С буйни хора хиляди българи у нас и по света се включиха в глобалната инициатива „Пробуждане с хоро“, с която отбелязаха Националния празник 3 март. Празникът, организиран от „Сдружение Азбукари“ и „Българи за България“ се провежда за пети пореден път и прехвърля своеобразен мост между сънародниците у нас и в чужбина.
Хиляди българи в над 90 населени места у нас - фолклорни ансамбли, професионални групи и любители, се хванаха днес на хоро, за да покажат, че българският дух е жив. Според часовата разлика, хора се играха и продължават и към момента в културните центрове, българските посолства и училища, площадите, дворовете и домовете на българите по света. Най-активни бяха българите във Великобритания, Германия, Аржентина, Испания, Канада, Австралия и САЩ.
По традиция центърът на тържествата отново беше паркът „Заимов“, където един час преди началото площадът пред сцената беше пълен с хора. „Вирусите не ни плашат, какъв по-хубав начин да отбележим Националния празник от този - да се съберем заедно, да поиграем хора и да се повеселим“, коментираха присъстващите.
Бяха дошли хора от всички възрасти - от бебета в колички до баби и дядовци, но най-много бяха младите. Голяма част от тях показаха завидно владеене на стъпките. „В последните няколко години се наблюдава възраждане на желанието у младите българи да играят хора“, коментира Цвета Кирилова, председател на „Сдружение Азбукари“.
Половин час преди откриването, обявено за 12 часа, деца от детска градина „Елхица“ в „Младост 3“ изнесоха патриотичен спектакъл „Това е България“. „От 35 години в нашата детска градина възпитаваме малките в любов към родината чрез български фолклор“, казаха учителките.
Отец Иван от храм „Възнесение Господне“ в София откри празника с водосвет. Водещите, народните певици и радиоводещи в БНР Ева и Ива Валентинови, поканиха на сцената танцьорите от ансамбъла за народни песни и танци „Витоша“, които повишиха градуса на настроението. Хора се извиха и пред сцената, когато запя солистът на ансамбъл „Загоре“ - Стара Загора - Веселин Василев.
„Много герои нямаха търпение да пролеят кръвта си, защото искаха да видят българския народ изправен и горд, така, както е бил над 1300 години - каза в прочувственото си слово Цвета Кирилова. - Българинът никога не трябва да превива рамене. Единствено ще свежда глава само когато трябва да се преклони пред честта и достойнството на българските опълченци, възродители, бойци, четници и герои за национално освобождение. Хиляди сме! Вярвайте в това!“
На празника бяха представени почти всички фолклорни области. По няколко хора едновременно се извиха пред сцената, когато запяха народните певци Таня Скечелиева, Валерия Момчилова, Антонио Симеонов, Ева и Ива Валентинови. С бурни аплодисменти беше посрещнато изпълнението на „Излел е Делю Хайдутин“ на Пирина Христова в съпровод на гайдаря Виктор Джоргов.
Най-много овации на сцената събра ансамбъл „Български ритми“. По традиция се проведе и конкурс за най-красива автентична носия. Най-неуморна беше Цвета Кирилова, която водеше хорото с голям трибагреник в ръка.
Хората продължиха над 4 часа с много настроение, а празникът завърши с песента „Хубава си, моя горо“ която запяха всички присъстващи.