Проверяват добива на злато по реките

По заповед на Върховна административна прокуратура

Купуват земя около коритото на Струма за 5000 лв. на декар

Багерите унищожават природата

Върховна административна прокуратура възложи на Министерството на енергетиката да провери дали на територията на страната се извършва нерегламентиран добив на злато по поречието на реките. Кметовете трябва да установят кои са собствениците на тежките машини, с които се дълбаят реките в търсене на ценния метал. 

ВАП е образувала преписка след публикации в медиите, че багери на златотърсачи унищожават природа в Кюстендилско – на мястото, където река Драговищица се влива в Струма. 

Кметът на село Раждавица Стоян Ръждавички твърди, че на ден се добиват по около 50 грама злато. Оказва се обаче, че търсачите обикновено са купили земята края коритото за около 5000 лв. и са си извадили разрешение да копаят инертни материали и да ги обработват, затова актовете им падат в съда. Законният начин за добив на злато е чрез концесия, но никой от тях няма такава. Еколозите са категорични, че дейността на златотърсачите създава риск за реката и за водните екосистеми. Тя дори може да пресъхне и да доведе до сериозни екологични последствия. 

През юни м.г. полицията в Кюстендил започна разследване за незаконен добив на злато край село Дворище. Униформените спипаха трима мъже, които с два багера и мобилни драги за пресяване на инертни материали за търсели злато. 

Кирил Стаменов, шефът на златотърсачите пред „Труд“: 

Средногорието и южната част на Витоша са златоносни 

Кирил Стаменов показва два къса злато, които е намерил с металотърсач.

В България има и законни златотърсачи, за които ръчното промиване с легенчета пясъка в реките, е само хоби. Над 5000 човека са обединени в Асоциация на търсачите на самородно злато и метеорити. Председателят й Кирил Стаменов каза за „Труд“ кои са местата с концентрация на ценния метал. Оказа се, че южната страна на Витоша е едно от тях. В река Лакария, която извира оттам и стига но Струма, се намират добри количества от благородния метал. Най-много злато обаче има в Средногорието, където е имало рудници от времето на траките и римляните. 

Другите златоносни реки са Източните Родопи в района на Кърджали и Маджарово. Много от ценния метал има и в Северозападна България – от Берковица до Белоградчик, от двете страни на Балкана. Много хора с легенчета и лопатки промиват злато и съвсем до София – в Горубляне, разказва Кирил Стаменов.

TRUD_VERSION_AMP:0//
Публикувано от Ирен Делчева

Този уебсайт използва "бисквитки"