Творби от ректора на Националната художествена академия
Експозицията ще бъде подредена на 8 ноември в столичната галерия “Райко Алексиев”
Куратор е Десислава Зафирова
Древна мъдрост и модерна визия
Ректорът на Националната художествена академия проф. Георги Янков подрежда юбилейна изложба, озаглавена “Нео Ренесанс”. Тя ще бъде представена в галерия “Райко Алексиев” на Съюза на българските художници (СБХ) от 8 до 29 ноември.
Кураторът на изложбата Десислава Зафирова казва, че в тази изложба, Георги Янков съчетава древната мъдрост с модерната визия, за да създаде пространство, в което миналото и настоящето се сливат в нови възможности.
Според нея изложбата фокусира енергията на ренесансовото възраждане като акцентира върху човешкия потенциал, иновациите и стремежа към познание - в нашето време, отразявайки нови реалности и предизвикателства.
Георги Янков е значима фигура в историята на българското изкуство, участващ непосредствено в процесите по обновяване на визуалния език през 90-те години и новото време, оказал и продължаващ да оказва, влияние върху развитието на визуалната ни култура.
“В днешния глобализиран свят сме свидетели на подобно възраждане на културни и технологични иновации, които оформят нашата епоха по уникален начин.
Първата част на изложбата разглежда взаимодействието между хуманизма и съвременната технология и е ретроспекция на извървения досега творчески път на Георги Янков. Тук той изследва как модерната технология влияе върху нашата идентичност, като поставя под въпрос връзката между човек и машина. Той използва механизми и средства, за да създаде произведения, които изразяват новите предизвикателства и възможности на човешката природа” казва още тя.
Втората част на изложбата се фокусира върху обединяването на науката и изкуството. Подобно на ренесансов творец, който се е стремил да съчетае двете дисциплини, Георги Янков търси начини да преодолее границите между тях. В тази селекция ще открием инсталации и творби, които използват научни принципи и технологии, за да създадат нови форми на изразяване. Творбите на автора разглеждат социалната промяна и инклузивността. Авторът изследва как ренесансовите идеи за равенство и демокрация могат да бъдат приложени към днешните социални движения. Той представят произведения, които насърчават диалог и размисъл върху теми като равенство между половете, расова справедливост и социална промяна.
Изложбата “Нео Ренесанс” събира на едно място различните етапи от творчеството на артиста, които работят в разнообразни медии, включително живопис, скулптура, фотография, дигитално изкуство и инсталации. Георги Янков представя уникална интерпретация на темата, като комбинира класически техники с модерни подходи и технологии. Тази комбинация създава богат и многообразен спектър от произведения, които отразяват сложността на нашето време.
Целта на “Нео Ренесанс” е да вдъхнови зрителите да преосмислят връзката между миналото и настоящето, между традициите и иновациите. Тя предлага пространство за диалог и размисъл върху въпросите, които определят нашата съвременност, и приканва зрителите да открият нови начини за взаимодействие с културата и обществото.
Носител на награди за графичен дизайн
Георги Янков е роден в София през 1964 година. Завършва Националната художествена академия, специалност „Плакат” през 1990 и пет години по-късно е поканен за асистент в същата специалност. От 2003 е доцент, а от 2010 професор по плакат в катедра „Плакат и визуална комуникация.” От януари 2020 е Ректор на Националната художествена академия.
Янков работи над двадесет години в рекламата и е автор на много рекламни кампании и клипове. Той също се изявява в различни области на визуалните изкуства – плакат, графичен дизайн, обект, инсталация и други. Член на секция „Графичен дизайн” към СБХ. Съосновател и председател на New Vision International Group.
Участва в множество форуми за плакат, между които: Международно триенале на сценичния плакат – София; Международно биенале на хумора и сатирата – Габрово; Изложба по случаи? Деня на човешките права, Дворец на нациите – Женева; Изложба на българския плакат – Базел; Участва заедно с проф. Николай Младенов в проект „Поезия на стена” – посолство на Австрия в София. Други проекти включват: изложба „Право и справедливост” – Потсдам, Тунис, Мюнхен, Дюселдорф, Берлин, Културен институт, Лондон; Изложба „Обичам този филм”, Casa Del Cinema – Рим, So Independent – Ню Йорк. Съпътстваща програма на 56-тото Венецианско биенале, Imago Mundi: Map of the New Art, Luciano; Benetton Collection, фондация „Джорджо Чини” – Венеция, Grayscale – Сърбия, Съвременен български хумористичен плакат – Австрия. Носител е на редица награди за графичен дизайн и е имал седем самостоятелни изложби.