Проф. Матанов: Докато в Северна Македония градят своята идентичност върху миналото, то ще ни разделя

Историкът призова българската дипломация и общественост да са по-активни

"Миналото винаги ще ни разделя, докато в Северна Македония градят своята идентичност върху миналото, а не върху настоящето и бъдещето. Миналото ни обединява, не ни разделя. Те искат да ни разделя. Щом го искат, нека да го изживеят докрай, както искат те. В България също има хора, които живеят с миналото, но в Македония като че ли са повече. Там цялата т.нар. македонска идентичност почива на исторически факти, в болшинството си фалшифицирани." Това коментира пред БНР историкът проф. Христо Матанов.

Историкът призова българската дипломация и общественост да са по-активни. "Посещението на Буяр Османи никак не ми хареса. Той направи намеци - примерно, че българите са едно незначително малцинство в Северна Македония, че България трябва да прекрати провокациите", отбеляза той.

Имената на клубовете са действително малко провокативни, но от академична гледна точка цар Борис III не е фашист, посочи Христо Матанов.

"Но това да се обяснява на северно-македонското общество, е твърде романтично. Те вярват на своите учебници", заяви той.

В РСМ не могат да съберат конституционно мнозинство, за да превърнат българите в държавотворен народ. Опозицията пречи, припомни още историкът.

Речта на омразата винаги е била сравнително силна, само че в миналото това не се съобщаваше, отбеляза проф. Матанов.

TRUD_VERSION_AMP:0//
Публикувано от Труд онлайн

Този уебсайт използва "бисквитки"