Проф. д-р Михаил Боянов: За пет години предиабетът се превръща в диабет тип 2

8 от 10 засегнати не подозират, че кръвната им захар е по-висока от нормалното

Застрашени са хора с наднормено тегло, хипертония и родственици с болестта

Над 235 хиляди души в България са в предиабетно състояние, по данни на Международната диабетна федерация от 2021 г., но 80% от тях не подозират, че кръвната им захар е по-висока от нормалното и че са изложени на риск от развитие на диабет тип 2. Предиабетът е сериозен здравен проблем, който може да доведе до сърдечносъдови и бъбречни заболявания, каза на пресконференция, организирана от Българското дружество по ендокринология по повод предстоящия Световен ден за борба с диабета – 14 ноември, проф. д-р Михаил Боянов от Клиниката по ендокринология на УМБАЛ „Александровска“. На тази дата е роден Фредерик Бантинг, който заедно с Чарлз Бест през 1921 г. открива животоспасяващото лечение за захарен диабет тип 1 – инсулина.

Предиабетът е гранично състояние, преди да се развие болестта захарен диабет. То може да се установи по няколко начина. Първият е да се следи кръвната захар на гладно, сутрин. Изискването е през последните 10-12 часа да няма тежко преяждане и препиване. Когато стойностите доближат и преминат 6,1 ммол/л, но все още са под 7, говорим за предиабет. Вторият начин е даден човек с много рискови фактори да бъде подложен на обременяване с глюкоза – 75 г глюкоза на прах се разтваря във вода, изпива се и се следи кръвната захар, най-вече на втория час. Ако стойностите преминат 11,1, говорим за захарен диабет.

„Първото наричаме нарушена гликемия на гладно, второто – нарушен глюкозен толеранс - обяснява проф. Боянов. - Двете състояния могат да съществуват както поотделно, така и заедно. Нарушената гликемия на гладно изглежда като най-малката опасност, следва нарушеният глюкозен толеранс, а когато двете са заедно, вече отиваме към захарен диабет.“

Има и трети начин за установяване на предиабет – измерване на гликирания хемоглобин, който е маркер за среднодневната кръвна захар през последните 2-3 месеца. Това е критерий, който се променя късно, но е по-всеобхватен, тъй като отразява дълъг времеви период.

„Всяка година от 5 до 10 на сто от хората с предиабет преминават в захарен диабет. Нужни са средно 5 години, за да се стигне от едното до другото. Има и хора, които се връщат назад – обикновено тези, които променят диетата си и започват да извършват физическа активност. Това най-добре се вижда като ефект, когато пациентът отслабне на килограми.

Сериозното намаляване на телесното тегло може да доведе до оздравяване дори от захарен диабет“, твърди проф. Боянов.
Защо е важно да се открие рано предиабетът? Преминаването от здраве към болест започва обикновено с натрупването на килограми, напредването на възрастта и лекото повишаване на секреция на инсулин, нужен, за да компенсира нечувствителната към инсулин мастна тъкан, която трупаме с годините. Лабораторно се установява т.нар. индекс на инсулинова резистентност, който отчита повишеното ниво на инсулин.

„Инсулиновата резистентност не е болест и няма лекарства за лечението й - подчертава ендокринологът. - Оттам нататък панкреасът се опитва да компенсира нечувствителните към инсулин тъкани, но в даден момент той се изморява, клетките в него започват да умират. Инсулинът, който се произвежда, дори да е повече, не отговаря на нуждите на организма и резултатът е, че кръвната захар тръгва нагоре. Посоката е: през предиабет – към диабет. Важно е рано да открием предиабета и да му повлияем, защото при установяването на захарния диабет половината от пациентите вече имат усложнения като атеросклероза, инфаркт, инсулт. Атеросклерозата започва още в стадия на предиабет.“

Хората, които са изложени на риск от предиабет, са тези с високо тегло, хипертония или повишени масти в кръвта, с родственици с диабет или сърдечносъдови заболявания. Напоследък се добавят и състояния като поликистоза на яйчниците, лечение с някои антипсихотични медикаменти. Промяната в начина на живот, като редовна физическа активност и загуба на 5% до 7% от телесното тегло, може да намали риска от развитие на диабет с 58%, сочат проучвания. Тестът FINDRISK, състоящ се от 8 въпроса, е добър инструмент за предварителна оценка на риска от диабет тип 2, съветва проф. Боянов.

TRUD_VERSION_AMP:0//
Публикувано от Славяна Манолова

Този уебсайт използва "бисквитки"