Производители отлагат планове за минаване към електромобили

Стартира вълна от съкращения

Изкуственият интелект вече намалява броя на служителите

Ще променят правилата на играта

От политици и експерти, през собственици на компании, до специалисти по информационни технологии, всички казват, че изкуственият интелект (AI) не бива да се приема като заплаха за пазара на труда, а напротив - АI ще бъде в помощ на служителите. На този фон обаче изкуственият интелект ще направи, така че много компании по света да наемат по-малко кадри и то още през следващите пет години. Това твърдят от Аdессо в доклад за възхода на изкуствения интелект на работното място, цитирани от Ройтерс.

Около 41% от висшите мениджъри очакват да имат по-малко работна сила заради изкуствения интелект, става ясно от доклада, базиран на проучване сред ръководителите на 2000 големи международни компании. Генеративният АI, който може да създава текст, снимки и видеа в отговор на заявки, засилва както надеждите, че повтарящите се задачи могат да бъдат премахнати от задълженията на хората, така и страховете, че много работни места бързо ще станат излишни.

Технологичните компании, включително глобални гиганти като Gооglе и Мiсrоsоft, започнаха вълна от съкращения през последните няколко месеца, тъй като изместиха фокуса си към системи като СhаtGРТ на ОреnАI и чатбота Gеmini на Gооglе. Проучването на Аdессо е едно от най-големите по въпроса за АI и следва изследването на Световния икономически форум от 2023 г., според което 25% от компаниите очакват АI да доведе до загуба на работни места, а 50% смятат, че технологията ще създаде нови позиции.

Въпреки, че повечето висши мениджъри твърдят, че АI ще промени правилата на играта, по-голямата част все пак смятат, че не са постигнали достатъчно напредък в ползването на технологията.

“Почти всички работни места ще бъдат повлияни от изкуствения интелект по един или друг начин”, казва Дениел Мачуел - главен изпълнителен директор на Аdессо. Компаниите трябва да се подготвят за промените, като обучат своите служители да работят с изкуствен интелект. По този начин по-малко работни места ще бъдат застрашени, коментират НR специалисти.

Страховете, че технологии и инструменти с изкуствен интелект ще поемат работните задължения в много сектори, извършвани в момента от хората, се засилиха още в края на 2022 г., след като СhаtGРТ стана изключително популярен. Интересът не стихва до днес, а темите за това как роботът ще измести човека остават обсъждани във всички сектори.

Година след дебюта на СhаtGРТ, използването на платформи за генеративен изкуствен интелект в българските компании е по-скоро норма, отколкото изключение. Вече са видими и някои от рисковете, които АI носи със себе си - включително за заетостта. Това става ясно от проучване на LS-S Lеаdеrshiр Suрроrt от края на 2023 г. сред повече от 200 компании, работещи в 10 сектора у нас и в Германия.

54% от българските фирми използват понякога или по-често изкуствения интелект, а в още около една трета са изпробвали такива приложения или имат най-обща престава от тях. Близо 60% очакват АI да има силно въздействия върху работните им процеси или да ги промени коренно, докато само 10% очакват малък или никакъв ефект.

Резултатите от проучването по­­каз­ват в кои сфери генеративният изкуствен интелект е навлязъл най-успешно: информационни технологии; маркетинг и комуникации; научноизследователска и развойна дейност; човешки ресурси. Във всяка от тези сфери над 50% от организациите или вече използват АI, или го тестват, или имат конкретни планове за внедряването му.

С нарастване на популярността на чатбота, възможностите и потенциалът на изкуствения интелект ставаха все по-ясни и сред обществеността. Наред с това избухна дебат за това как технологията може да повлияе на кариерата на хората. Този дебат не спира и до днес и едва ли ще спре скоро.

Експертите обаче са единодушни в едно - АI несъмнено ще окаже влияние върху работните места и поне частично ще ги автоматизира. B същото време те посочват, че технологичният напредък често създава и нови работни позиции.

TRUD_VERSION_AMP:0//
Публикувано от Ройтерс

Този уебсайт използва "бисквитки"