромни вълни, които ще се движат със скорост от 800 км/ч и за няколко часа ще достигнат бреговете на САЩ, Англия, Карибите...
Ню Йорк под вода
Ураганът Санди, който връхлетя САЩ през 2012 г., е вид буря, която се случва веднъж на 500 години, но истинската опасност е постепенното повишаване на морското равнище, смятат учени от института във Вирджиния. Според цялостно проучване, морското ниво по източното крайбрежие на САЩ от Кий Уест на Флорида до канадския Нюфаундленд се покачва стабилно от 1987 г. насам с около 0,3 милиметра годишно, което е много повече и до 4 пъти по-бързо от навсякъде другаде на Земята. Предполага се, че в Ню Йорк нивото на морето ще се покачи със 79 см. до 2050 г., поради което 1/3 от града ще бъде потопен, а наводненията ще унищожат не само градовете, но и икономиката...