Радев отне на Петков всякаква възможност за маневри за РСМ (обзор)

Президентството се явява като горна камара на парламента и от там се свеждат задачи

Бойко Борисов: Карантината е спасително салче за властта

Има куп кризи и никакви решения

Напрежението между президент и правителство беше забелязано и коментирано от бившия министър-председател Бойко Борисов по повод на на становището на Консултативния съвет по национална сигурност (КСНС), участниците в който на практика преповториха всички решения от кабинета “Борисов” 3. А анализатори дори поставиха въпроса дали има смисъл от визита на български премиер в Скопие идната седмица.

“Президентът Радев отне на Кирил Петков всякаква възможност за маневри за РС Македония”, заяви лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов. “Договорът за добросъседство с Република Северна Македония е толкова точно и ясно разписан във всяка една сфера, че просто трябва да се изпълни от двете страни. КСНС беше ненужен, той показа само тоталния хаос, в който се намира държавата”, подчерта Борисов и припомни, че по време на неговото управление е имало голямо желание София да помогне на Скопие.

“Спомняте ли си друг КСНС, след който премиерът да не се изкаже? Какво последва от КСНС?”, запита Борисов. И отбеляза, че президентството вече се явява като горната камара на парламента и от там се свеждат задачите както на правителството, така и на Народното събрание. “Това, което Петков ще надгражда с РС Македония, вече сме го надградили. Даже вече са в НАТО”, каза още Борисов и цитира текстовете по договора за приятелство с РС Македония, подписан през неговия мандат като премиер. Борисов подчерта, че вече има куп кризи и нито едно решение.

“Карантината се явява като спасително салче за правителство, парламент и президент. Защо са безотговорни към здравето си? Как председател на парламент, приемам, че е неопитен, но след като приятеля ти е болен от COVID, с кой акъл отиваш да заразиш цялата държава?”, каза Борисов заради извънредната ситуация с карантината на властта след положителния тест на шефа на 47-ото НС Никола Минчев.

Финансистът Кирил Ананиев предупреди: С инфлацията в момента ще имаме много проблеми

С тази инфлация, която е в момента, ще имаме много големи проблеми, въпреки че финансовият министър Асен Василев заяви, че ние сме твърдо “за” влизане в еврозоната от 1 януари 2024 г. Това означава, че ще имаме много големи проблеми с Европейската комисия и Европейската централна банка. За това предупреди един от най-добрите финансисти на държавата Кирил Ананиев, който повече от 40 години е бил част от Министерството на финансите.

“Силно съм възмутен и обезпокоен от факта, че през последните 7 месеца сме свидетели на безпрецедентно и хаотично изпълнение на държавния бюджет за 2021 г., както и непрофесионално или преднамерено представяне на отделни елементи от проектобюджета за 2022 г.”, каза Ананиев. И отбеляза, че от ГЕРБ са предали управлението на държавата през месец май, когато преизпълнението на данъчните, неданъчните, помощите и даренията възлиза на 2 млрд. и 800 млн. лв. повече, отколкото за същия период на миналата година.

“Това е 16,1% преизпълнение на приходите. Само данъчните приходи за този период са преизпълнени с 3 млрд. и 100 млн. лв.”, каза Ананиев. Но алармира, че само за месец декември сегашната власт е направила разход в размер на 9 млрд. лв., от тези 9 млрд. лв.

Надхвърляне

Дефицитът вече е проблем

Дефицитът за следващата година ще бъде 4% и половина. Като прибавим тези 2% на начислена основа, които ще дойдат от набирателните сметки, дефицитът излиза 6,5%, обясни притесненията си Кирил Ананиев.

Ананиев припомни и изискванията на Маахстрихтските критерии, които определят бюджетен дефицит, измерен като процент от БВП - не повече от 3%, а надхвърлянето се позволява само при изключителни условия.

TRUD_VERSION_AMP:0//
Публикувано от Труд

Този уебсайт използва "бисквитки"