Проф. Радостина Александрова: Очаква се в следващите 2-3 месеца половината от случаите в Европа да се дължат на "Омикрон"

Това, че вариантът „Омикрон” се разпространява по-добре все още не означава, че е по-опасен. Това каза за бТВ вирусологът проф. Радостина Александрова.

Случаите наистина бележат тенденция към намаляване. "Омикрон" може да се окаже от 3 до 6 път по-добър при разпространението между хората. В Южна Африка е подготвена статия, която казва, че след вълните, предизвикани от Уханския вариант, от „Бета” варианта и от „Делта варианта”, сега шансът тези, които са преболедували COVID, да бъдат реинфиктирани е три пъти по-голям, в сравнение с предишните две вълни. Така че да, има доста въпроси. 212 са случаите в Европа към 6 декември“, допълни още проф. Радостина Александрова.

„Това, че се разпространява по-добре "Омикрон", все още не означава, че е по-опасен. Но при всички случаи буди много въпроси, защото дори да е с тежестта на варианта „Делта“ би могъл да предизвика доста неприятности. Преди да имаме повече данни, няма как да направим прогнози. Важно е в момента да разберем този модел, който е в Южна Африка ще се спази ли и в останалата част на света, имам предвид това бурно разпространение. Според някои прогнози се очаква в следващите 2-3 месеца половината от случаите в Европа да се дължат на "Омикрон"“, каза проф. Радостина Александрова.

TRUD_VERSION_AMP:0//
Публикувано от Труд онлайн

Този уебсайт използва "бисквитки"