Противниците на САЩ се радват повече на завръщането на Тръмп, отколкото съюзниците им

Завръщането на новоизбрания президент Доналд Тръмп на световната сцена се приветства повече от традиционните американски противници, отколкото от съюзниците на нацията, разкри ново проучване.

Проучване, проведено от Европейския съвет за външни отношения (ECFR) в 24 държави, установи, че докато много хора в международен план приветстват новия мандат на Тръмп, вярвайки, че той може да донесе мир в глобалните конфликти, европейците и южнокорейците се тревожат, че Тръмп ще допринесе за отслабването на „геополитическият „Запад“.

В продължение на почти 100 години САЩ е смятан за "лидер на свободния свят" и притежава огромна финансова и политическа власт като член на Съвета за сигурност и основател на НАТО.

Проучване обаче показва не само отслабване на връзките между западните демокрации и САЩ, но също така и желание от страна на държави, които не са били част от този съюз, да бъдат по-големи фигури на световната сцена.

Според проучването на ECFR страната с втората най-ниска степен на оптимизъм относно въздействието на президентството на Тръмп върху собствената й територия е Обединеното кралство, известно преди това със своите „специални отношения“ със САЩ.

Само 15% от анкетираните британци казват, че се чувстват „добре“ за това как Тръмп ще повлияе на собствената им вътрешна сигурност, като 54% се чувстват „зле“.

Освен това само 15% от британците приветстват президентството на Тръмп, а 50% казват, че "никога не са били за Тръмп". 

Най-ниското ниво на оптимизъм относно въздействието на президентството на Тръмп върху вътрешната безопасност е сред южнокорейците, където 67% от хората се чувстват "зле" за това как новият лидер на САЩ ще повлияе на собствената си страна.

Междувременно гражданите на Китай, Саудитска Арабия и Русия, които в миналото бяха смятани за враждебни сили, изглежда се настроени положително към дипломатическите си връзки със САЩ при Тръмп.

Най-високо ниво на подкрепа и вълнение е установено в Индия, където 75% от анкетираните се идентифицират като „приветстващи Тръмп“, а 82% казват, че вярват, че той ще бъде добър за световния мир.

ECFR идентифицира Trump Welcomers като проучване на респонденти, които вярват, че Тръмп ще донесе глобален мир и добро бъдеще за американците. В другия край на скалата те виждат Never Trumpers като хора, които вярват в обратното.

Между тях са: „търсачи на мир“, които имат съмнения относно влиянието на Тръмп върху американците, но вярват, че той ще бъде добър за глобалната стабилност, „Конфликтни“ хора, които смятат, че политиката му е добра за американците, но по-малко добра за света като цяло и "Несигурни" хора, които ще изчакат първо да видят какво ще е въздействието на Тръмп в страната и в чужбина.

Анкетата също така разкрива, че хората вярват, че ЕС е еднакво мощен като САЩ, като според тях Европа не се нуждае непременно от САЩ за да се защити от война. Въпреки това през 2024 г. САЩ допринесе с около 16% от общия бюджет на НАТО - най-големият дял от всички членове на Алианса.

TRUD_VERSION_AMP:0//
Публикувано от Труд онлайн

Този уебсайт използва "бисквитки"