Проф. д-р Христо Бозов, ректор на Бургаския университет „Проф. д- р Асен Златаров“, пред "Труд news": Бъдещите медици желаят да станат педиатри и хирурзи

 

Студенти-фармацевти ще създават лекарства и препарати с билки от Странджа и Стара Планина

Много е важно студентите да се учат на практика в болниците

В Бургас обучаваме бъдещи лекари от четири континента

Проф. Христо Бозов от години се ползва с уважението на бургазлии като Управител на Комплексния Онкологичен център, а вече и като ректор на университет „Проф. д - р Асен Златаров“. Той неуморно се бореше, съвместно с кмета на града Димитър Николов и общественици, за разкриването на Медицинския факултет (гордостта на Бургас), а сега целта е и Факултет по фармация. Любопитна подробност е, че в момента академичният състав на университета е около 320 преподаватели, като средната възраст на преподавателския състав е около 51 години, а 33% от тях са до 40 години. 78% от преподавателите са с образователна и научна степен „Доктор“ и „Доктор на науките“. С всяка учебна година студентите са все повече. Проф. Бозов е убеден, че това е заради високото качество на обучението и много силната кандидат-студентска кампания. С него разговаряме за бъдещите медици, какви специалности предпочитат и как ще бъзе преодоляна кризата с кадрите в здравеопазването.

- Проф. Бозов, Медицинският факултет в Бургас тази година се похвали с рекорден брой студенти първокурсници. Колко са те и от кои други държави идват млади хора, за да получат образование в Бургас?
- Да, така е. Медицинският факултет на Бургаският държавен университет „Проф. д-р Асен Златаров“ е най-динамично развиващият се факултет в нашия университет. В момента 121 първокурсници учат медицина като 65 от тях на български, а 56 - на английски език. Имаме студенти от 20 държави от 4 континента (от САЩ и Канада през Европа и Африка до Шри Ланка в Азия) заедно с втори курс, където медицина на английски учат 52 студенти. Дипломите ни за медицина се признават в Европейския съюз и много други държави извън ЕС, а догодина ще участваме в акредитация за САЩ. Повече от половината ни студенти са от Великобритания и Ирландия.

- При огромната криза с кадри - лекари и медицински сестри, има ли гаранция, че бъдещите специалисти ще останат в нашите лечебни заведения?
- Като държавен университет ние изпълняваме държавната политика. Тя е да се запълни кадровия дефицит от медицински специалисти. Здравният сектор в нашият град постоянно се разраства и разчита на нас. Ние правим всичко възможно да помагаме на лечебните заведения и много успешно си сътрудничим в тази посока. Ето наскоро УМБАЛ „Бургас“ ООД създаде нова учебна база, в която ще се обучават нашите студенти на територията на болницата. Подобна база се изгражда и в УМБАЛ „Дева Мария“. В процедура за университетска болница към нашия университет е и МБАЛ „Бургасмед“. Нашите студенти практикуват на територията и на другите лечебни заведения не само в Бургас, но и в цяла България. Ние помагаме и на Община Бургас като изпращаме наши студенти през лятото и в общинските детски заведения.

- Медицинските сестри започват да работят още от втори курс, това е полезно за трупането на опит, но не е ли твърде рано?
- Нашите студенти са много търсени понеже получават много знания в университета. За тях е много важно обаче да получат и практически умения. Това се научава в болниците. Затова повечето ни студенти, които учат за лекари, медицински сестри, акушерки, лекарски асистенти, рехабилитатори, помощник фармацевти започват работа още в долните курсове. Това им помага не само като финанси, но и да се ориентират къде да продължат след дипломирането си, каква специалност и поле за изява да изберат. Считам този факт за едно от големите предимства на нашият университет и на Бургас, което го няма на друго място.

- Предстои в града да бъде разкрита и модерна Детска болница „Света Анастасия“. Ще има ли достатъчно персонал за нея?
- Детската болница ще започне да функционира много скоро и затова работим активно и в тази посока. И има резултат. Наскоро направихме една анкета сред студентите в горните курсове. Около една трета от тях изявиха желание да работят в „Света Анастасия“.

- Колко абсолвенти завършват тази година и имате ли наблюдение къде се реализират?
- Първият випуск завършва тази година. Повечето млади лекари ще останат да работят в Бургас, а на някои ще предложим и асистентски и докторантски места, за да продължат развитието си и в Бургаския държавен университет.

- Какви специалности предпочитат?
- На първо място са педиатричните специалности, следвани от терапевтичните и хирургичните.

- Вие лично сте автор на книги за оказване на спешна помощ. Какво трябва да знае всеки за да бъде полезен да речем в ситуация, ако човек наблизо получи инфаркт, припадък или гърч?
- Най-важното е да има ефективно дишане и сърдечна дейност. Ако няма, незабавно трябва да се извика помощ и до пристигане на екип на Бърза помощ да се прави непряк сърдечен масаж (гръдна компресия) и изкуствено дишане в съотношение 30:2.

