Противоречив филм откри фестивала в Кан

74-ият фестивал в Кан бе открит във вторник с вълнуваща церемония. Водеща бе красивата актриса Дория Тилие, изгряла преди 2 години тъкмо в Кан с познатия и у нас филм „Славни времена“. 

Цялата публика в събиращата 2000 зрители зала „Люмиер” на Фестивалния дворец бе с маски, но всички места бяха плътно заети. Залата стана цели 5 пъти на крака по време на церемонията. Най-напред, за да приветства появата на Джоди Фостър. Двукратната носителка на „Оскар”, която бе тук със съпругата си Александра, е учила като дете във френско училище и приветства публиката на безупречен френски: „Вероятно се чувствате добре в обществото, в изящните тоалети? Липсваше ли ви блясъка?” „Киното срещна доста трудности по време на пандемията, но е все още тук”, продължи тя. „По-живо от всякога, за да продължи да ни трогва, забавлява или разсмива.”

Беше представено 9-членното жури, в което се открояват актрисите Мелани Лоран и Маги Гиленхал, френския актьор от арабски произход Тахар Рахим, певицата Милен Фармер. Първият чернокож председател на жури в историята на Кан – Спайк Лий, бе с покъртителен розов костюм и характерната си шарка с козирка, която е използвана дори за тазгодишния плакат на фестивала. Той също бе приветстван с овации на крака и се пошегува, че би искал да говори така перфектно френски като Джоди Фостър. 

Церемонията имаше двама изненадващи гости. Педро Алмодовар връчи на Джоди Фостър почетната „Златна палма”, разказвайки за личните си срещи с нея и вълнението от нейните филми. Предшният носител на „Златна палма” от 2019 г. – корейският режисьор Бон Джун-Хо, обяви откриването на фестивала, като покани присъстващите на сцената всеки да го каже на своя език. Така изразът „Фестивалът е открит” прозвуча на испански, френски (от Джоди Фостър), корейски и английски.

Откриващият филм Анет е първият от 9 години насам за своя режисьор Леос Каракс, считан за култов автор не само във Франция. Майсторски заснет и стилен мюзикъл, в който Адам Драйвър е популярен шоумен, а Марион Котийар – оперна дива, филмът бе посрещнат противоречиво най-вече заради прекомерното си времетраене от 2 часа и 20 минути.

TRUD_VERSION_AMP:1//
Публикувано от Владимир Трифонов

Този уебсайт използва "бисквитки"