"Преди да се стигне до физическо домашно насилие, винаги има психологически тормоз - упреци, обиди, ругатни. Трябва да бъдем абсолютно нетолерантни към всички форми на насилие", каза психиатърът Веселин Герев на пресконференция по повод на Международния ден срещу насилието над жените, който се отбелязва на 25 ноември, съобщава БТА.
Веселин Герев се е "сблъскал" с домашното насилие преди около 15 години, когато е видял първата обезобразена жертва, разказа той. Според него насилникът има една функция – да всее страх, да парализира, да вмени вина. Жертвата става абсолютно манипулируема и той може да я тормози по всякакви начини, каза психиатърът. Той обърна внимание, че всеки един насилник се отглежда, включително и от жертвата.
Герев отбеляза, че насилието се отразява в дългосрочен план на свидетелите на подобно поведение. "Детската психика копира и отразява - момчето копира поведението на бащата и той най-често като възрастен става завършен психопат -насилник. Момичето копира поведението на майка си и след години, като жена, се превръща в потенциална жертва на насилие", каза психиатърът.
По думите му винаги в процеса на насилие са намесени алкохол и други психоактивни вещества. Според специалиста алкохолът се използва масово в семействата като психоактивно вещество. Той повишава либидото на употребяващия, както и желанието му да прави секс, съчетано с нулева потентност. Оттам се задейства ревностна параноя и се започва ексцесията, обясни процесите психиатърът. Според него колкото по-интелигентен е насилникът, толкова по-изобретателен е в неговото психопатско поведение.
Жертвите на насилие трябва да бъдат изведени от средата на насилника, за да бъдат защитени първично. Оттам нататък обаче те са жертва на посттравматичен стрес, каза Герев.
Той подчерта, че това състояние човек носи в себе си, докато е жив. Психиката е толкова изобретателна, че само едно напомняне на думата насилник или ситуация, може да отключи тежка реакция, защото това е начинът психиката да разтоварва от нервното напрежение. За да не се стига до тези последици и да не се проявяват тези ситуации, нека ние като общество използваме не само днешния ден да говорим по тези въпроси, но всеки ден да покажем своята позиция на пълната нетърпимост върху всички форми на насилието, призова специалистът.