- Съветите ви са насочени и към парамедици, но и за хората, които са и по спасителните постове на плажа, служители на Министерството на отбраната, на МВР, които оказват спешна и неотложна медицинска помощ. Те често цитират вашите думи: „Най-важното при оказване на първа медицинска помощ е човек да е подготвен, защото в медицината има един основен принцип „Преди всичко не вреди“?
- Човешкият организъм е саморегулираща се система и в някаква степен сам се пази. Ако спасяващият не е достатъчно добре подготвен, той може със своите некомпетентни действия като се намесва в тази саморегулация повече да навреди, отколкото да помогне.

- Организирате ли курсове за оказване на спешна медицинска помощ и има ли интерес към тях?
- Да, от 6 години всяка година организираме такива курсове. Те са с различна продължителност съобразно тези, които се обучават, а те са студенти, медицинските сестри от училищата и детските заведения, фирми, ведомства. Има огромен интерес за последващо обучение след първоначалния основен курс.

- Идеята ви тази година е да създадете и Факултет по фармация. Защо?
- Още миналата година внесох в Академичния съвет идеен проект за създаване на нов факултет по фармация. Той се прие единодушно и вече сме в процедура по акредитация. Надявам се, ако НАОА ни даде зелена светлина, в скоро време да започнем и обучение на магистър фармацевти в Бургас.

- Казахте, че ще се работи и за това, в бъдещия факултет да се създават препарати. Бихте ли обяснили по- подробно това намерение, какви ще бъдат те?
- Моята идея със създаването на Факултет по фармация е не само да създаваме кадри, но и да помогнем пряко за развитието на фармацевтичната индустрия в нашия регион. Затова в бъдещата сграда на факултета предвидихме да има лаборатории за създаване на нови продукти. Целта е да съчетаем големият потенциал от високоерудирани химици, с който разполагаме, с уникалните природни дадености на Странджа и Стара планина и да изобретяваме ефикасни лекарства и хранителни добавки. Предвиждам и да създадем Ботаническа градина на територията на основният кампус на Университета, която освен за обучение на студенти, ще бъде отворена и за децата на Бургас.

- Според вас, има ли интерес у младите българи да учат медицина?
- Едно скорошно проучване на рейтинговите системи на университетите показа, че нашият Медицински факултет, който е само на 5 години, е най-предпочитаният сред всички такива в България от кандидат-студентите по области. Около 27% от тях са го избрали. Спомням си преди година как 24 момичета се бореха за едно място при нас. Ето това е интерес, който едва ли го има на друго място и за друга специалност.

- В кои градове ще разкривате филиали и с какви специалности?
- Миналата година внесох предложение и Академичният съвет прие да разкрием филиали за обучение на медицински сестри в няколко български града и вече сме в процедура по акредитация на първият ни филиал в град Добрич. Наскоро и Общинският съвет в град Казанлък по предложение на г-жа Галина Стоянова - кмет на града, ни дава сграда, в която да обучаваме медицински сестри.

- Много хора смятат, че честите нападения над лекарски екипи от Спешна помощ, да речем, та дори и в отделенията, са причина за отлив от професията на парамедика?
- Има логика в тази теза, но ние наблюдаваме друго при нас. Имаме голям интерес за обучението на парамедици, което започнахме още преди Ковид пандемията. На 15 януари стартира обучението на поредният курс за парамедици в Бургас, а на 17 януари в град Добрич, за който към момента има 32-ма записани.

- Казват, че лекарите помагат, но преди да стигне до тях „човек трябва да е лекар на самия себе си“? Така ли е?
- Важно е всеки да се грижи и за себе си, и за близките си, да ходи на профилактични прегледи, защото по един начин се лекува едно заболяване, когато се открие рано, особено онкологичните, а по друг - когато се закъснее с диагнозата.

- Каква е Вашата рецепта за здраве и дълголетие?
- Умерен начин на живот с балансирано хранене и повече движение. И нека сме повече оптимисти и да умеем да се радваме и на малките неща в живота!

Нашият гост
Проф. д-р Христо Бозов, д. м. завършва магистратури по медицина и здравен мениджмънт в Медицински университет - Варна. Специалист по “Анестезиология и реанимация” и “Военна токсикология”. До 2008 г. служи в Българската армия с чин “полковник”. През периода 2001 - 2008 г. е началник на МБАЛ - Варна към ВМА.
Проф. Бозов има над 230 научни публикации и 150 участия в научни събития. Автор и съавтор е на множество учебници и ръководства.
Управител е на Комплексен Онкологичен център в Бургас от 2018 г. и последователно Декан на Факултет по “Обществено здраве и здравни грижи” (2017-2022 г.), Декан на Медицински факултет (2022-2023 г.)., а понастоящем - Ректор на Университет “Проф. д-р Асен Златаров” - гр. Бургас.

TRUD_VERSION_AMP:3//
Публикувано от Мария Кехайова, "Труд news", Бургас

Този уебсайт използва "бисквитки"