Путин: Всяка агресия на Полша срещу Беларус ще се счита за нападение срещу Русия

Президентът на Русия Владимир Путин обвини членката на НАТО Полша, че има териториални амбиции в бившия Съветски съюз, и заяви, че всяка агресия на Полша срещу съседката на Русия и неин близък съюзник Беларус ще се счита за нападение срещу Русия, предава Ройтерс, цитирана от БТА.

Москва ще реагира на всяка агресия срещу Беларус, която образува "съюзна държава" с Русия, "с всички средства на наше разположение", заяви Путин на заседание на Съвета за сигурност, предавано по телевизията.

Във връзка с посочените от него като териториални амбиции на Варшава Путин подчерта, че Полша е получила значителна част от западните си райони благодарение на решението на Йосиф Сталин, предават руски медии.

"Благодарение на Съветския съюз, благодарение на позицията на Сталин, Полша получи значителни земи на запад, земи на Германия. Точно така, западните територии на днешна Полша са подарък на Сталин за поляците. Нима нашите приятели във Варшава са забравили за това? Ние ще им го напомним", предупреди руският президент.

В сряда Комитетът за сигурност на Варшава реши да придвижи военни части в Източна Полша, след като членове на частната руска военна компания "Вагнер" пристигнаха в Беларус, съобщи агенция ПАП.

В сряда създателят на "Вагнер" Евгений Пригожин беше показан във видео, в което приветства бойците си в Беларус, като им казва, че те повече няма да вземат участие във войната в Украйна, но им нареди да съберат сили за Африка, докато обучават беларуската армия.

Вчера Беларус заяви, че наемниците от "Вагнер" са започнали да обучават беларуските специални сили на военен полигон, който се намира само на няколко километра от границата с Полша.

Путин заяви, че в пресата има съобщения за планове за полско-литовски части, които да се използват за операции в западната част на Украйна - части от която в миналото са принадлежали на Полша – и в крайна сметка да окупира територия там.

"Добре известно е, че те мечтаят и за беларуски земи", каза той. "Но що се отнася до Беларус, тя е част от Съюзната държава (с Русия); използването на агресия срещу Беларус ще означава агресия срещу Руската федерация", каза Путин. "Ние ще отговорим на това с всички средства, с които разполагаме."

Путин заяви това след като ръководителят на Службата за външно разузнаване (СВР) Сергей Наришкин докладва, че Полша може да въведе контрол в западните територии на Украйна, като разположи свои войски там. Наришкин се позовава на информацията, с която разполага СВР, че "официална Варшава постепенно стига до разбирането, че никаква западна помощ за Киев не е в състояние да подкрепи Украйна за целите, които бяха включени в тази помощ". "Нещо повече, идва осъзнаването, че въпросът за поражението на Украйна е само въпрос на време", добави той.

"Не мога да не коментирам току-що казаното и съобщенията, които се появиха в пресата за планове за създаване на някакво така наречено полско-литовско-украинско формирование. Тоест не става дума за някакво струпване на наемници - има ги достатъчно и те се унищожават, а за редовно, добре сплотено, оборудвано военно формирование, което се планира да се използва за операции на територията на Украйна", каза Путин.

"Включително за уж гарантиране на сигурността на съвременна Западна Украйна, но всъщност, ако наричате нещата с истинските им имена, за последваща окупация на тези територии. В крайна сметка перспективата е очевидна - ако полски части влязат например в Лвов или други територии на Украйна, те ще останат там. И ще останат завинаги", посочи руският президент. Конкретно в изказването си Путин засегна Полша и полските лидери, които разчитали, под чадъра на Северноатлантическия алианс да сформират коалиция, която да се намеси в конфликта с Украйна и да "откъсне по тлъсто парче" и да си върнат това, което те считат за свои исторически територии в настоящата Западна Украйна.

Според Путин "в това няма да има нищо ново". Той припомни, че след поражението на Германия и нейните съюзници в резултат на Първата световна война полските части са окупирали Лвов и околните земи, които тогава принадлежат на Австро-Унгария.

"Полша, подстрекавана от Запада, се възползва от трагедията на Гражданската война в Русия, анексира някои от историческите руски провинции. Нашата страна, която тогава беше в трудна ситуация, беше принудена да подпише Рижкия договор през 1921 г. и фактически да признае отхвърлянето на нейните територии", каза Путин.

И продължи, че освен това още преди 1920 г. Полша завладява част от Литва - района на Вилна, който включва съвременния Вилнюс.

"Изглежда, че заедно с литовците те се бориха срещу така наречения руски империализъм, но щом се появи възможност, те веднага "отрязаха" парче земя от своите съседи", отбеляза руският президент.

Също така, припомни той, "Полша също участва в разделянето на Чехословакия в резултат на Мюнхенското споразумение с Хитлер през 1938 г.", като напълно окупира Цешинска Силезия.

"През 20-30-те години на миналия век в т. нар. Източни кръстове на Полша - а това е територията на Западна Украйна, Западна Беларус и част от Литва - беше извършена жестока полонизация (придобиването или налагането на елементи на полската култура -  б. р.) и асимилация на местните жители, бяха потиснати националните култури и православието", каза Путин.

Той припомни как "в резултат на това е приключила такава агресивна политика за Полша" - загубата на независимост и държавност през 1939 г., които по-късно са възстановени "до голяма степен благодарение на Съветския съюз".

По думите му "западните водачи на Украйна явно са разочаровани от липсата на резултати от т.нар. контраофанзива - не помагат нито колосалните средства, "вкарани" в киевския режим, нито доставките на оръжие, нито изпращането на хиляди наемници и съветници. "В резултат на самоубийствените атаки формированията на ВСУ претърпяха огромни загуби. Това са десетки хиляди, точно десетки хиляди души".

TRUD_VERSION_AMP:3//
Публикувано от Труд онлайн

Този уебсайт използва "бисквитки"