Проф. Георги Попов: Твърде наивно е да се каже, че "Омикрон" ще бъде краят на глобалната пандемия

Твърде наивно е да се каже, че "Омикрон" ще бъде краят на глобалната пандемия, посочи пред БТВ проф. Георги Попов - специалист по инфекциозни болести и ръководител на COVID звеното на "Софиямед".

"Едва ли толкова скоро ще се отървем от този вирус, автори от Кипър говорят за хибрид между "Омикрон" и "Делта" - "Делтакрон". Той има генетичната база на "Делта" и изменчивостта на "Омикрон", посочи проф. Георги Попов.

"След празниците очаквахме бум на заболяването, което засега върви плавно. Имайки предвид, че вариантът "Омикрон" има къс инкубационен период от един до три дни и фактът, че удвояването на болните става за един и половина - два дни, се очакваше доста по-значителен брой болни", каза проф. Попов. По думите му навлизаме в петата вълна на коронавируса, без да сме завършили четвъртата.

По-късият инкубационен период е предпоставка за повече заболели, посочи той. "Обикновено човек е най-заразен към края на инкубационния период, когато вирусът се размножава най-активно в носоглътката и има възможност да го предаде на други хора", обясни специалистът.

По думите му проучвания сочат, че вариантът "Омикрон" протича по-леко от другите, но това трябва да се интерпретира в условията на българската действителност, където имаме малък процент на ваксинираните хора и застаряващо население. "Наблюденията и тук са, че заболяването протича сравнително по-леко, с бързо преходна температура до 38 градуса за два - три дни, дразнене в гърлото и кашлица, но са възможни изключения", обясни проф. Георги Попов.

Проф. Георги Попов отбеляза още, че ваксината срещу коронавируса е създадена, за да предпазва хората и е част от активната профилактика. Ваксината подготвя организма при среща с вируса да изработи защита. Не така се случва с разпространението на Омикрон, уточни обаче той. Според него до известна степен ваксинацията се компрометира, но остава другата й важна цел - предпазва от тежко заболяване и от смърт. "В случая ваксините категорично играят ролята си да предпазват от тежко заболяване", заяви професорът.

TRUD_VERSION_AMP:0//
Публикувано от Труд онлайн

Този уебсайт използва "бисквитки"